Zalety i wady domów parterowych i piętrowych
Domy parterowe to dobre rozwiązanie między innymi dla seniorów. Z kolei domy piętrowe przypadną do gustu rodzinom wielopokoleniowym. Czasami wybór budynku jest ograniczony przez decyzję o warunkach zabudowy.
Domy parterowe to dobre rozwiązanie między innymi dla seniorów. Z kolei domy piętrowe przypadną do gustu rodzinom wielopokoleniowym. Czasami wybór budynku jest ograniczony przez decyzję o warunkach zabudowy.
Obecnie panuje moda na energooszczędność i budowanie prostych domów. Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, który dom jest lepszy – parterowy czy z poddaszem.
Parametry, które warto wziąć pod uwagę decydując się na dom
Wielkość i kształt budynku zależy od naszych możliwości finansowych, wielkości i kształtu działki, ilości osób, które będą mieszkały w domu oraz ich wieku (osoby starsze mogą mieć problem z pokonywaniem schodów). Zależy też od warunków zabudowy, choć z reguły oba rodzaje należą do jednej kategorii budynków jednorodzinnych.
Kiedy warto wybrać dom parterowy?
Dom parterowy poleca się rodzinom z małymi dziećmi, osobom niepełnosprawnym oraz seniorom, ze względu na brak schodów – jest to wówczas rozwiązanie zarówno wygodniejsze, jak i bezpieczniejsze. Dom parterowy daje większe możliwości w aranżacji wnętrz oraz w wydzieleniu dodatkowych pomieszczeń.
Zalety domu z poddaszem
Kiedy działka jest niewielka, a rodzinie zależy na dużej przestrzeni, bardzo dobrym rozwiązaniem jest dom z poddaszem. Dom piętrowy poleca się młodym osobom oraz rodzinom wielopokoleniowym. W domach z poddaszem łatwo zamknąć górę, ograniczając koszty ogrzewania – jest to szczególnie użyteczne, gdy np. poddasze było przeznaczone na pokoje dziecięce, a dzieci wyprowadziły się z domu.
Który dom jest tańszy – parterowy czy z poddaszem?
Na koszt budowy wpływa wielkość budynku, bryła, konstrukcja, rozwiązania budowlane, zastosowana technologia. Przy budowie domu najdroższymi elementami konstrukcyjnymi są stropy, dach i fundamenty. Porównując dwa domy o jednakowej powierzchni, budowane w podobnych technologiach, w domu parterowym dach i jego ocieplenie, fundamenty oraz ewentualnie także podpiwniczenie są znacznie większe i droższe niż w domu z poddaszem. W domu z poddaszem z kolei droższy jest strop i schody oraz okna dachowe. Finalnie budowa domu parterowego jest o ok. 10% droższa od podobnej wielkości domu z poddaszem. Bardziej kosztowne są projekty nowoczesnych, energooszczędnych domów. Dopłacić trzeba także za udoskonalenia, takie jak: urozmaicona bryła (niweluje efekt ciężkości), dach wielospadowy (skrzyżowanie dwu lub więcej połaci dachu), lukarny (pionowe okienka na dachu doświetlające poddasze) czy podcień (przestrzeń pod wysuniętą częścią poddasza ograniczona filarami). Wybierając bryłę, materiały i technologie warto inwestować w rozwiązania energooszczędne, bo mimo, że nieco droższe w momencie budowy, pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji domu. Warto więc porządnie ocieplić dom, wybrać ciepłe drzwi i okna oraz zainwestować w energooszczędny system ogrzewania i wentylacji.