Reklama

Dojrzewanie dziewcząt rozpoczyna się zazwyczaj między 9. a 14. rokiem życia. Pierwsza miesiączka, szybkie rośnięcie czy pojawienie się owłosienia narządów płciowych i pach to niektóre znaki, że dziewczyna zaczęła dojrzewać. Dojrzewanie wiąże się też z trądzikiem i zwiększoną potliwością.

Reklama

Pierwsze oznaki, że rozpoczęło się dojrzewanie

Dojrzewanie dziewcząt zaczyna się różnie, ale towarzyszą mu przeważnie szybkie rośnięcie, powiększenie dłoni oraz stóp i pojawienia się owłosienia miejsc intymnych i pach. W okresie wzrostu zwiększa się też masa ciała. Objawem, że rozpoczęło się pokwitanie, jest też zwiększenie potliwości. Pot ma bardziej nieprzyjemny niż dotychczas zapach.

Kobiece kształty – dziewczynka zmienia się w kobietkę

Jeszcze przed pierwszą miesiączką mogą zacząć rosnąć piersi i ciemnieć brodawki sutkowe. Rozwój gruczołu piersiowego trwa zazwyczaj około 3 lat. Dojrzewanie dziewcząt przez cały ten czas wiąże się z szybkim rośnięciem, chociaż w kolejnych fazach wolniej niż na początku. Z czasem również włosów na wzgórku łonowym i wargach sromowych jest coraz więcej i stają się kręcone. Także pod pachami owłosienie się zagęszcza. Nastolatki nabierają kobiecych kształtów – zaokrąglają się nie tylko piersi, ale i biodra.

Dojrzewanie dziewcząt a zmiany w obrębie narządów płciowych

Zanim pojawi się pierwsza miesiączka, z pochwy może wypływać żółtawa albo przezroczysta czy lekko biała wydzielina. Na bieliźnie zazwyczaj są widoczne ślady. Ten symptom może wystąpić nawet półtora roku przed pierwszą miesiączką. Tuż przed pierwszym okresem odczuwalny może być ból w podbrzuszu. Zazwyczaj pierwsza miesiączka nie jest zbyt obfita, a przez rok do nawet dwóch lat krwawienia mogą być nieregularne. W okresie dojrzewania zmienia się też wygląd narządów płciowych – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne wargi sromowe się powiększają. Bujniejsze staje się też owłosienie miejsc intymnych, które nie musi ograniczać się do wzgórka łonowego i warg sromowych, ale może też pojawić się w pachwinach i górnej części ud. Gdy nastolatka zaczyna dojrzewać, macica się powiększa, a pochwa wydłuża.

Trądzik i przetłuszczające się włosy to zmora pokwitających dziewcząt

Dojrzewanie dziewcząt nierozerwalnie łączy się z wzmożoną pracą gruczołów łojowych na skórze. Przez to młode kobiety mają problem z przetłuszczającymi się włosami i świeceniem się cery. Objawem wynikającym z nadmiernej produkcji sebum jest trądzik. W jego leczeniu stosuje się m.in. antybiotyki, preparaty łączone (z klindamycyną), kwas azelainowy czy retinoidy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama