para przed komputerem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Kto jest adresatem listu motywacyjnego?

List motywacyjny można adresować, w zależności od sytuacji, na trzy sposoby: do konkretnej osoby, do firmy lub pozostawić go bez adresata.

List motywacyjny można adresować, w zależności od sytuacji, na trzy sposoby: do konkretnej osoby, do firmy lub pozostawić go bez adresata.

 

List motywacyjny, obok CV, jest najczęściej wymaganym przez pracodawcę dokumentem aplikacyjnym. Kandydat, któremu zależy na pozytywnym przejściu przez proces rekrutacji, zwróci uwagę na każdy szczegół swojego listu. A pierwszym jego elementem jest adresat. Do kogo zatem adresować list motywacyjny? Są trzy sytuacje, od których będzie zależało wypełnienie tej części dokumentów aplikacyjnych.

Znany jest rekruter

W ofercie widnieje nazwisko rekrutera, zatem bez wątpienia do niego można zaadresować list. Może to być konsultant firmy zajmującej się doradztwem personalnym, może to być osoba z działu rekrutacji, a może to być ktoś, komu zlecono pozyskanie kandydatów do pracy jako jedno z wielu działań. W adresie można wówczas wpisać imię i nazwisko tej osoby oraz nazwę i adres firmy, którą reprezentuje. List rozpocznie się zwrotem: „Szanowny Panie/Szanowana Pani”.


Jeśli w ofercie nie pojawiło się nazwisko, ale znana jest nazwa firmy, kandydat może telefonicznie dowiedzieć się, która osoba w firmie odpowiedzialna jest za rekrutację.

Znana jest agencja rekrutacyjna

W sytuacji, gdy w ogłoszeniu widnieje nazwa agencji rekrutacyjnej, można przy adresowaniu listu ograniczyć się do podania nazwy owej agencji oraz ewentualnie jej adresu. W tym przypadku formą grzecznościową będzie zwrot: „Szanowni Państwo”.

Znany jest jedynie portal

Trzecia wersja adresowania (choć może lepiej powiedzieć braku konieczności adresowania) dotyczy sytuacji, gdy w ogłoszeniu pracodawca przedstawiony jest jako „Klient Portalu ABC”. Jest to jedyna sytuacja, w której kandydat może pozostawić list motywacyjny bez adresata, a rozpocząć go zwrotem „Szanowni Państwo”.

 

Ponieważ diabeł tkwi w szczegółach, przed wysłaniem listu dobrze jest go ponownie przeczytać i sprawdzić zdanie po zdaniu, zaczynając właśnie od adresata listu.

klawiatura laptopa
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Początek listu motywacyjnego w sytuacji, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie
List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.

List motywacyjny jest formą reklamy. Już w pierwszym zdaniu przekonaj pracodawcę, że odniesie korzyść zatrudniając Ciebie, także gdy nie odpowiadasz na ogłoszenie.   Istnieją przynajmniej dwie sytuacje, gdy wysyłamy dokumenty aplikacyjne na stanowisko, na które nie było ogłoszenia. Pierwsza, w której zależy nam na pracy i chcemy zgłosić gotowość do jej podjęcia, pomimo iż pracodawca nie rozpoczął rekrutacji. Druga sytuacja występuje wtedy, gdy firma prowadzi tzw. rekrutację z polecenia. Jak zacząć list motywacyjny w sytuacji, gdy nie jest odpowiedzią na konkretne ogłoszenie? Adresowanie listu motywacyjnego Początek listu musi mieć adresata. Jeśli znasz dane przedstawiciela firmy, do którego kierujesz list, te dane wykorzystaj w adresie oraz zwrocie grzecznościowym , rozpoczynającym list: „Szanowny Panie Iksiński”. Jeśli nie wiesz do kogo konkretnie kierujesz słowa, możesz rozpocząć od „Szanowni Państwo”, a w stopce adresowej umieścić nazwę firmy i działu, do którego aplikujesz. List motywacyjny to forma komunikacji marketingowej Używaj języka korzyści, podobnego do tego, którym posługują się reklamodawcy. Ważne, aby były to korzyści, które pracodawca odniesie wybierając właśnie Ciebie, a nie te, które Ty uzyskasz dzięki otrzymaniu pracy. Początek listu motywacyjnego zaważy na tym, czy pracodawca zdecyduje się przeczytać całość. Jak więc zacząć? Określ, które z Twoich umiejętności będą przydatne na wybranym stanowisku i zacznij na przykład tak: „Chciałabym przedstawić 3 pomysły na to, co mogę zaoferować Państwa Firmie”. Powołaj się na swoje osiągnięcia (do ich opisu najlepiej użyj liczb) i określ w jaki sposób możesz owe doświadczenia wykorzystać na nowym stanowisku. Nawiązanie do konkretnej firmy i stanowiska Ważne, aby list motywacyjny był odpowiedzią na zapotrzebowanie firmy i stanowiska, dlatego...

mężczyzna tłumaczy jak napisać list motywacyjny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak napisać list motywacyjny?
List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.

List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.   List motywacyjny powinien dostarczyć potencjalnemu pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ubiegasz się akurat o to stanowisko. Należy też przekonać pracodawcę, że będziesz dobrym pracownikiem. List motywacyjny – niezbędne dane Jest to formalny dokument, dlatego powinny w nim być zachowane zasady oficjalnej korespondencji. List motywacyjny zawsze powinien zawierać: Dane osobowe – imię i nazwisko, adres i numer telefonu, Datę , Dane adresata – imię, nazwisko i tytuł osoby oraz nazwę firmy, do której aplikacja jest wysyłana, Zwrot grzecznościowy – „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, Zakończenie – „Z poważaniem…” i własnoręczny podpis, Podpisaną klauzulę o ochronie danych osobowych:  „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.).” List motywacyjny – treść List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Powinien być krótki i konkretny. Zazwyczaj stosuje się standardową, czytelną czcionkę na białej kartce A4. Treść listu powinna być napisana zrozumiałym językiem, bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy gramatycznych. Jeśli masz wątpliwości, poproś kogoś o pomoc. W liście należy odpowiedzieć na następujące pytania: na jakie stanowisko kandydujesz i skąd wiesz o wolnym miejscu pracy, dlaczego ta praca jest dla ciebie ciekawa, czy masz odpowiednie umiejętności i kompetencje potrzebne na tym stanowisku,...

pisanie maila na komputerze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mail z CV do pracodawcy – jak go napisać?
Aby napisać maila z CV do pracodawcy, wystarczy kilka informacji: nazwa stanowiska, jedno zdanie na swój temat i informacja o załączonych dokumentach.

Aby napisać maila z CV do pracodawcy, wystarczy kilka informacji: nazwa stanowiska, jedno zdanie na swój temat i informacja o załączonych dokumentach.   Kandydaci często proszeni są o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych drogą mailową. Oprócz dobrze przygotowanego CV i listu motywacyjnego ważna jest w tej sytuacji również treść maila, która będzie pierwszym kontaktem pomiędzy kandydatem a osobą rekrutującą. Tytuł maila Jeśli w ogłoszeniu określona jest treść, która powinna pojawić się w tytule maila, takie właśnie oznaczenie należy wpisać. Jest to ułatwienie dla osób rekrutujących i pomaga odnaleźć w skrzynce mailowej dokumenty aplikacyjne na konkretne stanowisko. Jeśli nie ma wymogów co do tytułu maila, kandydat może napisać w nim swoje imię i nazwisko oraz nazwę stanowiska. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wystąpił numer referencyjny, powinien on znaleźć się w temacie maila. Forma grzecznościowa Na początku maila stosuje się zwrot grzecznościowy do konkretnej osoby: „Szanowna Pani/Szanowny Panie (…)”. Jeśli nie wiadomo, kto jest adresatem maila, można użyć formy: „Szanowni Państwo”. Informacja o stanowisku W kolejnym zdaniu można nawiązywać do ogłoszenia (jeśli mail jest na nie odpowiedzią) i wspomnieć nazwę stanowiska, na które się aplikuje. Jeśli dokumenty aplikacyjne wysyłane są bez wcześniejszego ogłoszenia, można napisać na przykład: „Z uwagi na prowadzoną przez Państwa Firmę działalność w obszarze (…) chciałabym zaprezentować Państwu moją aplikację na stanowisko (…)”. Krótka autoreklama Kandydat już w treści maila może napisać jedno lub dwa zdania, które wyróżnią go na tle pozostałych ofert i zachęcą pracodawcę do przyjrzenia się dokumentom aplikacyjnym. Informacja o załączniku i chęci spotkania Wystarczy zdanie „W załączniku przesyłam wymagane przez...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner