brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Nie zapomnij o tym pisząc CV!

Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane.

Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane.

Klauzula w CV – dlaczego jest taka ważna?

W świetle polskiego prawa tylko CV z poprawnie napisaną klauzulą o ochronie danych osobowych upoważnia firmę do wykorzystywania tych danych w trakcie aktualnej i następnych rekrutacji. Teoretycznie więc CV bez niej nie powinno być rozpatrywane. Jak wygląda praktyka? Bardzo różnie. Czasami pracodawcy w ogóle nie zwracają na nią uwagi, czasami sprawdzają ją pobieżnie, a czasami… przyglądają się jej bardzo wnikliwie. Zdarza się, że faktycznie niewłaściwa klauzula lub jej brak dyskwalifikuje kandydata. Bardziej rygorystycznie podchodzą do tego instytucje publiczne i duże firmy, mniej – osoby prowadzący małe firmy. Jednak na wszelki wypadek lepiej więc zawsze ją umieszczać i, o czym często zapominają poszukujący pracy, podpisać. Niepodpisana klauzula w CV jest nieważna.

Aktualna treść klauzuli do CV

Obowiązująca klauzula do CV ma następującą treść:

Migdałowe ciasteczka świąteczne

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.”

Nie trzeba jej specjalnie eksponować, ponieważ jej umieszczenie to formalność. Może być więc napisana mniejszymi literami czy umieszczona w stopce. Bezwzględnie należy ją też podpisać. Jeśli przygotowujesz do CV także list motywacyjny, pamiętaj, że do niego także należy dołączyć klauzulę.

Nietypowe klauzule do CV

Czasami zdarza się, że firma życzy sobie zamieszczenia w dokumentach aplikacyjnych klauzuli, która w treści ma nazwę instytucji, dane adresowe lub inne elementy. Zawsze dokładnie przeczytaj treść ogłoszenia o pracę i sprawdź, czy nie ma takiego wymogu. Jeśli jest, a ty zostawisz klauzulę taką, jak wysyłasz wszystkim, firma może pomyśleć, że:

  • nie znasz treści ogłoszenia,
  • wysyłasz dokumenty masowo,
  • cechuje cię niedokładność, itd.

Po zamieszczeniu nietypowej klauzuli pamiętaj, by nie wysłać do kolejnych pracodawców CV z klauzulą przeznaczoną dla innej firmy! Zawsze dokładnie sprawdzaj dokumenty aplikacyjne przed wysłaniem.

Klauzula w CV – tłumaczenia

Tak naprawdę wysyłając CV za granicę nie ma praktyki stosowania klauzuli. Czasami jednak polskie firmy życzą sobie CV w języku obcym – w takiej sytuacji obowiązuje polskie prawo, a więc i polska klauzula, ale… w języku obcym.

 

Treść klauzuli do CV w języku angielskim:

„I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2002, No. 101, item 926 as amended.”

Treść klauzuli do CV w języku niemieckim:

„Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch die Firma für die Rekrutierungszwecke verwendet werden (gemäβ dem Gesetz vom 29.08.1997 über den Schutz der Personaldaten, Gesetzblatt von 2002, Nr. 101, Pos. 926 mit späteren Änderungen).”


mężczyzna pisze CV przed komputerem
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Twoja wizytówka – curriculum vitae
Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Pisanie CV – dane personalne Podając swoje dane personalne, należy podać przede wszystkim informacje, która umożliwiają nawiązanie kontaktu. Niezbędne są: Imię i nazwisko – nie używaj zdrobnień, tylko podaj pełną formę imienia i nazwiska, Numer telefonu – upewnij się, że jest prawidłowy. Zdarzają się tutaj błahe pomyłki, których konsekwencją jest uniemożliwienie kontaktu, Adres e-mail – załóż maila, który brzmi profesjonalnie. Najlepiej, by było w nim nazwisko. Unikaj zdrobnień, np. Grzesio, Misia czy Ewelajna. Nie używaj też adresów mało poważnych, np. jan.kowalski@buziaczek.pl. Przydatnymi informacjami są : Adres zamieszkania – nie musi być to adres zameldowania, a po prostu miejsce, w którym aktualnie mieszkasz. Data urodzenia – ta informacja może być przydatna dla pracodawcy, ale nie powinien się jej domagać, ponieważ mógłby zostać oskarżony o dyskryminację z powodu wieku. Zdjęcie – nie jest konieczne, choć w Polsce umieszcza się je prawie zawsze. Pamiętaj, by było to zdjęcie raczej formalne – zdjęcia z wakacji, całej sylwetki, zdjęcia ze znajomymi są absolutnie nie na miejscu. Niektórzy umieszczają zdjęcia z dyplomu (zazwyczaj są i oficjalne, i ładne), inni legitymacyjne lub z dowodu (choć nowy wzór zdjęcia dowodowego nie jest zbyt atrakcyjny), a jeszcze inni idą do fotografa , by zrobić zdjęcie specjalnie na tę okazję. CV nie wymaga ujawniania informacji na temat : stanu cywilnego, liczby dzieci, orientacji seksualnej i in. Pisanie CV – wykształcenie, doświadczenie, umiejętności… Wykształcenie i...

mężczyzna tłumaczy jak napisać list motywacyjny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak napisać list motywacyjny?
List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.

List motywacyjny to w pewnym sensie forma komunikacji marketingowej. Ma zareklamować osobę, która aplikuje na dane stanowisko. Nie ma jednego wzoru listu motywacyjnego – starając się o pracę należy każdorazowo dostosować list do danego pracodawcy.   List motywacyjny powinien dostarczyć potencjalnemu pracodawcy odpowiedzi na pytanie, dlaczego ubiegasz się akurat o to stanowisko. Należy też przekonać pracodawcę, że będziesz dobrym pracownikiem. List motywacyjny – niezbędne dane Jest to formalny dokument, dlatego powinny w nim być zachowane zasady oficjalnej korespondencji. List motywacyjny zawsze powinien zawierać: Dane osobowe – imię i nazwisko, adres i numer telefonu, Datę , Dane adresata – imię, nazwisko i tytuł osoby oraz nazwę firmy, do której aplikacja jest wysyłana, Zwrot grzecznościowy – „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, Zakończenie – „Z poważaniem…” i własnoręczny podpis, Podpisaną klauzulę o ochronie danych osobowych:  „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz.U.z 2014r., poz.1182 ze zm.).” List motywacyjny – treść List motywacyjny powinien zmieścić się na jednej, maksymalnie dwóch stronach. Powinien być krótki i konkretny. Zazwyczaj stosuje się standardową, czytelną czcionkę na białej kartce A4. Treść listu powinna być napisana zrozumiałym językiem, bez błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy gramatycznych. Jeśli masz wątpliwości, poproś kogoś o pomoc. W liście należy odpowiedzieć na następujące pytania: na jakie stanowisko kandydujesz i skąd wiesz o wolnym miejscu pracy, dlaczego ta praca jest dla ciebie ciekawa, czy masz odpowiednie umiejętności i kompetencje potrzebne na tym stanowisku,...

Konkurs urodzinowy Party.pl, wygraj perfumy Desigual Fresh World
Newsy
Ostatni dzień konkursu urodzinowego Party.pl! Aż 10 osób wygrywa perfumy Desigual Fresh World
Ostatni dzień konkursu urodzinowego Party.pl! Aż 10 osób wygrywa perfumy Desigual Fresh World

Konkurs! Do wygrania 10 flakonów perfum Desigual Fresh World z okazji 3. urodzin Party.pl ❗😍   Jak wygrać? Napisz w komentarzu pod postem >>> TUTAJ WEŹ UDZIAŁ <<< : Jaką piosenkę dedykujesz nam z okazji urodzin i dlaczego?   Autorów najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy perfumami   Na odpowiedzi czekamy do 14 października br.     REGULAMIN KONKURSU „urodziny party.pl”  KONKURS >>>>> TUTAJ WEŹ UDZIAŁ <<<<   POSTANOWIENIA OGÓLNE 1.1. Organizatorem konkursu pod nazwą „urodziny party.pl” (dalej zwanego „Konkursem”) i przyrzekającym nagrody w Konkursie jest Edipresse Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000111462, NIP 526-00-12-586, kapitał zakładowy w całości wpłacony 2.311.320,00 zł (dalej zwana „Organizatorem”). 1.2. Konkurs jest organizowany na zasadach określonych niniejszym regulaminem (dalej zwanym „Regulaminem”) i zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. 1.3. Regulamin Konkursu jest dostępny w siedzibie Organizatora oraz pod adresem >>> TUTAJ <<< 1.4. Uczestnikiem Konkursu może być wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkała na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. 1.5. W Konkursie można brać udział wyłącznie osobiście, tj. niedopuszczalne jest dokonywanie zgłoszeń konkursowych w imieniu osób trzecich. Osoba, która przystąpiła do Konkursu (dalej: zwana „uczestnikiem”), jest związana warunkami niniejszego Regulaminu. 1.6. Konkurs zostanie przeprowadzony w serwisie Facebook. 1.7. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany, przeprowadzany ani...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik