Reklama

Karmienie piersią jest korzystne nie tylko dla dziecka, ale i dla matki. Pomaga szybko wrócić do sylwetki sprzed ciąży i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka.

Reklama

Karmienie piersią przynosi wiele korzyści dziecku: wzmacnia jego odporność na choroby, dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, a nawet obniża ryzyko otyłości w późniejszym życiu. Rzadziej mówi się o korzyściach, które karmienie piersią przynosi mamie.

Mniejsze ryzyko zachorowania na raka sutka

Kobiety, które karmią dziecko piersią, rzadziej zapadają na chorobę nowotworową piersi. Ryzyko zachorowania na raka sutka zmniejsza się wraz z wydłużeniem czasu karmienia piersią.

Karmienie piersią pomaga schudnąć

Karmienie piersią pomaga młodej mamie pozbyć się zapasów tłuszczu, które organizm zgromadził w czasie ciąży. Podczas produkcji mleka organizm spala kalorie. Zamiast stosować diety, które mogą odbić się na zdrowiu dziecka i mamy, lepiej więc stosować zrównoważoną dietę i regularnie karmić piersią.

Karmienie piersią pogłębia więź z dzieckiem

Mamy karmiące piersią mają szansę na pogłębienie więzi emocjonalnej z dzieckiem, głębsze doświadczenie macierzyństwa. Dzięki karmieniu piersią mama staje się bardziej wrażliwa na potrzeby dziecka. Ma szansę wcześnie zauważyć wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka, które mogą świadczyć o rozwijających się chorobach, i od razu rozpocząć ich ewentualne leczenie.

Karmienie piersią jest tańsze niż karmienie sztucznym pokarmem

Naturalne karmienie dziecka wiąże się też z wymiernymi, materialnymi korzyściami. Karmienie piersią pozwala zaoszczędzić na sztucznym pokarmie. Mleko matki dostarcza też dziecku wszystkich potrzebnych do rozwoju składników w przyswajalnej formie. Nie trzeba więc martwić się o zapewnienie dziecku karmionemu piersią odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów z innych źródeł.

Dłuższy okres niepłodności po ciąży

Regularne karmienie piersią na żądanie może działać jak naturalna antykoncepcja. Prolaktyna wydzielająca się podczas karmienia piersią opóźnia wystąpienie owulacji. Metoda ta wymaga dużej dyscypliny i nie jest niezawodna, jest jednak bezpieczna dla dziecka. Może być stosowana jako dodatkowe zabezpieczenie wraz z innymi środkami antykoncepcyjnymi.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama