Niebezpieczna roślina – datura stramonium, czyli halucynogenny bieluń
Bieluń dziędzierzawa, występujący też pod nazwą datura stramonium ma działanie narkotyczne. Wywołuje halucynacje, jego stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia, może nawet doprowadzić do śmierci.
Bieluń dziędzierzawa, występujący też pod nazwą datura stramonium ma działanie narkotyczne. Wywołuje halucynacje, jego stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia, może nawet doprowadzić do śmierci.
Bieluń dziędzierzawa to roślina z Ameryki Południowej, która doskonale zaadaptowała się również w Polsce. Stosowana jest jako ozdoba przydomowych ogródków ze względu na duże, białe lub żółte, lejkowate kwiaty. Wydziela nieprzyjemną woń i ma charakterystyczne drobne kolce usytuowane na niewielkiej bulwiastej szyszce, w której znajdują się nasiona. Zarówno liście, nasiona, kwiaty jak i łodygi bielunia zawierają toksyny, które powodują ciężkie halucynacje, przyspieszenie rytmu serca a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Bieluń – skutki spożycia nasion datura stramonium
Skutki spożycia bielunia objawiają się jako trwające nawet kilka dni ciężkie zatrucie organizmu. Pierwszym symptomem jest nieprzyjemny, długo utrzymujący się smak w ustach po zjedzeniu nasion. Suchość gardła, niemożliwa do zniesienia nawet za pomocą wody. Po około 2-3 godzinach od spożycia dochodzi do kumulacji objawów i są to: światłowstręt, drgawki, senność, omdlenia, przyspieszona akcja serca, rozszerzone źrenice, halucynacje, częściowa amnezja oraz brak świadomości znajdowania się pod wpływem substancji psychoaktywnej. Objawy takie jak zaburzenia widzenia, niepokój i ociężałość mogą trwać jeszcze kilka dni po ustąpieniu pierwszych symptomów. Spożycie kilkudziesięciu nasion bielunia najczęściej kończy się hospitalizacją szpitalną i psychiatryczną, czasem też śmiercią w wyniku porażenia układu oddechowego.
Bieluń – nazewnictwo i sposób przyjmowania
Droga przyjmowania bielunia to przede wszystkim zjedzenie nasion, palenie wysuszonych liści, picie wywaru z nasion lub łodyg i kwiatów. Bieluń dziędzierzawa funkcjonuje pod nazwami takimi jak: datura stramonium, bieluń podwórzowy, ogórczak, tondera, dendrak. Są wśród nich również potoczne, często stosowane przez młodzież określenia, np.: cygańskie ziele, diabelskie ziele, trąba anioła, durna rzepa czy świńska wesz.
Bieluń datura – długofalowe skutki spożycia
Ze względu na wysoką toksyczność zawartych w bieluniu alkaloidów tropanowych niemożliwe jest „bezpieczne dawkowanie” albo kontrolowane jego spożycie. Toksyna ta może w konsekwencji spowodować trwałe ubytki intelektualne, kłopoty z pamięcią, przewlekłe stany lękowe, utratę kontroli nad zachowaniem oraz śmierć nawet już po jednokrotnym spożyciu.
- Palisz trawkę? Poznaj skutki palenia i wpływ marihuany na zdrowie.
- Marihuana nie ma zalet? Oto lecznicze właściwości marihuany.
- Czy twoje dziecko bierze narkotyki? Jak rozpoznać objawy zażywania narkotyków?