Grillując na balkonie możesz stracić swoje mieszkanie
Grillowanie na balkonie nie podlega regulacjom prawnym. Jednak przed rozpaleniem grilla na balkonie w bloku, warto przejrzeć regulamin wspólnoty. Mieszkańcy, którzy nie respektują regulaminu spółdzielni mogą spotkać się nawet z utratą swojej nieruchomości.
Grillowanie na balkonie nie podlega regulacjom prawnym. Jednak przed rozpaleniem grilla na balkonie w bloku, warto przejrzeć regulamin wspólnoty. Mieszkańcy, którzy nie respektują regulaminu spółdzielni mogą spotkać się nawet z utratą swojej nieruchomości.
Grillowanie na balkonie a prawo
Polskie prawo nie zabrania grillowania na balkonie. Nie ma takich przepisów, które zakazywałyby członkom wspólnoty mieszkaniowej rozpalanie grilla. Warto jednak zapoznać się z regulaminem wspólnoty, w którym zwykle znajduje się informacja dotycząca możliwości lub zakazu palenia grilla w bloku. W przypadku, gdy nasz sąsiad pomimo zakazu rozpala grilla, a dym i zapachy przeszkadzają nam, mamy prawo upomnieć go, powołując się na regulamin. Ale pamiętajmy - nas też obowiązuje przestrzeganie przepisów.
Skutki nierespektowania regulaminu spółdzielni
Jeżeli w regulaminie spółdzielni znajduje się zakaz rozpalania grilla na balkonie, mamy prawo złożyć do zarządu wspólnoty zażalenie na sąsiada, który łamie tenże zakaz. Nieposłuszny sąsiad otrzyma wówczas pisemne upomnienie od zarządu spółdzielni. W przypadku, gdy taki mieszkaniec, pomimo interwencji, nie reaguje na upomnienia, spółdzielnia, zgodnie z art. 16 „Ustawy o własności lokali" (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19940850388 może wystąpić na drogę sądową i w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.
Palenie grilla na balkonie stwarza ryzyko pożaru
Mimo że prawo nie zakazuje grillowania na balkonie wprost, nie możemy zapominać o szczegółowych zapisach. W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101090719 znajduje się informacja na temat ochrony przeciwpożarowej niemalże wszystkich rodzajów nieruchomości. Niektóre paragrafy rozporządzenia w sposób bezpośredni odnoszą się do takich urządzeń jak grill. Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń (Dz. U. 2010 r. Nr 46, poz. 275, art. 82 par. 1 pkt 4) http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU19710120114&type=3 regulacjom prawnym podlega też niewłaściwe użytkowanie grilla. Skutkiem niewłaściwego korzystania z grilla może być spowodowanie zagrożenia pożarowego. W takim wypadku sprawca może otrzymać karę grzywną, naganę lub karę aresztu. W przypadku, gdy grill zakończy się pożarem, sprawca ponosi odpowiedzialność zgodnie z art. 163 Kodeksu Karnego (Dz. U. 1997 r. Nr 88, poz. 553). Zależnie od skutków pożaru, może podlegać karze pozbawienia wolności do lat 12.
Grill elektryczny na balkonie
Grille elektryczne mogą być użytkowane na balkonie. Należy jednak zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, ponieważ grill elektryczny, podobnie jak klasyczny grill, jest potencjalnym źródłem pożaru.
Balkon jest częścią naszego mieszkania i możemy korzystać z niego wedle własnych upodobań. Nie możemy jednak zapominać, że mieszkamy w bloku, zamieszkiwanym także przez inne osoby. Nasze czynności nie powinny przeszkadzać pozostałym mieszkańcom. W większych miastach znajdują się specjalnie wydzielone tereny zielone, na których możemy grillować i urządzać ogniska bez obaw, że działamy niezgodnie z prawem.
- Grillowanie w ogrodzie jest najprzyjemniejsze wówczas, gdy mamy do dyspozycji niezawodny sprzęt. Dowiedz się, jak wybrać grill.
- Smakołyki z grilla uświetniają każdą imprezę na świeżym powietrzu. Koniecznie wypróbuj nasz przepis: jak grillować ziemniaki.
- Urządzasz przyjęcie, na którym będą wegetarianie? Jeżeli chcesz zaserwować pyszne potrawy z grilla - dowiedz się, co podać oprócz mięsa.