dziecko w różowym ubranku leżące w łóżeczku, patrzy na kołyskę
© Dessie/Adobe Stock
Styl życia

Karuzelka do łóżeczka niemowlaka - czy warto ją posiadać?

Karuzelka do łóżeczka niemowlaka jest jednym z najpopularniejszych gadżetów kupowanych przez rodziców, jak i na prezenty przez osoby odwiedzające maluszka. Opinie na temat przydatności takiej zabawki są różne. Producenci i zwolennicy takich gadżetów przekonują, że jest to dobre rozwiązanie wspierające rozwój niemowlaka. Przeciwnicy zaś twierdzą, że to jedna z zabawek na które wydaje się niepotrzebnie, czasami spore pieniądze. Czy zatem warto zainwestować w zakup karuzeli dla kilkutygodniowego dziecka?

Karuzelka do łóżeczka niemowlaka jest jednym z najpopularniejszych gadżetów kupowanych przez rodziców, jak i na prezenty przez osoby odwiedzające maluszka. Opinie na temat przydatności takiej zabawki są różne. Producenci i zwolennicy takich gadżetów przekonują, że jest to dobre rozwiązanie wspierające rozwój niemowlaka. Przeciwnicy zaś twierdzą, że to jedna z zabawek na które wydaje się niepotrzebnie, czasami spore pieniądze. Czy zatem warto zainwestować w zakup karuzeli dla kilkutygodniowego dziecka?

 

Prawda – jak w większości przypadków – leży pośrodku. Nie da się ukryć, że karuzelka będzie wspierała rozwój dziecka, o ile jednak maluch będzie nią zainteresowany. Zdarza się bowiem i tak, że niemowlęta na kręcące się nad ich głową obiekty reagują przeraźliwym płaczem.

Kasia gotuje z Polki.pl: kotlety mielone

Jak sprawdzić, czy dziecko będzie bawiło się przy karuzelce?

Każde dziecko jest inne i każde inaczej reaguje na bodźce zewnętrzne. To co u jednego maluszka wywoła uśmiech, innego może doprowadzić do płaczu. I często nic nie można na to poradzić. Na pewno nie da się stwierdzić, czy dane niemowlę będzie chciało bawić się przy karuzelce bez sprawdzenia, jak na nią zareaguje. W wielu przypadkach karuzelka ma być pierwszą zabawką niemowlaka. Z tego względu nie ma również możliwości oceny reakcji malca na inne zabawki.

 

W przypadku dzieci starszych niż te mające 2-3 miesiące możliwość oceny jest z reguły łatwiejsza. Wszystko dzięki temu, że dzieci w tym wieku mają zazwyczaj kilka innych zabawek i rodzice widzą, jak ich pociechy na nie reagują. Jeśli chętnie wodzą za nimi wzrokiem, chcą je dotykać i wykazują pozytywną aktywność, to jest spora szansa na to, że również karuzelka sprawi im sporo radości.

W czym może pomóc posiadanie karuzelki?

Warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii, tego rodzaju gadżet nie zawsze pełni funkcję pomagającą dzieciom w zaśnięciu. Wręcz przeciwnie bardzo często – poruszające się elementy i grająca muzyka – wzmagają aktywność maluszków. Jeżeli dziecko nie będzie się bało, to karuzelka może być pomocna dla rodziców. Umożliwia bowiem zajęcie niemowlaka na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, może pomóc (choć nie musi) go wyciszyć i przygotować do snu, a ponadto wspiera rozwój jego umiejętności wzrokowo-słuchowych.

 

Obecnie w sklepach jest dostępnych wiele modeli karuzelek, a ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Z racji ryzyka, że zabawka może nie przypaść do gustu dziecku i okazać się całkowicie bezużyteczna, raczej nie warto wydawać na taki zakup dużych pieniędzy. Karuzelki ze średniej półki kosztują od 100 do 200 złotych i powinny w zupełności zaspokoić potrzeby maluszka.

 

niemowlę leżące w białym leżaczku-bujaczku
© famveldman/Adobe Stock
Styl życia
Leżaczek-bujaczek dla niemowląt - jakie spełnia funkcje i czy warto go kupić?
Na przestrzeni ostatnich lat leżaczek-bujaczek stał się jednym z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. Gadżet ten jest bardzo przydatny dla rodziców i lubiany przez większość dzieci. Jednocześnie jednak leżaczek-bujaczek jest tematem wielu gorących dyskusji zarówno na forach internetowych, jak i na łamach mediów. Eksperci zauważają bowiem, że niewłaściwie użytkowany gadżet może niekorzystnie wpływać na rozwój niemowlaka.

Na przestrzeni ostatnich lat leżaczek-bujaczek stał się jednym z podstawowych elementów wyprawki dla niemowlaka. Gadżet ten jest bardzo przydatny dla rodziców i lubiany przez większość dzieci. Jednocześnie jednak leżaczek-bujaczek jest tematem wielu gorących dyskusji zarówno na forach internetowych, jak i na łamach mediów. Eksperci zauważają bowiem, że niewłaściwie użytkowany gadżet może niekorzystnie wpływać na rozwój niemowlaka.   Tak, jak z wieloma rzeczami, tak i z trzymaniem dziecka w leżaczku-bujaczku nie ma co przesadzać. Nawet jeżeli maluchowi się to podoba, to absolutnie nie powinien spędzać w nim długich godzin. To może bowiem doprowadzić do problemów zdrowotnych. Leżaczek-bujaczek: zalety i wady Wielu rodziców decyduje się na zakup leżaczka-bujaczka ze względu na wygodę. W większości przypadków działa on uspokajająco na niemowlęta, dzięki czemu rodzice mają więcej czasu na realizację innych domowych obowiązków lub chwilę odpoczynku. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że dziecko może znajdować się cały czas pod kontrolą wzroku opiekunów (leżaczki-bujaczki bez najmniejszego problemu można przenosić). Dodatkowym plusem jest bezpieczeństwo. Dzięki specjalnym pasom, którymi zapina się dziecko nie grozi mu wypadnięcie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że posiadając leżaczek-bujaczek nie trzeba kupować specjalnego krzesełka do karmienia, ponieważ on może je zastąpić.   Przechodząc do wad produktu, trzeba wymienić argumenty ekspertów, którzy przekonują, że leżaczek-bujaczek nie jest odpowiedni dla niemowlaków. Według nich dziecko znajdujące się w bujaczku ma mocno obciążony kręgosłup i biodra. To może przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju wad postawy w późniejszym etapie życia....

Mata edukacyjna dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
© megustadesign/Adobe Stock
Styl życia
Kiedy kupić matę edukacyjną dla dziecka i jak wybrać najlepszą?
Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.

Maty edukacyjne cieszą się sporą popularnością wśród rodziców mniejszych i większych dzieci. Chcąc zapewnić maluszkowi możliwie najlepsze warunki do rozwoju dobrze korzystać z tego typu rozwiązań. Maty edukacyjne mają na celu zaangażowanie dziecka i rozwijanie wielu jego zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze maty i w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć tego rodzaju zabawę połączoną z edukacją.   Stosowanie mat edukacyjnych jest polecane w przypadku dzieci od trzeciego miesiąca życia. Wtedy bowiem dzieci wykazują dużo większą aktywność i ciekawość otoczenia aniżeli we wcześniejszych miesiącach życia. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić maty dziecku wcześniej. Na pewno mu to nie zaszkodzi, a może nawet pozwoli na szybszy rozwój. Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu maty edukacyjnej? Ceny mat edukacyjnych są uzależnione od wielu kwestii, począwszy od wyposażenia, przez rozmiar, producenta aż po materiały z jakich są wykonane. Najprostsze modele można kupić już za kilkadziesiąt złotych, najdroższe nawet kilkaset. Niezależnie od ceny rodzice zawsze powinni wybierać produkty, zwracając uwagę na: bezpieczeństwo – renomowane firmy praktycznie są gwarancją najwyższej jakości i trwałości wypuszczanych produktów. W kwestii bezpieczeństwa warto sprawdzać grubość maty, ponieważ odpowiada ona za zabezpieczenie dziecka przed uderzeniem się dziecka o twardą podłogę; rozmiar – powinien być na tyle duże, aby dziecko miało sporo miejsca i czuło się swobodnie. Nie należy kupować mat idealnie dopasowanych również z uwagi na to, że niemowlaki potrafią bardzo szybko rosnąć; materiał – należy wybierać maty wykonane z naturalnych materiałów. Żadne elementy maty nie powinny zawierać groźnych dla zdrowia substancji...

Grupa małych dzieci bawi się przy wspólnym stole.
©Andrey Kuzmin/stock.adobe.com
Styl życia
Zabawki, które uczą
Zabawki edukacyjne są tajemniczą nazwą na takie produkty, które mają w jak najlepszy sposób stymulować rozwój dziecka. Projektowane przez specjalistów, wykonywane z najbezpieczniejszych materiałów, przeznaczone do wpływania na konkretne obszaru mózgu dziecka, często wydają się być najlepszym rozwiązaniem.

Zabawki edukacyjne są tajemniczą nazwą na takie produkty, które mają w jak najlepszy sposób stymulować rozwój dziecka. Projektowane przez specjalistów, wykonywane z najbezpieczniejszych materiałów, przeznaczone do wpływania na konkretne obszaru mózgu dziecka, często wydają się być najlepszym rozwiązaniem.   Siła zabawek edukacyjnych często polega na ich odpowiednim przygotowaniu i dopasowaniu do etapu rozwojowego dziecka , co czasem bywa trudne dla rodzica. Warto jednak pamiętać, że dziecko potrzebę, żeby się rozwijać ma w sobie i będzie to robić niezależnie od ilości i jakości zabawek, które posiada.   Czym są zabawki edukacyjne?   Określenie “zabawka edukacyjna” w zasadzie nic nie oznacza. Może ono dotyczyć przedmiotów naprawdę solidnie wykonanych, takich które zaprojektowali specjaliści z zakresu rozwoju dziecięcego, ale równie dobrze pod tym szyldem można znaleźć kolejny grająco-świecący, plastikowy grat. Chcąc wybrać zabawkę, która naprawdę jest edukacyjna i która rzeczywiście będzie wspierać rozwój dziecka , najlepiej sięgać po takie, które pochodzą z atestowanych firm i posiadają opis tego, jak z nimi pracować i w jaki konkretny sposób wspierają rozwój dziecka.   Myśląc o przedszkolakach i starszych dzieciach, warto też zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej przesuwa się akcent z zabawek na aplikacje dostępne na smartfony, tablety i komputery. Często, zamiast kupować kolejny elektroniczny gadżet , warto po prostu poszukać aplikacji, która może pełnić jego funkcję.   Wszystkie zabawki czegoś uczą   Wiele zabawek, takich jak klocki, pluszaki czy małe figurki , nie posiada etykietki “edukacyjnych”. Tymczasem często jest tak, że...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik