Co wiedzieć i jak przygotować samochód na zagraniczny wyjazd?
© Alex Green/Adobe Stock
Styl życia

Zagraniczne wyjazdy samochodem – co należy wiedzieć przed podróżą?

Polacy nie stronią od zagranicznych wyjazdów samochodami. Często wynikają one z oszczędności w porównaniu chociażby do cen transportu lotniczego. Niezależnie od powodów decyzji podróżowania własnym autem do innych krajów należy się do tego odpowiednio przygotować. Przepisy ruchu drugowego w innych krajach zazwyczaj różnią się w porównaniu do tych obowiązujących w Polsce.

Polacy nie stronią od zagranicznych wyjazdów samochodami. Często wynikają one z oszczędności w porównaniu chociażby do cen transportu lotniczego. Niezależnie od powodów decyzji podróżowania własnym autem do innych krajów należy się do tego odpowiednio przygotować. Przepisy ruchu drugowego w innych krajach zazwyczaj różnią się w porównaniu do tych obowiązujących w Polsce.

 

Mimo że kwestie wyposażenia samochodu poruszającego się po europejskich drogach określa konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, to w wielu krajach nie brakuje różnych kruczków prawnych.

Na co zwrócić uwagę przed zagranicznym wyjazdem samochodem?

Na podróżowanie po Europie kierowcy wystarczy krajowe prawo jazdy. Obowiązek posiadania międzynarodowego prawa jazdy występuje min. w Meksyku, Brazylii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inaczej wygląda kwestia dokumentów samochodu i ubezpieczenia. Niezależnie od kierunku podróży należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Dodatkowo, w przypadku wyjazdów do krajów znajdujących się poza Unią Europejską, konieczne jest posiadanie międzynarodowego certyfikatu ubezpieczeniowego. Potocznie określa się go jako „zielona karta”.

 

Inną ważną kwestią podczas przygotowań do zagranicznego wyjazdu jest sprawdzenie przepisów ruchu drogowego ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ograniczeń. Warto zwrócić uwagę na:

  • ograniczenia prędkości na poszczególnych rodzajach dróg,
  • regulacje dotyczące posiadania kamizelki odblaskowej dla kierowcy i pasażerów,
  • procedurę postępowania w przypadku kontroli drogowej,
  • przepisy dotyczące obowiązku jazdy na oponach zimowych (w sezonie zimowym).

Jak powinien być wyposażony samochód na zagraniczny wyjazd?

Dzięki zapisom we wspomnianej konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym wystarczy, że samochód będzie wyposażony w elementy, które są wymagane przez prawo krajowe. Jeśli zatem kierowca posiada wszystko, co powinien do jazdy w Polsce, to jest to również wystarczające do wyjazdów do innych krajów Europy.

 

Trzeba przy tym zaznaczyć, że chociażby kamizelka odblaskowa nie jest traktowana jako wyposażenie samochodu, a jej posiadanie jest wymagane w wielu krajach. Dla własnego spokoju warto posiadać nie tylko kamizelkę, ale również zapasowe żarówki oraz bezpieczniki, które mogą przydać się w razie problemów z autem.

 

Jeśli chodzi o konkretne wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu w danych krajach, to takie dane są publikowane przez Komisję Europejską.

t-roc-r-volkswagen
Mat.prasowe
Newsy
Nowy T-Roc R Volkswagen. Takim samochodem jeszcze nigdy nie jechałeś!
Nowy T-Roc R Volkswagen. Takim samochodem jeszcze nigdy nie jechałeś!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '16Oa.__I49ccuEkTqOHPg5bBzSZU5xsQJuTUI0VGSWn.L7', 'wepmgqjjiu', 'joaijfjlpkzjenhzbeewltlktmla']); Mocny jak prawdziwy samochód sportowy, wszechstronny jak tradycyjny SUV – od teraz topową odmianą T-Roca jest wersja R. Volkswagen potrafi dokonać niemożliwego i stworzyć samochód, który łączy ze sobą sportowy charakter, 300 KM, bezpieczeństwo oraz łatwość kierowania pojazdem. T-Roc R to nowoczesny mocarz! Nowe funkcjonalności T-Roc R Co jest wyjątkowego w T-Roc R? Po pierwsze, najnowocześniejszy dwulitrowy silnik TSI, który zapewnia niezwykłe możliwości. Po drugie, silnik o mocy aż 300 KM! Dzięki niemu kompaktowy crossover przyspiesza do 100 km/h tylko w 4,8 sekundy i bez problemu osiąga prędkość maksymalną, wynoszącą aż 250 km/h. To nie wszystko. Nowy model Volkswagena poradzi sobie w każdej sytuacji na drodze, ponieważ dzięki turbodoładowaniu i bezpośredniemu wytryskowi paliwa, dysponuje ogromnym zapasem siły napędowej. Nie musisz martwić się o bezpieczeństwo podczas hamowania - skuteczny układ hamulcowy nie zawiedzie cię w żadnej sytuacji! Dodatkowo, standardowy system kontroli startu, tzw. Launch Control, zapewnia idealne przyspieszenie samochodu na każdej nawierzchni. T-Roc R pokochają również miłośnicy dynamicznej jazdy. Jeśli tylko zapragną bardziej „poszaleć”, istnieje możliwość dezaktywacji elektronicznego układu stabilizacji toru jazdy (ESC). Co więcej, napęd na cztery koła 4MOTION zapewnia najlepszą możliwą przyczepność w każdych warunkach, np. na mokrej nawierzchni oraz podczas jazdy w trudnym terenie. Sportowa sylwetka T-Roc R Zderzaki w sportowym stylu, wloty powietrza z czarnymi „płetwami” i logo R na czarnej osłonie chłodnicy...

Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?
© Piotr Adamowicz/Adobe Stock
Styl życia
Czym kierować się przy zakupie kamery samochodowej?
Głównym celem dla którego kierowcy decydują się na zakup kamery samochodowej jest możliwość posiadania zarejestrowanego obrazu w formie wideo z wydarzeń na drodze. Jest to przydatne w momencie różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, w których udowodnienie czyjejś winy może być trudne, a niekiedy niemożliwe bez takich materiałów dowodowych. Sam zakup samochodowego rejestratora wideo nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Głównym celem dla którego kierowcy decydują się na zakup kamery samochodowej jest możliwość posiadania zarejestrowanego obrazu w formie wideo z wydarzeń na drodze. Jest to przydatne w momencie różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń drogowych, w których udowodnienie czyjejś winy może być trudne, a niekiedy niemożliwe bez takich materiałów dowodowych. Sam zakup samochodowego rejestratora wideo nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.   Z racji tego, że rejestrowany materiał wideo docelowo ma służyć jako dowód w konkretnej sprawie, dobrze byłoby, aby był dobrej jakości. Kamera, która będzie zapisywała wiele szczegółów w niektórych sytuacjach może bowiem okazać się bezcenna. Dlaczego warto rozważyć zakup kamery samochodowej? Rejestratory jazdy są coraz popularniejsze zarówno wśród kierowców przemierzających długie trasy, jak i tych przemieszczających się tylko po miejskich drogach. Dzieje się tak dlatego, że niektóre sytuacje drogowe (głównie wypadki i kolizje) są często trudne do wyjaśnienia dla służb mundurowych. Kierowcy przestrzegający przepisów drogowych i starający się jeździć bezpiecznie wolą posiadać dowód w postaci materiału wideo na wypadek ewentualnego zdarzenia drogowego. Jak pokazało wiele historii, zarejestrowany obraz z kamery samochodowej pomaga nie tylko uniknąć nieprzyjemności, ale również – a może przede wszystkim – pozwala karać tych, którzy są odpowiedzialni za kolizje, wypadki oraz stwarzanie innego zagrożenia w ruchu drogowym .   Posiadanie kamery w samochodzie jest również przydatne w wielu innych sytuacjach. Zdarza się, że materiały zapisane w rejestratorze służą jako...

Samochód na zasypanej śniegiem drodze.
© candy1812/Adobe Stock
Styl życia
Co każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie w okresie zimowym?
Okres zimowy dla kierowców nie jest łatwy i przyjemny. Mimo że w ostatnich latach zimy w Polsce są łagodniejsze niż kiedyś, to i tak potrafią uprzykrzyć życie osobom prowadzącym pojazdy. Szczególne problemy mogą mieć ci, którzy nie pamiętają o wyposażeniu auta w kilka podstawowych rzeczy mogących przydać się zimą w czasie podróży. Większość z nich nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet w małych samochodach.

Okres zimowy dla kierowców nie jest łatwy i przyjemny. Mimo że w ostatnich latach zimy w Polsce są łagodniejsze niż kiedyś, to i tak potrafią uprzykrzyć życie osobom prowadzącym pojazdy. Szczególne problemy mogą mieć ci, którzy nie pamiętają o wyposażeniu auta w kilka podstawowych rzeczy mogących przydać się zimą w czasie podróży. Większość z nich nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się nawet w małych samochodach.   Stosunkowo łagodne zimy w naszym kraju z jednej strony są dużym plusem dla kierowców, z drugiej jednak sprawiają, że wielu z nich  nie przygotowuje się na wypadek trudniejszych warunków pogodowych. Jak powinno być wyposażone auto podczas jazdy po mieście zimą? Każda awaria samochodu niezależnie od tego czy ma miejsce w mieście czy na trasie może wprowadzać kierowców w stan stresu i zdenerwowania. Jeśli problemy z autem mają miejsce zimą, to dodatkowo pojawia się ryzyko późniejszego wystąpienia problemów zdrowotnych. O wychłodzenie organizmu bowiem nietrudno. Kierowcy, którzy nie pokonują długich tras i głównie jeżdżą po mieście w swoim aucie powinni posiadać: skrobaczkę do szyb, odmrażacz do zamków, płyn odmrażający do spryskiwaczy, zapas zimowego płynu do szyb , małą, poręczną szczotkę, kable rozruchowe, preparat przeciwko parowaniu szyb.   Większość powyższych pozycji przyda się osobom, które zimą trzymają auta na zewnątrz. Wówczas przygotowanie auta będzie łatwiejsze i szybsze, a sama jazda bezpieczniejsza. Co powinno znaleźć się w samochodzie podczas pokonywania długich tras zimą? Ci kierowcy, którzy wyjeżdżają w dłuższe podróże oprócz „miejskiego wyposażenia” powinni posiadać jeszcze kilka przydatnych rzeczy. Takich jak:...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak