Apteczka pierwszej pomocy powinna być poprawnie oznaczona i zawierać środki niezbędne do ratowania osób, które znalazły się w stanie zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W pracy, w domu i w samochodzie powinna być umieszczona w miejscu widocznym i dostępnym dla dorosłych.

Reklama

Apteczka pierwszej pomocy. Co powinno się w niej znaleźć?

Nie ma uniwersalnej apteczki pierwszej pomocy, dlatego należy mieć osobną apteczkę w domu, w samochodzie i w pracy. Pamiętaj, by apteczka pierwszej pomocy znajdowała się w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie warto też jej przechowywać w kuchni i w łazience, gdyż w tych pomieszczeniach jest zbyt dużo wilgoci.

Apteczka samochodowa pierwszej pomocy

Apteczka samochodowa pierwszej pomocy powinna znajdować się w każdym samochodzie i zawierać materiały opatrunkowe (gazy, kompresy, bandaże), nożyczki (np. do rozcięcia pasów lub plastrów) i koc termoizolacyjny (w zależności od stanu poszkodowanego chłodzi lub grzeje ciało). Ważne też, by znalazły się w niej rękawiczki, opaska siatkowa, za pomocą której zabezpieczysz opatrunek z gazy, np. na głowie i instrukcja pierwszej pomocy z alarmowymi numerami.

Apteczka przemysłowa pierwszej pomocy

Apteczka przemysłowa pierwszej pomocy najczęściej jest dostępna w zakładach pracy i powinna być przymocowana do ściany. Występuje ona w formie walizki, w której powinny znaleźć się bandaże, kompresy, gazy, woda utleniona, plastry, nożyczki, rękawiczki, maseczka z jednorazowym ustnikiem (ochroni przed zakażeniami, chusta trójkątna, która służy do zaopatrzenia zwichnięć, skręceń, czy złamań. Oprócz tego w zakładowej apteczce pierwszej pomocy może znaleźć się woda utleniona i instrukcja apteczki z alarmowymi numerami. Według normy DIN 13157 apteczka przemysłowa powinna posiadać między innymi koc ratunkowy (nrc) i zimny kompres. Ponadto w apteczce w pracy powinny znaleźć się takie leki, które są uzgodnione z lekarzem sprawującym opiekę zdrowotną nad pracownikami. Zasady udostępniania apteczek w firmie reguluje par. 44 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U.1997 nr 129 poz.844) http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971290844.

Reklama

Apteczka domowa pierwszej pomocy

Apteczka domowa pierwszej pomocy powinna znaleźć się w każdym domu, w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, by domownicy (w razie nieszczęśliwego wypadku) wiedzieli gdzie jej szukać. Powinny się w niej znajdować bandaże, plastry bez opatrunku, plastry z opatrunkiem, gazy, kompresy, rękawiczki, nożyczki, woda utleniona i termometr. Ponadto domowa apteczka może zawierać środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama