Ozdoby z recyklingu
© Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia

Jak nadać nowe życie nieużywanym przedmiotom? Ciekawe rzeczy z recyklingu

Z recyklingu można dziś zrobić prawie wszystko. Nowoczesne firmy coraz chętniej używają surowców wtórnych do produkcji mebli, zabawek i biżuterii. Prawdziwe cuda z plastiku, papieru i szkła da się wykonać również w domu, co pozwala uniknąć kupowania kolejnych przedmiotów, które i tak po jakimś czasie trafiłyby do kosza na śmieci.

 

Z recyklingu można dziś zrobić prawie wszystko. Nowoczesne firmy coraz chętniej używają surowców wtórnych do produkcji mebli, zabawek i biżuterii. Prawdziwe cuda z plastiku, papieru i szkła da się wykonać również w domu, co pozwala uniknąć kupowania kolejnych przedmiotów, które i tak po jakimś czasie trafiłyby do kosza na śmieci.

 

Ekologiczny tryb życia to bardzo pożyteczna moda, która na szczęście ma coraz większą rzeszę zwolenników. Dzięki niej pojawia się szansa na uratowanie planety przed utonięciem w zalewie odpadów.

Meble z recyklingu

Rekordy popularności biją ostatnio meble z recyklingu. Nikogo już nie dziwi widok stolika kawowego zrobionego z drewnianych palet czy szpul po kablach. Wiele satysfakcji daje uratowanie starego mebla, który skrywa w sobie kawałek historii. Z zabytkowych maszyn do szycia powstają biurka, a z peerelowskich meblościanek fantazyjne półki na książki. Skórzana walizka może posłużyć za wygodny fotel, jeśli włoży się do niej dwie duże poduszki (jedną jako siedzisko, drugą jako oparcie) i przymocuje drewniane nóżki, natomiast zużyte opony przykryte od góry płytą pilśniową i ozdobione pokrowcem z włóczki nadają się na pufy.

Lampy z recyklingu

Do ulubionego wyposażenia miłośników wystroju eko należą lamp z recyklingu. Aby zrobić klosz, można wykorzystać kolorowe korki albo dna plastikowych butelek o różnych rozmiarach i skleić je na gorąco (używając pistoletu) tak, by tworzyły kształt kuli lub półokręgu. Do wykonania małego klosza z recyklingu wystarczy nawet jedna butelka. Trzeba tylko przekroić ją na pół i węższą część pokryć dokładnie sznurkiem jutowym. Można użyć także starych plastikowych łyżeczek – odciąć od nich trzonki i obkleić miseczkami przepołowioną pięciolitrową butelkę. Przytwierdzone jedna koło drugiej wyglądają jak łuska, a taki żyrandol do złudzenia przypomina nowoczesne modele sprzedawane w sklepach.

Biżuteria z recyklingu

Ekologiczna biżuteria z recyklingu to hit wśród nastolatków, ale chętnie noszą ją także dorośli, którzy pasjonują się sztuką DIY. Bardzo łatwo robi się bransoletki ze słomek do napojów. Trzeba podzielić je na krótkie rurki, a następnie przeprowadzić przez nie gumkę recepturkę, najlepiej wężykiem z obydwu stron. Często używanym surowcem wtórnym do robienia bransoletek z recyklingu są też zawleczki od puszek aluminiowych. Można je połączyć przy użyciu cieniutkiego drucika albo włóczki. Z kolei jako materiał na kolczyki świetnie nadaje się papier z kolorowych gazet. Długie sznurki ze zwiniętego papieru wystarczy skręcić na kształt ślimaka tak, by tworzyły hipnotyzujące koła, a następnie podkleić końcówkę i przymocować kawałek wyciętego drucika, który będzie można włożyć w ucho.

Zabawki z recyklingu

Wysłużone przedmioty codziennego użytku bardzo łatwo da się przekształcić w zabawki z recyklingu, do wykonania których warto zaangażować dzieci. Dzięki temu rozwiną swoje zdolności manualne i myślenie kreatywne. Na stare dziurawe skarpetki można naszyć łaty, np. z innych skarpetek, a później wsypać do środka kaszę, ryż czy piasek. Przewiązane w dwóch miejscach sznurkiem (nad tułowiem i nad głową, która powinna się znaleźć w okolicach pięty) stworzą korpus królika. W górnej części, tam gdzie wszyte są gumki, posługując się nożyczkami, można stworzyć długie królicze uszy. Innym ciekawym pomysłem na zabawkę z recyklingu, tym razem dla większych dzieci, są zachwycające latarenki ze słoików. Szkło powinno być pomalowane od zewnątrz klejem do papieru. Po jego wyschnięciu do środka wkłada się trochę mchu i plastikowych roślin, a na środku mocuje się wróżkę wyciętą z czarnego papieru. Pokrywkę również warto obkleić mchem oraz przymocować do niej drucik imitujący uchwyt, najlepiej obwiązany sznurkiem jutowym. Na koniec pozostaje przykleić do dna pokrywki wkład ledowy, który wieczorami będzie emitował światło, pięknie podkreślając kontur wróżki.

Pięknie oświetlona choinka w lesie
©lassedesignen/Fotolia
Styl życia
Jak ze zwykłych lampek choinkowych zrobić oryginalną ozdobę z wykorzystaniem piłeczek pingpongowych i włóczki?
Zwykłe oświetlenie choinkowe można zamienić na oryginalne lampki na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie na żarówki piłek pingpongowych – jednej lub dwóch – tworząc kształt bałwana. Innym pomysłem są kule z włóczki, którą wcześniej moczy się w kleju i otacza nią napompowany balon. Po wyschnięciu i przebiciu balona powstają oryginalne kule do nałożenia na lampki choinkowe.

Zwykłe oświetlenie choinkowe można zamienić na oryginalne lampki na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie na żarówki piłek pingpongowych – jednej lub dwóch – tworząc kształt bałwana. Innym pomysłem są kule z włóczki, którą wcześniej moczy się w kleju i otacza nią napompowany balon. Po wyschnięciu i przebiciu balona powstają oryginalne kule do nałożenia na lampki choinkowe.   Do wykonania ozdoby można wykorzystać, np. lampki LED na baterie . Warto tylko wybierać te mniejsze, aby żarówka bez problemu zmieściła się do środka piłki pingpongowej. Lampki choinkowe z piłeczek pingpongowych – krok po kroku Zwykłe choinkowe światełka zamienisz w oryginalne kule w 5 minut. Najładniejszy efekt uzyska się, gdy lampki będą kolorowe i dodatkowo migające .   Potrzebujesz: krótkiego sznura małych lampek choinkowych LED na baterie, piłek pingpongowych (tyle ile jest pojedynczych lampek na kablu), ołówka lub długopisu.   Sposób wykonania: Długopisem lub ołówkiem zrób pojedynczą dziurę w piłce. W otwór włóż jedną lampkę choinkową. Powtórz czynność ze wszystkimi piłkami.   Gotowe!   Światła choinkowe z piłek do ping ponga w kształcie bałwana, krok po kroku Lampki w kształcie bałwana wykonuje się w ten sam sposób jak poprzednie, z tą różnicą, że do jednej żarówki używa się 2 piłek pingpongowych . Przydadzą się też plastikowe oczy oraz tasiemka lub wstążka do zrobienia szalików.   Potrzebujesz: sznura lampek choinkowych , piłek pingpongowych, plastikowych oczu (do kupienia w sklepach papierniczych lub przez Internet), kleju, przedmiotu do nakłuwania piłek, np. długopisu....

Dekoracje świąteczne
© adrian_am13/Fotolia.com
Styl życia
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek. Zobacz jak zrobić świąteczne zawieszki
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.

Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.   Co musisz przygotować, by wykonać zawieszki z koralików i piórek Potrzebujesz: giętkiego drucika, cążków do drutu, koralików o średnicy 8 mm lub 10 mm (najlepiej białe, perłowe lub srebrne), białego sznurka , białej tasiemki, silikonowego kleju termicznego , nożyczek, białych piórek.   Sposób wykonania: 1. Odetnij kawałek druta ok. 20 cm. Zależnie od preferowanej wielkości ozdób odetnij dłuższy kawałek druta (ok. 30 cm) do wykonania większej świątecznej dekoracji lub mniejszy (ok. 15 cm) do wykonania mniejszej. 2. Drut zegnij w połowie i nawlekaj na niego koraliki (po zagięciu druta nawlekane koraliki nie będą spadały). Nie nawlekaj koralików do końca druta, po obydwu końcach zostaw ok. 2-3 cm druta bez koralików. 3. Dwa końce druta połącz ze sobą zawijając je dwu-trzykrotnie wokół siebie. Nadmiar wystającego druta obetnij cążkami. Z druta z nawleczonymi koralikami uformuj serduszko. 4. Weź 2-3 piórka i zwiąż ich końce białym sznurkiem. Końcówkami sznurka przywiąż piórka do serca z drutu i koralików w miejscu, gdzie łączą się druciki. 5. Z białego sznurka lub wstążki zrób zawieszkę do świątecznej dekoracji. 6. Ze wstążki zawiń kokardę i przyklej ją silikonowym klejem termicznym do miejsca połączenia drucików.   Do przygotowania ozdób w kształcie gwiazd , choinek lub kółek najlepiej użyć elastycznego drucika florystycznego. Świąteczne ozdoby z juty są...

©Inge Knol/Fotolia
Styl życia
Jak zrobić lampion na roraty ze słoika lub plastikowej butelki
Chodzenie na roraty z lampionem to popularny, zwłaszcza wśród dzieci, zwyczaj adwentowy. Lampion można wykonać samodzielnie z plastikowej butelki lub słoika oraz kolorowej folii witrażowej. Bezpiecznym źródłem światła wewnątrz lampionu może być niewielka latarka.

Chodzenie na roraty z lampionem to popularny, zwłaszcza wśród dzieci, zwyczaj adwentowy. Lampion można wykonać samodzielnie z plastikowej butelki lub słoika oraz kolorowej folii witrażowej. Bezpiecznym źródłem światła wewnątrz lampionu może być niewielka latarka.   Roraty to pierwsza msza poranna odprawiana w Kościele Katolickim w okresie adwentu. Jest to msza wotywna ku czci Najświętszej Maryi Panny. Odprawia się ją o wschodzie słońca (na ogół o godz. 6.00 lub 7.00), a także ponownie wieczorem. Tradycją jest, że wierni przychodzą na roraty ze świecami i lampionami, które rozświetlają panujący w kościele mrok. Światło świec jest symbolem dobrej nowiny o zbliżającym się nadejściu Jezusa – Światłości świata Skorzystaj z Leroy Merlin promocje i kup lampiony przed dom, które idealnie ozdobią ogródek i oświetlą drogę do domu. Własnoręczny lampion na roraty z butelki PET Żeby zrobić ciekawy lampion, dobrze jest zaplanować wcześniej, jakie wzory znajdą się na nim i jak będą one ułożone. Można wcześniej naszkicować lampion na kartce.   Obecnie lampiony roratne zamiast świecy częściej mają w środku latarkę lub lampkę na baterie . Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla dzieci. Wykonany z tektury lampion może bowiem łatwo zająć się od ognia i doprowadzić do poparzeń, a nawet pożaru. Pierwszą rzeczą, którą należy zatem przygotować, jest niewielka, wąska latarka lub lampka na baterie, dająca ciepłe światło. Powinna ona być na tyle długa, aby łatwo można było trzymać ją w dłoni. Pozostałe elementy potrzebne do wykonania lampionu to: plastikowa, przezroczysta butelka po napoju, kolorowa folia witrażowa (półprzezroczysta), nożyczki. 1. Z butelki należy oderwać etykietę, a samą butelkę oczyścić z resztek kleju (ewentualnie...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik