Ozdoby z recyklingu
© Africa Studio/Fotolia.com
Styl życia

Jak nadać nowe życie nieużywanym przedmiotom? Ciekawe rzeczy z recyklingu

Z recyklingu można dziś zrobić prawie wszystko. Nowoczesne firmy coraz chętniej używają surowców wtórnych do produkcji mebli, zabawek i biżuterii. Prawdziwe cuda z plastiku, papieru i szkła da się wykonać również w domu, co pozwala uniknąć kupowania kolejnych przedmiotów, które i tak po jakimś czasie trafiłyby do kosza na śmieci.

 

Z recyklingu można dziś zrobić prawie wszystko. Nowoczesne firmy coraz chętniej używają surowców wtórnych do produkcji mebli, zabawek i biżuterii. Prawdziwe cuda z plastiku, papieru i szkła da się wykonać również w domu, co pozwala uniknąć kupowania kolejnych przedmiotów, które i tak po jakimś czasie trafiłyby do kosza na śmieci.

 

Ekologiczny tryb życia to bardzo pożyteczna moda, która na szczęście ma coraz większą rzeszę zwolenników. Dzięki niej pojawia się szansa na uratowanie planety przed utonięciem w zalewie odpadów.

Meble z recyklingu

Rekordy popularności biją ostatnio meble z recyklingu. Nikogo już nie dziwi widok stolika kawowego zrobionego z drewnianych palet czy szpul po kablach. Wiele satysfakcji daje uratowanie starego mebla, który skrywa w sobie kawałek historii. Z zabytkowych maszyn do szycia powstają biurka, a z peerelowskich meblościanek fantazyjne półki na książki. Skórzana walizka może posłużyć za wygodny fotel, jeśli włoży się do niej dwie duże poduszki (jedną jako siedzisko, drugą jako oparcie) i przymocuje drewniane nóżki, natomiast zużyte opony przykryte od góry płytą pilśniową i ozdobione pokrowcem z włóczki nadają się na pufy.

Lampy z recyklingu

Do ulubionego wyposażenia miłośników wystroju eko należą lamp z recyklingu. Aby zrobić klosz, można wykorzystać kolorowe korki albo dna plastikowych butelek o różnych rozmiarach i skleić je na gorąco (używając pistoletu) tak, by tworzyły kształt kuli lub półokręgu. Do wykonania małego klosza z recyklingu wystarczy nawet jedna butelka. Trzeba tylko przekroić ją na pół i węższą część pokryć dokładnie sznurkiem jutowym. Można użyć także starych plastikowych łyżeczek – odciąć od nich trzonki i obkleić miseczkami przepołowioną pięciolitrową butelkę. Przytwierdzone jedna koło drugiej wyglądają jak łuska, a taki żyrandol do złudzenia przypomina nowoczesne modele sprzedawane w sklepach.

Biżuteria z recyklingu

Ekologiczna biżuteria z recyklingu to hit wśród nastolatków, ale chętnie noszą ją także dorośli, którzy pasjonują się sztuką DIY. Bardzo łatwo robi się bransoletki ze słomek do napojów. Trzeba podzielić je na krótkie rurki, a następnie przeprowadzić przez nie gumkę recepturkę, najlepiej wężykiem z obydwu stron. Często używanym surowcem wtórnym do robienia bransoletek z recyklingu są też zawleczki od puszek aluminiowych. Można je połączyć przy użyciu cieniutkiego drucika albo włóczki. Z kolei jako materiał na kolczyki świetnie nadaje się papier z kolorowych gazet. Długie sznurki ze zwiniętego papieru wystarczy skręcić na kształt ślimaka tak, by tworzyły hipnotyzujące koła, a następnie podkleić końcówkę i przymocować kawałek wyciętego drucika, który będzie można włożyć w ucho.

Zabawki z recyklingu

Wysłużone przedmioty codziennego użytku bardzo łatwo da się przekształcić w zabawki z recyklingu, do wykonania których warto zaangażować dzieci. Dzięki temu rozwiną swoje zdolności manualne i myślenie kreatywne. Na stare dziurawe skarpetki można naszyć łaty, np. z innych skarpetek, a później wsypać do środka kaszę, ryż czy piasek. Przewiązane w dwóch miejscach sznurkiem (nad tułowiem i nad głową, która powinna się znaleźć w okolicach pięty) stworzą korpus królika. W górnej części, tam gdzie wszyte są gumki, posługując się nożyczkami, można stworzyć długie królicze uszy. Innym ciekawym pomysłem na zabawkę z recyklingu, tym razem dla większych dzieci, są zachwycające latarenki ze słoików. Szkło powinno być pomalowane od zewnątrz klejem do papieru. Po jego wyschnięciu do środka wkłada się trochę mchu i plastikowych roślin, a na środku mocuje się wróżkę wyciętą z czarnego papieru. Pokrywkę również warto obkleić mchem oraz przymocować do niej drucik imitujący uchwyt, najlepiej obwiązany sznurkiem jutowym. Na koniec pozostaje przykleić do dna pokrywki wkład ledowy, który wieczorami będzie emitował światło, pięknie podkreślając kontur wróżki.

Pięknie oświetlona choinka w lesie
©lassedesignen/Fotolia
Styl życia
Jak ze zwykłych lampek choinkowych zrobić oryginalną ozdobę z wykorzystaniem piłeczek pingpongowych i włóczki?
Zwykłe oświetlenie choinkowe można zamienić na oryginalne lampki na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie na żarówki piłek pingpongowych – jednej lub dwóch – tworząc kształt bałwana. Innym pomysłem są kule z włóczki, którą wcześniej moczy się w kleju i otacza nią napompowany balon. Po wyschnięciu i przebiciu balona powstają oryginalne kule do nałożenia na lampki choinkowe.

Zwykłe oświetlenie choinkowe można zamienić na oryginalne lampki na 2 sposoby. Pierwszym z nich jest nałożenie na żarówki piłek pingpongowych – jednej lub dwóch – tworząc kształt bałwana. Innym pomysłem są kule z włóczki, którą wcześniej moczy się w kleju i otacza nią napompowany balon. Po wyschnięciu i przebiciu balona powstają oryginalne kule do nałożenia na lampki choinkowe.   Do wykonania ozdoby można wykorzystać, np. lampki LED na baterie . Warto tylko wybierać te mniejsze, aby żarówka bez problemu zmieściła się do środka piłki pingpongowej. Lampki choinkowe z piłeczek pingpongowych – krok po kroku Zwykłe choinkowe światełka zamienisz w oryginalne kule w 5 minut. Najładniejszy efekt uzyska się, gdy lampki będą kolorowe i dodatkowo migające .   Potrzebujesz: krótkiego sznura małych lampek choinkowych LED na baterie, piłek pingpongowych (tyle ile jest pojedynczych lampek na kablu), ołówka lub długopisu.   Sposób wykonania: Długopisem lub ołówkiem zrób pojedynczą dziurę w piłce. W otwór włóż jedną lampkę choinkową. Powtórz czynność ze wszystkimi piłkami.   Gotowe!   Światła choinkowe z piłek do ping ponga w kształcie bałwana, krok po kroku Lampki w kształcie bałwana wykonuje się w ten sam sposób jak poprzednie, z tą różnicą, że do jednej żarówki używa się 2 piłek pingpongowych . Przydadzą się też plastikowe oczy oraz tasiemka lub wstążka do zrobienia szalików.   Potrzebujesz: sznura lampek choinkowych , piłek pingpongowych, plastikowych oczu (do kupienia w sklepach papierniczych lub przez Internet), kleju, przedmiotu do nakłuwania piłek, np. długopisu....

Dekoracje świąteczne
© adrian_am13/Fotolia.com
Styl życia
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek. Zobacz jak zrobić świąteczne zawieszki
Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.

Świąteczne dekoracje z koralików i piórek można zawiesić na choince, ścianie, jemiole lub doczepić je do świątecznych prezentów. Można wykonywać w dowolnej kolorystyce i formować z nich różne kształty, np. serduszka, gwiazdki lub choinki.   Co musisz przygotować, by wykonać zawieszki z koralików i piórek Potrzebujesz: giętkiego drucika, cążków do drutu, koralików o średnicy 8 mm lub 10 mm (najlepiej białe, perłowe lub srebrne), białego sznurka , białej tasiemki, silikonowego kleju termicznego , nożyczek, białych piórek.   Sposób wykonania: 1. Odetnij kawałek druta ok. 20 cm. Zależnie od preferowanej wielkości ozdób odetnij dłuższy kawałek druta (ok. 30 cm) do wykonania większej świątecznej dekoracji lub mniejszy (ok. 15 cm) do wykonania mniejszej. 2. Drut zegnij w połowie i nawlekaj na niego koraliki (po zagięciu druta nawlekane koraliki nie będą spadały). Nie nawlekaj koralików do końca druta, po obydwu końcach zostaw ok. 2-3 cm druta bez koralików. 3. Dwa końce druta połącz ze sobą zawijając je dwu-trzykrotnie wokół siebie. Nadmiar wystającego druta obetnij cążkami. Z druta z nawleczonymi koralikami uformuj serduszko. 4. Weź 2-3 piórka i zwiąż ich końce białym sznurkiem. Końcówkami sznurka przywiąż piórka do serca z drutu i koralików w miejscu, gdzie łączą się druciki. 5. Z białego sznurka lub wstążki zrób zawieszkę do świątecznej dekoracji. 6. Ze wstążki zawiń kokardę i przyklej ją silikonowym klejem termicznym do miejsca połączenia drucików.   Do przygotowania ozdób w kształcie gwiazd , choinek lub kółek najlepiej użyć elastycznego drucika florystycznego. Świąteczne ozdoby z juty są...

świąteczny wieniec z gałęzi i szyszek
©marilyn barbone/Fotolia
Styl życia
Ciekawe ozdoby świąteczne. Jak zrobić bożonarodzeniowy wieniec z gałązek świerku i kasztanów?
Ręcznie robione ozdoby to sposób na niepowtarzalne dekoracje świąteczne, które sprawią, że wnętrze nabierze bożonarodzeniowej atmosfery. Ozdoby można wykonać z naturalnych i łatwo dostępnych elementów. Żeby wykonać wieniec z kasztanów, musisz jednak zacząć gromadzić je jeszcze jesienią.

Ręcznie robione ozdoby to sposób na niepowtarzalne dekoracje świąteczne, które sprawią, że wnętrze nabierze bożonarodzeniowej atmosfery. Ozdoby można wykonać z naturalnych i łatwo dostępnych elementów. Żeby wykonać wieniec z kasztanów, musisz jednak zacząć gromadzić je jeszcze jesienią. Czego potrzebujesz do wykonania świątecznego wieńca? Do wykonania świątecznego wieńca z kasztanów (możesz zastąpić je szyszkami) będzie ci potrzebna okrągła gąbka florystyczna – ok. 20-centymetrowy wianek. Można ją kupić w sklepach florystycznych i niektórych kwiaciarniach. Kosztuje ok. 12-18 zł.   Przygotuj też gałązki świerku w takiej ilości, która wystarczy, aby dokładnie przykryć gąbkę. Potrzebne będą także kasztany, wykałaczki, giętki drut w kolorze zielonym i coś do przecinania go. Dodatkową ozdobą może być duża czerwona kokarda. Zrobisz ją z szerokiej wstążki. Jak wykonać świąteczny wieniec z kasztanami? Przyłóż gałązkę świerku do gąbki florystycznej i przymocuj ją do niej przy pomocy kawałka drucika. Powtarzaj to samo do momentu, kiedy gałązki świerku całkowicie przykryją gąbkę. Możesz przystąpić do przymocowywania kasztanów. W każdy kasztan wbij wykałaczkę tak, żeby był na niej mocno osadzony, ale żeby jej fragment wystawał z kasztana na przynajmniej 5 cm. Wbijaj kasztany w wybrane miejsca. Do gąbki przy pomocy drucika możesz przypiąć kokardę. Gotowe! Tak wykonany wieniec możesz powiesić na drzwiach lub położyć na świątecznym stole jako stroik .   Nie masz pomysłu na ozdoby? Dowiedz się,  jak zrobić girlandy świąteczne z papieru krok po kroku . Zobacz, jak powstają  ręcznie robione ozdoby świąteczne z makaronu: choinki i bombki. Rozglądasz się za sposobami na wykonanie dekoracji na święta? Zobacz,...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner