Lekarz robi zastrzyk w rękę
©Monet/fotolia
Styl życia

Choroba Buergera – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Choroba Buergera – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Choroba Buergera to przewlekłe zapalenie naczyń o charakterze zakrzepowo-zrostowym. Najczęściej występuje u osób palących papierosy. Objawy są niemalże tożsame z symptomami miażdżycy. Jakie są przyczyny choroby Buergera i czy można jej zapobiec? Leczenie schorzenia naczyń kończyn górnych i dolnych.

Choroba Buergera - co to za choroba i jakie są jej przyczyny?

Choroba Buergera to schorzenia drobnych naczyń kończyn górnych i dolnych. Charakteryzuje się zapaleniem zakrzepowo-zrostowym naczyń krwionośnych. Przewlekły stan zapalny w ścianach małych i średnich żył oraz tętnic prowadzi do zmniejszenia światła wewnątrz nich. Skutkuje to niedokrwieniem kończyć, a niekiedy także powstawaniem owrzodzeń i martwicy. To choroba o charakterze przewlekłym i postępujących, ze zmiennymi zaostrzeniami i remisjami dolegliwości. Stan zapalny często rozszerza się również na nerwy, co prowadzi do ostrych dolegliwości bólowych.

Nie istnieje jasno określona przyczyna zapadalności na tę choroba, jednakże wykryto kilka czynników zwiększających ryzyko zachorowania na Buergera:

 • czynniki genetyczne,
 • czynniki zapalne,
 • czynniki autoimmunologiczne,
 • palenie papierosów,
 • częściej zapadają na nią mężczyźni w młodym wieku.

Objawy choroby Buergera

Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest ból w miejscu, gdzie krew nieprawidłowo krąży. Najczęściej odczuwalne jest to w obrębie naczyń kończyny dolnej. Ból przychodzi niespodziewanie i ma charakter napadowy.

Inne objawy choroby Buergera:

 • parestezje - cierpnięcie, mrowienie, drętwienie łydek i stóp,
 • występowanie owrzodzeń na palcach stóp i rąk,
 • występowanie sińców na skórze,
 • uczucie zimna,
 • zasinienie i zaczerwienie fragmentów stóp i dłoni,
 • obszar martwicy na palcach kończyn.

Bardzo często chorobie towarzyszą stany depresyjne. Wynikają one najczęściej z uciążliwych symptomów choroby.

Leczenie choroba Buergera

Na stan chorego wpływają równe czynniki, najbardziej negatywny skutek ma palenie papierosów. Podstawą, zanim zostanie wdrożone leczenie specjalistyczne, powinno być rzucenie tego szkodliwego nałogu. 

Przyczyny choroby i mechanizmy jej działania nie są do końca znane, dlatego leczenie ma przede wszystkich złagodzić objawy choroby. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Aby zapobiec zakrzepom, zamykającym światło naczyń krwionośnych wprowadza się także lekarstwa przeciwkrzepliwe i przeciwpłytkowe. Lekarze zamiennie stosują heparynę, kwas acetylosalicylowy, a także prostanoidów i pentoksyfiliny.

Leczenie miejscowe polega na stosowaniu opatrunków na miejsca dotknięte owrzodzeniem lub martwicą. Należy również oddzielić miejsca objęte martwicą od zdrowych tkanek. Niekiedy, w przypadku zakażenie bakteriami, niezbędne jest także wprowadzenie leczenia antybiotykami.

Choroba Buergera - jak zapobiegać?

Sposoby na zapobieganie chorobie Buergera:

 • nie należy zakładać mokrego i nieprzewiewnego obuwia,
 • nie dopuszczać do wyziębienia kończyn,
 • rzucić palenie papierosów,
 • unikać stresu,
 • nie należ nadmiernie chodzić, a tym bardziej stać w miejscu, aby nie obciążać kończyn,
 • zdrowa, zbilansowana dieta.

 

Zobacz także
lekarz bada tarczycę kobiety

Rak tarczycy – przyczyny, leczenie i objawy nowotworu tarczycy

Depresja maskowana

Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Kobieta trzymająca się za brzuch

Zespół Gilberta – objawy i leczenie choroby Gilberta

 

Boląca kolano
©staras/Fotolia
Styl życia
Diagnostyka i leczenie jałowej martwicy kości
Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.

Martwica jałowa atakuje kości kończyn dolnych, górnych, kręgosłupa, śródstopia stopy oraz stawów. Polega na obumarciu tkanek kostnych na skutek wylewów i zatorów.   Na powstawanie martwiczych ognisk nie mają wpływu drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy, dlatego choroba ta jest nazywana jałową lub aseptyczną martwicą kości . Martwica jałowa – rodzaje i diagnoza jałowej martwicy kości Obecnie rozpoznanych jest ponad 40 rodzajów jałowej martwicy kości, które są różnie zlokalizowane, wśród nich wyróżniane są m.in.: Choroba Perthesa – zmiana zlokalizowana jest w głowie i szyjce kości udowej; Choroba Freiberga-Köhlera II – zmiana zlokalizowana jest w głowie drugiej, rzadziej w trzeciej kości śródstopia; Choroba Osgooda-Schlattera – zmiana zlokalizowana jest w kości piszczelowej (jest to tzw. jałowa guzowatość kości piszczelowej); Choroba Scheuermanna – zmiana zlokalizowana jest w płytkach granicznych trzonów kręgów; Choroba Haglunda – zmiana zlokalizowana jest w nasadzie kości piętowej; Choroba Pannera – zmiana zlokalizowana jest w główce kości ramiennej. Do najczęściej występujących rodzajów jałowej martwicy kości należy choroba Perthesa i choroba Scheuermanna. Diagnoza martwicy kości polega przede wszystkim na wykonaniu badania radiologicznego (prześwietlenie RTG) oraz wywiadzie lekarskim. Leczenie martwicy jałowej kości – fizjoterapia, gorsety ortopedyczne, ćwiczenia oddechowe Lokalizacja zmian martwiczych ma bezpośredni wpływ na sposób leczenia jałowej martwicy kości. Przede wszystkim stosuje się metody, takie jak: fizjoterapia, rehabilitacja, która zapobiega przykurczom oraz zanikowi mięśni, różne formy unieruchomienia (np....

Krwinki
©psdesign1/fotolia
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie choroby tętnic obwodowych
Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.

Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.   Przyczyny występowania choroby tętnic obwodowych Choroby tętnic obwodowych to grupa schorzeń naczyń tętniczych. Choroba tętnic obwodowych nie atakuje tętnic wieńcowych, łuku aorty oraz tętnic mózgowych. Najczęstszą przyczyną występowania choroby tętnic obwodowych jest miażdżyca , chociaż podłożem zachorowań na chorobę tętnic obwodowych może być stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator.   Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych to: wiek (powyżej 55 roku życia), palenie tytoniu, hiperlipidemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, PNN (przewlekła niewydolność nerek). Objawy choroby tętnic obwodowych Najbardziej charakterystycznym objawem choroby tętnic obwodowych jest chromanie przestankowe, czyli ból i dyskomfort odczuwany podczas chodzenia.   Często lekceważy się początkowe bóle nóg podczas chodzenia, jednak z czasem dyskomfort narasta, ból promieniuje od stopy, poprzez łydkę, udo, niekiedy też do pośladków. W chromaniu przestankowych charakterystycznym objawem jest też drętwienie stopy , na tyle silne, że nie można na niej stanąć Inne objawy choroby tętnic obwodowych to: pieczenie lub mrowienie kończyn, zimne stopy, dłonie, całe kończyny, zaburzenia erekcji, bladość skóry lub sinoniebieskie zabarwienie, słaby wzrost włosów na nogach, słaby wzrost paznokci, trudno gojące się wrzodzenia lub rany na kończynach dolnych. Leczenie choroby tętnic obwodowych Głównym celem w leczeniu choroby tętnic obwodowych jest załagodzenie występujących objawów, a...

Kobieta bada pobrane wcześniej próbki krwi.
©sergiophoto/Fotolia.com
Styl życia
Trombofilia – nadkrzepliwość krwi: przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i sposoby leczenia
Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.

Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.   Podstawowym badaniem diagnostycznym przy trombofilii jest koagulogram, w którym oznacza się liczbę trombocytów – płytek krwi , odpowiadających za procesy krzepnięcia. Badanie to służy również do wykrywania nadpłytkowości i małopłytkowości.   Nadkrzepliwość krwi – przyczyny   Trombofilia, nazywana również nadkrzepliwością, jest dolegliwością, polegającą na nadmiernej skłonności do powstawiania zakrzepów w żyłach lub rzadziej – w tętnicach. Wyróżnia się dwa typy trombofilii o zróżnicowanych przyczynach występowania: wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich pojawia się w wyniku dziedziczenia wadliwego genu lub skłonności do zakrzepicy . Ryzyko dziedziczenia jest tak samo duże u obu płci. Natomiast przyczyny trombofilii nabytej są bardziej zróżnicowane – mogą za nią odpowiadać choroby immunologiczne (np. toczeń układowy), a także choroby układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniewskiego-Crohna.   Trombofilia – czynniki ryzyka   Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka trombofili można wymienić: ciążę, stosowanie antykoncepcji hormonalnej , siedzący tryb życia, zabiegi operacyjne, urazy kończyn dolnych, palenie...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik