Party Stories
dziecko trzymające się za gardło
©Lydie stock/Fotolia.com
Styl życia

Choroba bostońska (bostonka) – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba bostońska to infekcja wirusowa, która objawia się charakterystyczną wysypką. Profesjonalnie nazywa jest chorobą dłoni, ust i jamy ustnej. Jak rozpoznać objawy choroby i odróżnić ją od ospy wietrznej? Sposoby na zapobieganie zarażeniu i leczenie bostonki.

Choroba bostońska - co to jest?

Choroba bostońska określana jest jako wysypka pęcherzykowa, zapalenie jamy ustnej lub choroba stóp, rąk i ust. Schorzenie to wywołują wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. Bostonka najczęściej dotyka dzieci, ale niekiedy również osoby dorosłe. Wirusy Coxsackie są bardzo zaraźliwe, dlatego najwięcej zachorować zdarza się w przedszkolach i szkołach. Pierwsze objawy choroby pojawiają się od 3 do 6 dni od zakażenia. 

Bostonka - przyczyny choroby i zapobieganie

Bostonką można się zarazić na dwa sposoby - drogą kropelkową lub przez stolec. Wirus jest bardzo zaraźliwy, najczęściej dotyka dzieci między 2 a 10 rokiem życia. Kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa jest odpowiednia higiena. Bardzo ważne jest częste mycie rąk, szczególnie po korzystaniu z toalety. Bardzo łatwo jest się zarazić dotykając skóry lub rzeczy używanych przez osobą zakażoną. Dlatego właśnie choroba ta jest tak popularna wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

Charakterystyczne objawy choroby bostońskiej

Pierwszymi objawami choroby bostońskiej są:

  • ból gardła, 
  • gorączka,
  • zmęczenie i apatia,
  • brak apetytu,
  • biegunka,
  • nudności.

Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny objaw choroby - wysypka bostońska. Są to nieswędzące plamki i grudki w kolorze łososiowym. Mają około 1 cm średnicy i pojawiają się najczęściej w jamie ustnej, rękach i nogach. Objawy najczęściej trwają około 7 dni, a ich przebieg jest zdecydowanie łagodniejszy u dzieci.

Bostonka to choroba często mylona z ospą wietrzną. Choroby można odróżnić dzięki lokalizacji pęcherzyków. W przypadku ospy pęcherze pojawiają się na skórze twarzy, głowy i dłoni, a po ich pęknięciu pojawiają się strupki.

Leczenie choroby bostońskiej - bostonki

Bostonka to choroba, która zazwyczaj ma dość łagodny przebieg, a objawy najczęściej po kilku dniach znikają samoistnie. Bardzo ważne jest odkażanie pęcherzyków pudrem wysuszającym lub gencjaną. W razie potrzeby można także zażywać leki przeciwbólowe lub przeciwgorączkowe. Chorzy powinni dużo odpoczywać i pić napoje chłodzące. Pod żadnym pozorem nie można rozdrapywać owrzodzeń i wysypki, może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
niemowlę śmieje się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ospa wietrzna – jak poznać jej pierwsze objawy?
Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę.

Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę. Przyczyny ospy wietrznej u dzieci Ospę wietrzną u dzieci wywołuje wirus herpeswirus VZV, który jest przenoszony drogą kropelkową, ale również przez wiatr na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że nie trzeba nawet dotknąć chorującej osoby – wystarczy przebywać w jej otoczeniu. Z tego powodu dzieci najczęściej zarażają się w żłobkach i przedszkolach. Dziecko zaraża się chorobą od innych osób chorych na ospę wietrzną lub na półpasiec – wirus się rozprzestrzenia w tzw. jawnym okresie choroby, czyli od momentu pojawienia się pierwszych objawów do momentu przyschnięcia krostek z wysypki. Choroba rozwija się w organizmie długo i ujawnia zwykle dopiero po dwóch-trzech tygodniach od momentu zakażenia. Objawy ospy wietrznej u dzieci Ospa u dzieci zaczyna się dość niepozornie – łatwo ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ pojawiają się: katar, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, czasem ból głowy. W tym czasie dziecko może już zarażać kolejne osoby. Gorączka się wzmaga i może osiągnąć temperaturę nawet 40 stopni Celsjusza. Około dwóch-trzech dni po pierwszych objawach, pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka w ospie wietrznej u dzieci Wysypka początkowo pojawia się na tułowiu jako różowe, swędzące plamki. Szybko jednak zmienia się w krostki wypełnione płynem surowiczym i rozprzestrzenia na uda, ramiona, policzki i skórę głowy. Czasem może przenieść się również na okolice ust, nosa i oczu. Zazwyczaj na całym ciele pojawia się około 300-500 pęcherzyków. Choroba trwa około...

zmartwiony chłopczyk
Flickr/anjanettew/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Bostonka czy ospa? Jak odróżnić te dwie choroby
Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.

Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.   Właściwa diagnoza jest kluczowa, ponieważ inaczej postępuje się w przypadku ospy, a inaczej choroby bostońskiej . Choroba bostońska Wirus wywołujący chorobę po raz pierwszy został zaobserwowany i opisany w Bostonie. Przenosi się drogą kropelkową i pokarmową. Aby zapobiec zakażeniu, należy często myć ręce.    Podstawowym objawem bostonki jest wysypka – początkowo w postaci czerwonych plamek, później bolesnych pęcherzy. Pojawiają się one jedynie na dłoniach, stopach i w ustach. Może im towarzyszyć gorączka, ból gardła i złe samopoczucie.   Nie stosuje się leków przeciwko wirusowi, a jedynie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wysypka znika samoistnie po około 10 dniach. Możliwe powikłania choroby bostońskiej to odwodnienie , wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie bakteryjne. Ospa wietrzna Ta choroba wieku dziecięcego, nazywana jest również wiatrówką, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Przy ospie wietrznej początkowo dziecko może czuć się przez kilka dni źle i mieć obawy podobne jak przy przeziębieniu . Może się pojawić gorączka i katar, a dopiero po dwóch dniach wysypka – najpierw na tułowiu, potem rozsiana na całym ciele.   Leczenie ospy wietrznej polega na łagodzeniu swędzenia , ale istotny jest kontakt z lekarzem, który zdecyduje czy konieczne jest zastosowanie leku przeciwwirusowego lub hospitalizacji. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku ciężkiego przebiegu choroby.   Po przebyciu ospy wietrznej możliwe są powikłania – najczęściej zakażenie bakteryjne wykwitów ospowych, które może prowadzić do powstawania blizn. Do rzadszych, ale bardziej groźnych, należą zapalenie płuc, półpasiec, a nawet zapalenie...

Dziewczynka u lekarza
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia
Ból i gorączka towarzyszą zapaleniu jamy ustnej u dzieci
Jeśli dziecko ma bolesne wrzody czy pęcherze w okolicach ust i w buzi, oznacza to stan zapalny. Oprócz ran i zmian śluzówki widocznych gołym okiem zapalenie jamy ustnej u dzieci skutkuje gorączką, bólem czy nadwrażliwością na wszelkie ciała obce, w tym jedzenie.

Jeśli dziecko ma bolesne wrzody czy pęcherze w okolicach ust i w buzi, oznacza to stan zapalny. Oprócz ran i zmian śluzówki widocznych gołym okiem zapalenie jamy ustnej u dzieci skutkuje gorączką, bólem czy nadwrażliwością na wszelkie ciała obce, w tym jedzenie. Czerwone plamy na śluzówce – wysiękowe zapalenie jamy ustnej Wirusy, które dostają się do ust dziecka np. poprzez wkładanie do buzi nieumytych rączek , mogą wywoływać tzw. chorobę brudnych rąk . Niektóre jej objawy pojawiają się kilka dni przed widocznymi na śluzówce czerwonymi, czasem nawet krwawiącymi plamami. Dziecko ma gorączkę , jest marudne, źle śpi i niechętnie przyjmuje pokarmy – tak zaczyna się wysiękowe zapalenie jamy ustnej u dzieci. Bolesnym uszkodzeniom powierzchni wewnątrz buzi towarzyszą ból gardła i bardzo nieprzyjemny zapach z ust . Szczególnie uciążliwe staje się wówczas jedzeni e – zarówno ciepłe, jak i chłodne, ponieważ podrażnia rany i powoduje ból. Czerwone czy krwawiące plamy podczas „choroby brudnych rąk” mogą wystąpić też na innych częściach ciała dziecka – twarzy, ramionach, palcach, a nawet na pośladkach i stopach. Zapalenie jamy ustnej w wyniku działalności wirusa opryszczki Wirus opryszczki powoduje bolesne i swędzące pęcherze i nadżerki wewnątrz ust wtedy, gdy atakuje po raz pierwszy. Za każdym kolejnym razem, kiedy daje znać o swojej obecności w organizmie, pęcherze i nadżerki pojawiają się jedynie na wargach. Zapalenie jamy ustnej u dzieci spowodowane opryszczką objawia się także wysoką gorączką oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Zauważalne jest także to, że maluch bardzo się ślini i nie chce jeść ani pić – każdy pokarm i płyny podrażniają rany śluzówki. Symptomem opryszczkowego zapalenia jamy ustnej u dzieci jest również ból szyjnych węzłów chłonnych . Drożdżaki powodują pleśniawki Zapalenie jamy ustnej u...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner