Smutny chłopiec
Pixabay/jandhnelson/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Ospa wietrzna czyli wiatrówka – jak leczyć, by nie zostawiła blizn?

Ospa to choroba wieku dziecięcego, ale mogą zachorować na nią także dorośli. Objawia się wysoką gorączką i swędzącą wysypką, która może utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Największe zagrożenie zachodzi, kiedy utrzymuje się gorączka, ale to bąble są najbardziej uciążliwe. Rozdrapywanie ich może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i pozostawić blizny na całe życie.

Ospa to choroba wieku dziecięcego, ale mogą zachorować na nią także dorośli. Objawia się wysoką gorączką i swędzącą wysypką, która może utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Największe zagrożenie zachodzi, kiedy utrzymuje się gorączka, ale to bąble są najbardziej uciążliwe. Rozdrapywanie ich może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego i pozostawić blizny na całe życie.

 

Ospa wietrzna, nazywana także wiatrówką, bardzo długo rozwija się w organizmie. Oznaki choroby zaczynają być widoczne dopiero po 2–3 tygodniach od zakażenia. W pierwszym stadium ospy dolegliwości można pomylić z objawami przeziębienia – pojawiają się ból głowy, stan podgorączkowy i ogólne osłabienie organizmu. Wysypka występuje po ok. 3 dniach od ujawnienia się pierwszych symptomów choroby. W miarę rozwoju wirusa rośnie temperatura ciała – może osiągnąć nawet 40 stopni, dlatego leczenie trzeba zacząć od zbijania gorączki. Nie obędzie się też bez wizyty u lekarza – choć objawy w zaawansowanym stadium są charakterystyczne, wcale nie muszą być jednoznaczne.

Zbijanie gorączki przy ospie wietrznej

Temperaturę można zbijać ibuprofenem lub paracetamolem, które są dostępne także w specjalnych syropach dla dzieci. Do 12. roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych leków na bazie kwasu acetylosalicylowego, który może wywołać zespół Reye’a (patologiczne zmiany w mózgu i wątrobie). Kiedy gorączka w ospie wietrznej dochodzi do 40 stopni, zagraża życiu. Trzeba wtedy natychmiast udać się z dzieckiem do szpitala, gdzie lekarz poda środki dożylne.

Leczenie wysypki spowodowanej wiatrówką

Ospa wietrzna jest chorobą wirusową, dlatego nie leczy się jej antybiotykami. Jeśli ma wyjątkowo ostry przebieg, lekarz przepisuje zwykle leki hamujące namnażanie się wirusów (np. na bazie acyklowiru) lub immunoglobulinę. Aby krosty szybciej się zagoiły i nie pozostawiły blizn, trzeba je osuszać. Popularnym sposobem jest stosowanie Pudrodermu, który zasychając, ściąga skórę. Taki sposób leczenia może jednak stać się przyczyną powikłań – puder tworzy na bąblach skorupki, pod którymi namnażają się bakterie. Lepiej więc zastąpić go gencjaną, która ma działanie nie tylko osuszające, ale również antyseptyczne i bakteriobójcze. Po posmarowaniu tym preparatem krosty stają się fioletowe i brudzą pościel, mimo to jednak gencjana przeważa nad Pudrodermem.

Łagodzenie swędzenia krost ospy wietrznej

Największym wyzwaniem dla rodziców chorego na wiatrówkę dziecka jest dopilnowanie, by się nie drapało. Rozdrapywanie krost stwarza zagrożenie dostania się do nich bakterii. Stan zapalny, który powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego, doprowadza do tego, że na skórze po wyleczeniu ospy wietrznej pozostają widoczne wgłębienia, które mogą utrzymywać się przez całe życie. Najtrudniej opanować odruch drapania u niemowlaka. Pierwszym krokiem powinno być obcięcie mu paznokci, a drugim – założenie bawełnianych rękawiczek (zwłaszcza na noc).

 

Łagodzić swędzenie można na kilka sposobów:
1. Kąpać dziecko codziennie przez kilkanaście minut (nie za długo, by pęcherze nie rozmiękły) w letniej wodzie z paroma kryształkami nadmanganianu potasu (woda powinna się lekko zaróżowić).

2. Dbać o to, by w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko było chłodno (gorąco wzmaga potliwość i stymuluje przepływ krwi, przez co nasila swędzenie).

3. Smarować krosty maściami łagodzącymi swędzenie (np. maścią cynkową lub maścią z ziół szwedzkich) lub podawać dziecku doustne leki przeciwhistaminowe na receptę.

Bąble w jamie ustnej i w miejscach intymnych

Jeśli bąble związane z ospą wietrzną pojawiły się nie tylko na tułowiu, ale także w jamie ustnej lub w okolicach narządów intymnych, trzeba zapobiegać ich podrażnieniom. W pierwszym przypadku pomoże dostosowanie diety. Na czas wiatrówki trzeba wyeliminować z niej wszystko, co ma kwaśny lub ostry smak (np. mocno przyprawione dania). Najlepsze będą papki, przeciery i jogurty. Miejsca intymne pokryte wysypką warto natomiast przemywać naparem z rumianku lub robić w nim nasiadówki (15 min). Woda powinna być letnia. Najważniejsze jest jednak zachowanie higieny – regularne kąpiele i przewiewna bielizna (najlepiej wtedy zrezygnować z pampersa).


niemowlę śmieje się
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ospa wietrzna – jak poznać jej pierwsze objawy?
Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę.

Ospa wietrzna u dzieci nazywana jest także wiatrówką. To wirusowa choroba zakaźna, która dotyka przede wszystkim małe dzieci, ale może się nią zarazić zarówno niemowlę, jak i człowiek dorosły. Ospa u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, ale jest dość uciążliwa ze względu na swędzącą wysypkę. Przyczyny ospy wietrznej u dzieci Ospę wietrzną u dzieci wywołuje wirus herpeswirus VZV, który jest przenoszony drogą kropelkową, ale również przez wiatr na odległość nawet kilkudziesięciu metrów. Oznacza to, że nie trzeba nawet dotknąć chorującej osoby – wystarczy przebywać w jej otoczeniu. Z tego powodu dzieci najczęściej zarażają się w żłobkach i przedszkolach. Dziecko zaraża się chorobą od innych osób chorych na ospę wietrzną lub na półpasiec – wirus się rozprzestrzenia w tzw. jawnym okresie choroby, czyli od momentu pojawienia się pierwszych objawów do momentu przyschnięcia krostek z wysypki. Choroba rozwija się w organizmie długo i ujawnia zwykle dopiero po dwóch-trzech tygodniach od momentu zakażenia. Objawy ospy wietrznej u dzieci Ospa u dzieci zaczyna się dość niepozornie – łatwo ją pomylić z przeziębieniem, ponieważ pojawiają się: katar, stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, czasem ból głowy. W tym czasie dziecko może już zarażać kolejne osoby. Gorączka się wzmaga i może osiągnąć temperaturę nawet 40 stopni Celsjusza. Około dwóch-trzech dni po pierwszych objawach, pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka w ospie wietrznej u dzieci Wysypka początkowo pojawia się na tułowiu jako różowe, swędzące plamki. Szybko jednak zmienia się w krostki wypełnione płynem surowiczym i rozprzestrzenia na uda, ramiona, policzki i skórę głowy. Czasem może przenieść się również na okolice ust, nosa i oczu. Zazwyczaj na całym ciele pojawia się około 300-500 pęcherzyków. Choroba trwa około...

zmartwiony chłopczyk
Flickr/anjanettew/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Bostonka czy ospa? Jak odróżnić te dwie choroby
Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.

Choroba bostońska i ospa wietrzna czasem są ze sobą mylone. Podstawowym objawem w obydwu chorobach jest wysypka, jednak pojawia się w innych miejscach.   Właściwa diagnoza jest kluczowa, ponieważ inaczej postępuje się w przypadku ospy, a inaczej choroby bostońskiej . Choroba bostońska Wirus wywołujący chorobę po raz pierwszy został zaobserwowany i opisany w Bostonie. Przenosi się drogą kropelkową i pokarmową. Aby zapobiec zakażeniu, należy często myć ręce.    Podstawowym objawem bostonki jest wysypka – początkowo w postaci czerwonych plamek, później bolesnych pęcherzy. Pojawiają się one jedynie na dłoniach, stopach i w ustach. Może im towarzyszyć gorączka, ból gardła i złe samopoczucie.   Nie stosuje się leków przeciwko wirusowi, a jedynie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Wysypka znika samoistnie po około 10 dniach. Możliwe powikłania choroby bostońskiej to odwodnienie , wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zakażenie bakteryjne. Ospa wietrzna Ta choroba wieku dziecięcego, nazywana jest również wiatrówką, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Przy ospie wietrznej początkowo dziecko może czuć się przez kilka dni źle i mieć obawy podobne jak przy przeziębieniu . Może się pojawić gorączka i katar, a dopiero po dwóch dniach wysypka – najpierw na tułowiu, potem rozsiana na całym ciele.   Leczenie ospy wietrznej polega na łagodzeniu swędzenia , ale istotny jest kontakt z lekarzem, który zdecyduje czy konieczne jest zastosowanie leku przeciwwirusowego lub hospitalizacji. Zdarza się to zwłaszcza w przypadku ciężkiego przebiegu choroby.   Po przebyciu ospy wietrznej możliwe są powikłania – najczęściej zakażenie bakteryjne wykwitów ospowych, które może prowadzić do powstawania blizn. Do rzadszych, ale bardziej groźnych, należą zapalenie płuc, półpasiec, a nawet zapalenie...

Młoda kobieta choruje na ospę wietrzną.
©Romario Ien/Fotolia.com
Styl życia
Ospa wietrzna u dorosłych: objawy, leczenie i powikłania
Objawy ospy u dorosłych są podobne do symptomów choroby występujących u dzieci. Są to: osłabienie, gorączka oraz wysypka powodująca dokuczliwe swędzenie. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz zmniejszających świąd.

Objawy ospy u dorosłych są podobne do symptomów choroby występujących u dzieci. Są to: osłabienie, gorączka oraz wysypka powodująca dokuczliwe swędzenie. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych oraz zmniejszających świąd.   Ospa wietrzna u dorosłych może powodować poważne powikłania . Z tego względu lekarze zalecają tym, którzy nie chorowali na nią, aby się zaszczepili. Ważne, aby powtarzać szczepienie, ponieważ nie zapewnia ono trwałej odporności.   Ospa wietrzna u dorosłych – objawy i przebieg choroby   Ospa jest przenoszona drogą kropelkową . Chorobę wywołuje wirus herpeswirus VZV (Varicella Zoster Virus). Chory zaraża innych już na 2-3 dni przed pojawieniem się wysypki. Okres zakażania trwa do czasu, kiedy wszystkie wykwity przyschną. Ospa wietrzna u dorosłych objawia się po około 14 dniach od kontaktu z chorym. Początkowo przypominają symptomy przeziębienia . Z czasem dochodzi do nich gorączka od 37 do 40 stopni Celsjusza. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest mocno swędząca wysypka, która początkowo ma charakter czerwonych, rozlanych plam. Najpierw pojawiają się na tułowiu, a następnie na całym ciele. U starszych osób zwiększa się prawdopodobieństwa wystąpienia wysypki na błonach śluzowych we wnętrzu nosa oraz ust. Plamy zmieniają swój wygląd na wypukłe krostki, wewnątrz których znajduje się płyn surowiczy. Po pewnym czasie zasychają, a na ich miejsce pojawiają się strupy odpadające po kilku dniach. Wysypka bardzo mocno swędzi , jednak mimo to nie wolno rozdrapywać pojawiających się krost. Może to bowiem grozić ich nadkażeniem bakteryjnym. Ospa przebiega w cyklach trwających średnio 6 dni. Zazwyczaj występują 3 cykle choroby.   Ospa wietrzna – leczenie osób dorosłych  ...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner