Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Chiny, Nowy Rok, Chiński Nowy Rok
Getty Images
Styl życia

Chiński Nowy Rok 2020 – kiedy wypada, zwyczaje, symbolika

Chiński Nowy Rok 2020 – kiedy wypada, zwyczaje, symbolika

Obchody Chińskiego Nowego Roku rozpoczynają się pod koniec stycznia i trwają kilka dni. Rok 2020 w kalendarzu księżycowym będzie rokiem Metal Szczura - osoby urodzone w tym roku będą optymistami i skąpcami. Jakie są najpopularniejsze zwyczaje i przesądy Chińskiego Nowego Roku?

Chiński Nowy Rok - kiedy wypada w 2020 roku?

Chiński Nowy Rok 2020 zaczynia się z dniem 25 stycznia, a kończy 11 lutego przyszłego roku. Obchody rozpoczynają się Świętem Wiosny, które otwiera Złoty Tydzień. W tym roku 25 stycznia wypada w sobotę. Chiński Nowy rok trwa aż do 30 stycznia i jest uznawany za święto narodowe.

Księżycowy Nowy Rok jest obchodzony nie tylko w Chinach, ale również w takich państwach jak Hongkong, Singapur, Wietnam, Tajlandia, Tajwan, Malezja i Filipiny. W zależności od kraju świętowanie trwa od 1 do aż 6 dni (Wietnam, Tajwan).

Symbolika Chińskiego Nowego Roku 2020 - rok Metal Szczura

Chiński rok 2020 będzie rokiem Metal Szczura, ten rok jest pod znakiem Świni Ziemi. Szczur jest pierwszym ze znaków chińskiego horoskopu, według przypowieści to właśnie on jako pierwszy dotarł do Nefrytowego Cesarza. 25 stycznia jest nie tylko początkiem roku Szczura, ale również początkiem miesiąca pod znakiem tygrysa ziemi.

Osoby urodzone w roku Szczura charakteryzują się wrodzoną empatią, optymizmem i energią. Jednakże cechują się także upartością. Dodatkowo są niezwykle oszczędne w kwestiach finansowych, a niekiedy nawet skąpe. 

Chiński Nowy Rok - zwyczaje

Najpopularniejszym noworocznym zwyczajem jest dekorowanie domów i ulic na kolor czerwony, a także noszenie ubrań w tej barwie. Podobnie jak w innych krajach popularne jest puszczanie petard i fajerwerków. Bardzo często wręcza się młodym ludziom koperty z pieniędzmi lub inne podarunki. Ulice są pełne ludzi, podziwiających tradycyjny taniec Lwa i Smoka, wykonywany przez akrobatów.

W Wigilię Nowego Roku organizowana jest uroczysta kolacja dla wszystkich członków rodziny. Zwyczajowo podawane jest 8 dań, najczęściej są to: 

Chiński Nowy rok wiąże się z wieloma przesądami, które wprowadzają wiele zakazów. W tym czasie nie można między innymi: ścinać włosów, używać ostrych narzędzi, sprzątać czy brać leków, a także dawać w prezencie jabłek i zegarków.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Newsy
Swatch świętuje Nowy Chiński Rok
Specjalnie z okazji Roku Smoka stworzył specjalny zegarek

Rozpoczynający się wkrótce (23 stycznia 2012) Rok Smoka , to rok najbarwniejszego ze wszystkich chińskich znaków zodiaku i zarazem kluczowego symbolu w chińskiej filozofii życia. Jak mówi tradycja, osoby urodzone w Roku Smoka  - są śmiałe, mają szerokie horyzonty i są pełne pasji. Obchody potrwają 15 dni. W chińskich miastach i dzielnicach odbędą się liczne parady i festiwale sztucznych ogni. Chińskie rodziny będą spotykać się, by wspólnie cieszyć się nadejściem nowego roku. Zwieńczeniem radosnego okresu będzie spektakularny i kolorowy Festiwal Latarni. Producent zegarków marki Swatch z okazji nadejścia Chińskiego Nowego Roku wypuścił na rynek specjalną wersją zegarka Gent. Zegarek The Year of the Dragon (GZ268) zdobi misternie malowany niebieski smok naniesiony na biały silikonowy pasek. To nawiązanie do tradycyjnej chińskiej sztuki malowania porcelany. Białą tarczę także zdobi delikatny, niebieski, ornamentalny wzór. Niebieski smok, by jak twierdzi producent zapewnić użytkownikowi czasomierza jak najwięcej pomyślności w Nowym Roku, pojawia się również na specjalnym opakowaniu zegarka. Sugerowana cena detaliczna – 200 zł

Kobieta z dzieckiem na rękach stoi przy choince
©gpointstudio/Fotolia
Styl życia
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?
Prawosławne święta Bożego Narodzenia 2019 – kiedy się obchodzi, jakie są zwyczaje?

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest na początku stycznia. Według kalendarza juliańskiego zaliczane jest ono do 12 wielkich świąt nieruchomych. Prawosławne zwyczaje świąteczne różnią się nieco do tych praktykowanych przez katolików. Prawosławne Boże Narodzenie - kiedy wypada w 2019 roku? Katolickie Święta Bożego Narodzenia wypadają 25 i 26 grudnia. Wyznawcy prawosławia do wigilijnego stołu usiądą dopiero w przyszłym roku - 6 stycznia. Wynika to z faktu, iż święta prawosławne obchodzone są według kalendarza juliańskiego. Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wyznaczony jest na dzień 7 stycznia, drugiego dnia obchodzony jest dzień Świętej Rodziny. Kościół Prawosławny szacuję, że Polsce jest około 600 tysięcy wiernych tego wyznania, a aż 70% z nich mieszka na Białostocczyźnie. Skupiają się oni w ponad 250 parafiach oraz posiadają około 400 świątyń Prawosławne Boże Narodzenie - zwyczaje Zwyczaje prawosławne zdecydowanie się różnią się o katolickich tradycji. Rozbieżność można zauważyć już przy nakrywaniu świątecznego stołu. Sianko układa się nie tylko pod obrus, lecz także pod każde miejsce do siedzenia, które następnie nakrywane jest wygodną kapą.  Tradycyjne potrawy na prawosławnym stole wigilijnym Dużym zaskoczeniem może być fakt, że na prawosławnej Wigilii nie pojawia się opłatek. Jego miejsce zajmuje prosfora, czyli wypiekany chleb. Prosfora to specjalny wypiek z wody, mąki i drożdży, który wypiekają siostry zakonne lub żony duchownych. Całe święta spędza się w gronie najbliższych, przy stole pokrytym białym obrusem z haftem i ikoną. Okres ten jest czasem świętowania w gronie najbliższych. Na stole koniecznie musi się pojawić sól, chleb, czosnek i miód, które są symbolami obfitości, pożywienia, zdrowia i powodzenia....

Rossmann sklep, szyld
East News
Styl życia
Niedziele handlowe w 2020 roku - nowe zasady handlu w niedzielę
Niedziele handlowe w 2020 roku - nowe zasady handlu w niedzielę

Ograniczenie handlu w niedziele obowiązuje już od marca 2018 roku. Z każdym rokiem zasady są coraz bardziej zaostrzane. W 2020 roku będzie jedynie 7 niedziel handlowych - sprawdź terminarz na 2020 rok . W prawie określono jednak kilka wyjątków, zakupy możesz zrobić przez cały rok między innymi na stacjach benzynowych czy w sklepach internetowych. Zakaz handlu w niedzielę - jak wygląda zaostrzenie ustawy? 30 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta . Przepisy weszły w życie z dniem 1 marca 2018 roku, przy czym każdy następny rok wiązał się z zaostrzeniem przepisów. Etapy wprowadzania zakazu handlu w niedzielę : 1 marca 2018 do końca roku: niedziele handlowe wypadały w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, w sumie 29 niedziel, 2019 rok : handlowa każda ostatnia niedziela miesiąca, 2020 rok: maksymalnie 7 niedziel handlowych przez cały rok. Jeżeli niedziela handlowa wypada w święto wolne od pracy, sklepy również są zamknięte. Wyjątki od zakazu handlu - każdego roku handel będzie dozwolony w:  w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie, w jedną niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc,  w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, jeżeli w tych dniach nie wypada święto wolne od pracy. Niedziele handlowe w 2020 roku W 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz handlu w niedzielę. Jednak od tej zasady istnieje kilka wyjątków, zapisanych w ustawie.  Terminarz niedziel handlowych w 2020 roku : 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia. Kogo nie obowiązuje zakaz handlu 2020? Ustawa zakłada szereg wyjątków, do których...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner