Przyczyny bólu stóp: zwichnięcia, urazy, cukrzyca, żylaki czy płaskostopie
Ból stopy to dolegliwość osób przemęczonych, rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem lub miłośniczek wysokich obcasów. Bolące stopy mogą być też objawem schorzeń, takich jak m.in. zwichnięcia, urazy, cukrzyca, żylaki czy płaskostopie.
Ból stopy to dolegliwość osób przemęczonych, rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem lub miłośniczek wysokich obcasów. Bolące stopy mogą być też objawem schorzeń, takich jak m.in. zwichnięcia, urazy, cukrzyca, żylaki czy płaskostopie.
Przyczyny bolących stóp – urazy mechaniczne
Stopy składają się z 26 kości i 33 stawów połączonych więzadłami, ścięgnami oraz mięśniami. Dlatego też nietrudno o uraz. Najczęstszą przyczyną bólu stóp są ich urazy mechaniczne wynikające z nadmiernego przeciążenia. Do tej grupy można zaliczyć:
- bieganie w niewłaściwym obuwiu po zbyt twardej nawierzchni, wówczas stawy ulegają delikatnym mikrouszkodzeniem,
- wykonywanie ćwiczeń, w których występują duże obciążenia na stopy. Ból stóp może wynikać z ich nieprawidłowego ułożenia podczas treningów, w wyniku czego może dochodzić do zwichnięć, załamań a nawet zwyrodnień
- otyłość – zwiększona masa ciała powoduje nadmierny ucisk i obciążenie stóp wskutek czego puchną ponieważ nie dociera do nich wystarczająca ilość krwi.
- długotrwałe chodzenie w butach na wysokim obcasie, koturnie czy platformie oraz w źle dobranym obuwiu – za małym lub za dużym, które uciska lub obciera pewne obszary stóp. Konsekwencją jest powstawanie otarć, stwardnień, odcisków przez co stopa nie pracuje
właściwie i boli.
Przyczyny bolących stóp – schorzenia układu ścięgnistego
Kiedy ból stopy nie wynika z żadnej z powyższych przyczyn, można poszukiwać jego źródła w schorzeniach w obrębie układu ścięgnistego takich jak:
- płaskostopie lub wysokie ustawienie łuku stopy – to choroby śródstopia, wynikające z deformacji sklepienia stopy. Przez to układa się ona niewłaściwie podczas chodzenia doprowadzając do bólów stawów i łydek oraz charakterystycznego chodu polegającego na kołysaniu się na boki. W skrajnych przypadkach płaskostopie prowadzi do zmian zwyrodnieniowych stóp a nawet kręgosłupa. Dochodzi do obrzęków stóp wynikających z niewłaściwego krążenia krwi, które powodują dużą bolesność a nawet uniemożliwiają chodzenie;
- choroba Mortona – charakteryzuje się piekącym bólem między II a III palcem;
- ostroga kości piętowej to nasilający się podczas chodzenia ból pięty mogący rozprzestrzeniać się na całą stopę;
- haluksy – czyli tzw. koślawe paluchy, dotyczą głównie kobiet i wynikają m.in. z nadwagi i noszenia butów na wysokim obcasie.
Przyczyny bólu stóp – choroby ogólnoustrojowe
Bóle stóp często powodują schorzenia takie jak:
- dna moczanowa – podagra;
- rwa kulszowa;
- neuropatie obwodowe, spowodowane: cukrzycą, przewlekłymi chorobami zapalnymi, niedoborem witamin, alkoholizmem.
Ponadto ból stóp może być powikłaniem po przebytej chemioterapii i antybiotykoterapii.
W celu podjęcia właściwego leczenia bolących stóp należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje przyczynę i dobierze odpowiednią terapię.