Kobiety biegną w maratonie
Flickr/Peter Mooney/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia

Pokonaj ból kolana odczuwany przy bieganiu

Gdy podczas biegania zaczynasz odczuwać ból w kolanie przyczyn może być kilka. To nie zawsze przypadek. Czasem to skutek podstawowych błędów.

W trakcie treningu biegacza najbardziej obciążone są kolana. Gdy tylko pojawi się pierwszy ból kolana, nie lekceważ go. Działaj natychmiast.

Przyczyny bólu kolana

Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest nieprzygotowanie do treningu – dotyczy to zarówno elementów zewnętrznych: obuwia, odzieży, jak i czynników związanych z organizmem biegacza: nadwagi, wrodzonych wad, niewłaściwego treningu, braku rozgrzewki.

Rodzaje bólów kolan

Rodzaje odczuwanych przez biegaczy bólów kolan bywają bardzo różne. Jeden sportowiec (amator lub zawodowiec) odczuwa ból przy zginaniu kolana, inny przy rozprostowywaniu, a jeszcze inny skarży się na dyskomfort nawet podczas odpoczynku. Ból może być promienisty lub zlokalizowany w jednym miejscu.

Zapobieganie dolegliwościom stawu kolanowego

Problemu z bolącym kolanem nie wolno lekceważyć. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie, dlatego należy pamiętać o kilku zasadach.

 

1. Przed treningiem zadbaj o rozgrzewkę. Pomimo tego, że jest to wiedza podstawowa, to wiele osób albo o tym zapomina, albo z niej celowo rezygnuje.

2. Kup buty przeznaczone do biegania i odzież sportową. Warto wybrać się do kilku specjalistycznych sklepów, przymierzyć strój, a także poczytać opinie klientów w internecie.

3. Uprawiaj sport z głową. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem, wybierz krótsze dystanse i koniecznie pamiętaj o przerwach.

 

Dobrze jest także wybierać miękkie podłoże, na którym stopa będzie miała lepszą amortyzację, a więc jeśli masz możliwość wybieraj łąkę, las, park zamiast asfaltu. Pamiętaj również o zróżnicowanej diecie.

A co zrobić, gdy na profilaktykę jest już za późno? Leczenie bólu kolan

Bardzo częstą przyczyną bólu kolan jest brak stabilności rzepki. Niekiedy dolegliwości wynikają z nieprawidłowej budowy stawu, mogą być uwarunkowane genetycznie. Jeśli odczuwasz ból kolana w trakcie treningu, zaopatrz się w ortopedyczną opaskę. Odczujesz także ulgę, gdy przyłożysz w dokuczliwe miejsce lód. W aptece można kupić specjalny opatrunek żelowy, który się chłodzi, a następnie przykłada do kolana. Jeśli żadna z powyższych metod nie pomaga, koniecznie zgłoś się do ortopedy. Długotrwały i nieustający ból kolana może wymagać leczenia chirurgicznego.

kobiece dłonie wokół czerwonego, bolącego kolana
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny zwyrodnienia stawu kolanowego – urazy, przeciążenia, kontuzje
Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy.

Zwyrodnienie stawu kolanowego to przypadłość, na którą zapada coraz więcej osób. Można powiedzieć, że jest to choroba naszych czasów i cena, jaką płacimy za styl życia. Coraz rzadziej jest powodowana starzeniem się organizmu, a częściej jej przyczyną są przeciążenia stawu kolanowego, kontuzje i urazy. Zmiany zwyrodnieniowe kolana - gonartroza Zwyrodnienie kolan , czyli gonartroza, coraz częściej dotyka młodych ludzi, aktywnych zawodowo i uprawiających sport . Wiele zmian zwyrodnieniowych zachodzących w stawach przebiega w sposób niezauważalny, przez to bardzo często uszkodzenia są już bardzo mocno zaawansowane, gdy udajemy się z nimi do lekarza.   Staw kolanowy najczęściej ulega kontuzjom, ze względu na to, że to jeden z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Zmiany zwyrodnieniowe to uszkodzenie chrząstki stawowej , które prowadzą do dysfunkcji całego stawu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – starzenie się organizmu i choroby W 40% przypadków przyczyną zwyrodnienia stawu kolanowego jest proces starzenia się organizmu . Z wiekiem staw przestaje prawidłowo pracować, jego powierzchnie ścierają się, co prowadzi do degeneracji i rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Może się ona pojawić także jako następstwo chorób. Najczęściej zwyrodnienie kolan pojawia się w konsekwencji schorzeń reumatycznych oraz chorób tarczycy . Przyczyny zwyrodnienia kolan – styl życia, choroby Do zmian zapalnych błony maziowej może dojść także na skutek zakażenia boreliozą lub chlamydiami, bakteriami lub wirusami. Czasem zwyrodnienie powoduje także niedobór selenu. Stan stawów i podatność na zwyrodnienie kolan zależy także od stylu życia. Na tempo „zużywania się” stawów mogą mieć wpływ: praca fizyczna, otyłość, wyczynowe uprawianie sportu. Przyczyny zwyrodnienia kolan – uszkodzenia więzadeł Zniszczenie...

Kolano biegacza
© djoronimo/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny kolana biegacza
Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru.

Kolanem biegacza potocznie nazywa się cały zespół dolegliwości, na jakie cierpi wiele osób uprawiających biegi. Objawia się bólem w pasmie biodrowo-piszczelowym, a powstaje w wyniku długotrwałych przeciążeń tego obszaru. Przyczyny kolana biegacza Kolano biegacza to kontuzja, która pojawia się zwykle w następstwie niewłaściwego przygotowania do biegania oraz nieodpowiedniego doboru stylu treningu.   Osoby, które dopiero zaczynają biegać, mają tendencję do tego, by: biegać zbyt długie dystanse, biegać zbyt szybko, traktować bieganie jako najlepszy sposób na odchudzanie, nie rozgrzewać się przed treningiem, zapominać o rozciąganiu po bieganiu . Gdy wysiłek jest większy niż możliwości biegacza, podczas treningu może dojść do mikrourazów i kontuzji. W dodatku w przypadku nadwagi bieganie bardzo obciąża mięśnie i stawy. Jednak także osoby biegające dłużej są narażone na to schorzenie, szczególnie gdy trenują regularnie, a nie dbają o rozciąganie po treningu ani o regularną regenerację organizmu, w tym także odpowiednią dietę.   Ponieważ podczas biegania intensywnie i wielokrotnie powtarza się ten sam ruch biegowy, jego nieprawidłowa technika też może być źródłem kontuzji. Winne może być także niewłaściwe, zbyt twarde podłoże – bieganie po asfalcie działa bardzo niekorzystnie. Także buty do biegania powinny amortyzować mikrowstrząsy, dlatego kupując obuwie trzeba zwrócić uwagę nie na jego wygląd, a na funkcjonalność. Kolana biegacza - objawy Ból kolana po bieganiu. Podstawowym objawem kolana biegacza jest ból w paśmie biodrowo-piszczelowym, a konkretnie w okolicy rzepki lub tuż pod nią albo też ból z boku kolana . Nie jest on stały, może pojawiać się nagle i znikać. Jest zwykle odczuwalny podczas...

prawa noga z czerwonym, bolącym kolanem
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego – ból w trakcie ruchu
Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie.

Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie. Objawy towarzyszące zwyrodnieniu kolan Głównym objawem, który informuje o nieprawidłowościach w stawie kolanowym jest ból , który początkowo jest odczuwany tylko podczas ruchu . Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się powiększać, ból może być odczuwany także podczas odpoczynku.   Odczuwanie bólu to nie jedyny objaw zwyrodnienia kolan . Inne objawy, które towarzyszą przedwczesnemu zużywaniu się tkanki tworzącej staw to między innymi: odczuwanie sztywności stawu: objaw ten można dostrzec po dłuższym siedzeniu, staniu lub przebywaniu w jednej pozycji; skrzypienie w kolanie: słyszalne dźwięki skrzypienia podczas wykonywania ruchów mogą świadczyć o nieprawidłowościach w stawie; odczuwanie osłabienia; trudności z chodzeniem, klękaniem, kucaniem i ogólne utrudnienie sprawności fizycznej kończyn dolnych; zaobserwowanie torbieli w dole podkolanowym; zmniejszenie się objętości mięśni po stronie nogi, w której występuje zwyrodnienie stawu kolanowego; uporczywy ból. Czym grozi choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego? Zwyrodnienie kolana jest schorzeniem nieuleczalnym . Nie można odbudować zniszczonego stawu w takim stopniu, aby powrócił on do swojego pierwotnego stanu. Można za to doprowadzić do zahamowania postępu zmian zwyrodnieniowych oraz załagodzić ból, który im towarzyszy.   Jeśli zbagatelizujemy objawy zwyrodnienia stawu kolanowego i zrezygnujemy z leczenia pod okiem specjalisty, objawy wymienione powyżej mogą się nasilić. Z czasem może to prowadzić nawet do całkowitej degeneracji stawu kolanowego i tym...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner