dziecko
iStock
Styl życia

Bilans zdrowotny dzieci i młodzieży – kiedy i dlaczego powinno się je robić?

Bilans zdrowotny dzieci i młodzieży – kiedy i dlaczego powinno się je robić?

Bilans zdrowia dziecka to bardzo ważne badania okresowe, które mogę wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Kiedy należy zgłosić się na bilans dziecka i jak się przygotować? Sprawdź, na czym dokładnie polega bilans zdrowotny i dlaczego jest taki ważny.

Na czym polega bilans zdrowotny?

Bilans zdrowotny to kompleksowe, okresowe badania zdrowia dziecka do 18 roku życia. Podczas badań lekarz ocenia rozwój fizyczny i psychiczny. Badane są takie cechy rozwoju jak wzrost, waga, wzrok słuch czy mowa, a także sprawność układu ruchu. Bardzo ważna jest również ocena stanu uzębienia, zarówno zębów mlecznych, jak i stałych.

Bilans dziecka nie jest obowiązkowy, lecz jego wykonanie jest zalecane. Z kolei lekarz ma go obowiązek wykonać, jeśli rodzice dziecka zgłoszą się do niego z taką prośbą. Niestety rodzice niekiedy nie przywiązują wagi do regularnego badania swojej pociechy. Trzeba pamiętać, że badania okresowe to najlepszy sposób na wykrycie ewentualnych schorzeń czy nieprawidłowości w rozwoju dziecka.

Kiedy należy zrobić bilans dziecka?

Pierwszy bilans dziecka, tzw. bilans zerowy noworodka wykonuje się w ciągu pierwszych 4 dób od narodzin. W tym momencie sprawdza się czy dziecko nie ma jakiejś wady wrodzonej oraz czy nie nastąpiły czynniki podczas porodu, które mogą wpłynąć na dalszy rozwój dziecka.

Następnie wykonywany jest bilans rocznego dziecka, należy się na niego zgłosić po zakończeniu 12 miesiąca życia.

Kolejne badania okresowe wykonuje się w 2., 4., 6., 10., 14,. 16. i 18. roku życia. Badania w ramach bilansu zależą od wieku dziecka. Do 6 roku życia lekarze oceniają przede wszystkim rozwój psychoruchowy pacjenta, w czasie następnych bilansu zwracana jest również uwaga na rozwój płciowy.

Jak przygotować się do bilansu?

Podczas bilansu rodzic powinien mieć całą dokumentacje medyczną dziecka oraz książeczkę zdrowia. Warto również przygotować odpowiedzi na pytania dotyczące przebytych chorób oraz szczepień profilaktycznych, które padną podczas wizyty.

Bilans zdrowotny dzieci i młodzieży - dlaczego warto je robić?

Badania bilansowe dziecka to świetna profilaktyka, dzięki której można wykryć ewentualne schorzenia czy nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Niestety jedynie około 70% bierze udział w profilaktycznych badaniach zdrowotnych. Rodzice zazwyczaj zapisują dzieci na bilans w pierwszych latach życia, wśród nastolatków jest to praktyka sporadyczna. To właśnie okres młodzieńczy jest najbardziej newralgiczny do kształtowania się wad postawy.

 

Zobacz także
kobieta w ciąży oglądająca wynik badania w gabinecie lekarskim

Badania prenatalne – wady genetyczne i choroby metaboliczne, które mogą wykryć. Wskazania do ich przeprowadzenia

Mammografia

Badania przesiewowe – dla kogo, w jakim wieku są zalecane?

lekarka objaśnia parze wyniki badań

Jakie badania zrobić, by sprawdzić płodność? Pod lupą wizyta u ginekologa i urologa

 

badanie noworodka
© Konstantin Yuganov/Fotolia.com
Styl życia
Badania przesiewowe u noworodka: bezpłatne badania na fenyloketonurię, tarczycę i mukowiscydozę
Badania przesiewowe u noworodka wykrywają choroby, które powinny być leczone jak najszybciej. Są to m.in. mukowiscydoza i fenyloketonuria. Badania wykonywane są jeszcze w szpitalu, po 3. dobie życia dziecka.

Badania przesiewowe u noworodka wykrywają choroby, które powinny być leczone jak najszybciej. Są to m.in. mukowiscydoza i fenyloketonuria. Badania wykonywane są jeszcze w szpitalu, po 3. dobie życia dziecka.   Badania przesiewowe są przeprowadzane u wszystkich nowonarodzonych dzieci. Badania informują o rozwoju niektórych rozwojowych wad wrodzonych.  Dlaczego wykonuje się badania przesiewowe u noworodka? Samo badanie lekarskie nie wystarczy do rozpoznania wad rozwojowych, dlatego potrzebne są badania przesiewowe. Nieleczone wady rozwojowe powodują upośledzenie rozwoju dziecka, fizyczne i umysłowe . Wdrożenie leczenia w 1. miesiącu życia dziecka chroni je m.in. przed obturacyjną chorobą płuc , niedożywieniem i zakażeniami układu oddechowego.   Badania przesiewowe u noworodka są bezpłatne i finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Wyjątkiem są badania wykrywające wady słuchu, które nie są opłacane przez Ministerstwo. Badania przesiewowe wykonywane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2014 roku w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, w tym badań przesiewowych, oraz okresów, w których te badania są przeprowadzane (Dz. U. Z dnia 28 grudnia 2004 roku).  Jakie choroby wykrywają badania przesiewowe u noworodka? W Polsce są przeprowadzane badania przesiewowe, które wykrywają choroby, takie jak: fenyloketonuria, mukowiscydoza , wrodzona niedoczynność tarczycy (hipotyreoza), wady słuchu. Fenyloketonuria oraz hipotyreoza powinny być wykryte zanim dziecko skończy miesiąc. Wcześnie podjęte leczenie umożliwia prawidłowy rozwój, bez oznak upośledzenia umysłowego. W jaki sposób wykonywane są badania przesiewowe u noworodka? Badania przesiewowe wykonywane są najwcześniej w 4. lub 5. dobie życia dziecka, najczęściej podczas pobytu w...

kobieta w ciąży oglądająca wynik badania w gabinecie lekarskim
©Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Badania prenatalne – wady genetyczne i choroby metaboliczne, które mogą wykryć. Wskazania do ich przeprowadzenia
Badania prenatalne zalecane są wszystkim kobietom ciężarnym. Pozwalają na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Wykrywają m.in. wady genetyczne dotyczące chromosomów oraz zaburzenia metaboliczne – fenyloketonurię i mukowiscydozę.

Badania prenatalne zalecane są wszystkim kobietom ciężarnym. Pozwalają na szybkie zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Wykrywają m.in. wady genetyczne dotyczące chromosomów oraz zaburzenia metaboliczne – fenyloketonurię i mukowiscydozę. Badania prenatalne wykonywane są w trakcie ciąży. Ich celem jest sprawdzenie, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. W przypadku wykrycia pewnej wady genetycznej lub nieprawidłowości rozwojowej, możliwe jest rozpoczęcie leczenia natychmiastowo bądź bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Badania prenatalne: jakie są wskazania do ich przeprowadzenia? Badania prenatalne przeprowadzane są u kobiet ciężarnych, które chcą upewnić się, że ich dziecko jest zdrowe. Wczesna informacja o ewentualnych wadach rozwojowych pozwala rodzicom przygotować się do zapewnienia dziecku szczególnej opieki. Diagnostyka prenatalna umożliwia również wdrożenie odpowiedniego leczenia jeszcze w trakcie ciąży lub natychmiast po narodzinach dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by badania prenatalne były wykonywane u każdej kobiety ciężarnej bez względu na wiek oraz przebieg wcześniejszych ciąż. Szczególnymi wskazaniami do przeprowadzenia badań są: wiek kobiety ciężarnej powyżej 35. roku życia, rodzinne występowanie wady genetycznej, kobieta ciężarna, która wcześniej urodziła dziecko z określoną chorobą metaboliczną, genetyczną lub wadą ośrodkowego układu nerwowego. Badania prenatalne dzieli się na nieinwazyjne, które wykonywane są zawsze w pierwszej kolejności oraz inwazyjne – wskazane w przypadku, gdy lekarz na podstawie przeprowadzonych badań podejrzewa wystąpienie u dziecka określonej nieprawidłowości genetycznej lub rozwojowej. Jakie wady genetyczne mogą wykryć badania prenatalne? Podstawowym i obowiązkowym badaniem...

zmartwiony chłopczyk siedzi na ławce
©V&P Photo Studio/Fotolia
Styl życia
Jak diagnozuje się mózgowe porażenie dziecięce?
Dziecięce porażenie mózgowe to choroba, będąca konsekwencją uszkodzenia mózgu. Może do niego dojść jeszcze w rozwoju prenatalnym, podczas porodu lub w ciągu pierwszych tygodni życia. Czasami występuje także w ciągu pierwszych kilku lat w wyniku nagłego niedotlenienia mózgu, przykładowo przy podtopieniu.

Dziecięce porażenie mózgowe to choroba, będąca konsekwencją uszkodzenia mózgu. Może do niego dojść jeszcze w rozwoju prenatalnym, podczas porodu lub w ciągu pierwszych tygodni życia. Czasami występuje także w ciągu pierwszych kilku lat w wyniku nagłego niedotlenienia mózgu, przykładowo przy podtopieniu.   Kluczowa dla dalszego rozwoju dziecka jest jak najszybsza diagnoza, ponieważ im wcześniej podejmie się leczenie i terapię, tym lepsze osiągnie się rezultaty. Na szczęście jest to zespół zaburzeń niepostępujących – oznacza to, że dziecięce porażenie mózgowe nie nasila się. Diagnostyka różnicowa przy dziecięcym porażeniu mózgowym Postawienie ostatecznej diagnozy mózgowego porażenia dziecięcego (mpd) może trwać nawet do trzech lat, w związku z tym nawet jeśli występuje cień podejrzenia, należy niezwłocznie rozpocząć rehabilitację . Wykonywanie ćwiczeń przez zdrowe dzieci nie zaszkodzi, a nawet wpłynie pozytywnie na ich koordynację, natomiast w przypadku dzieci z mpd zwlekanie z podjęciem rehabilitacji skutkuje „utratą” najlepszego czasu, czyli okresu największej plastyczności mózgu.   Aby postawić diagnozę, lekarz musi przede wszystkim zebrać jak najwięcej informacji na temat: przebiegu ciąży , porodu, okresu noworodkowego. Niezbędne jest włączenie w proces diagnozy neurologa, który oceni poziom rozwoju motorycznego dziecka, zbada specyficzne odruchy . W celu diagnozy różnicowej, która polega na wykluczeniu chorób, mogących mieć podobne objawy (np. zespół Downa, dystrofię mięśniową Duchenne'a), należy przeprowadzić również badania chromosomalne.   W trakcie diagnozy należy także przeprowadzić rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, by sprawdzić, czy występują uszkodzenia mózgu, a jeśli tak, to jak są duże i które obszary obejmują.   Wykonuje się również:...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner