Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Uśmiechnięty chłopiec
© booleen/Fotolia.com
Styl życia

Wymiana zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się około 6. roku życia

Zęby mleczne pojawiają się już około 6. miesiąca życia, a zaczynają wypadać w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, czyli wypadanie mleczaków to proces naturalny. Ważne, żeby monitorować zmianę uzębienia u dziecka, ponieważ kiedy mleczaki wypadają zbyt późno lub zbyt wcześnie, mogą powodować deformacje zgryzu.

Zęby mleczne pojawiają się już około 6. miesiąca życia, a zaczynają wypadać w wieku 6-7 lat. Eksfoliacja, czyli wypadanie mleczaków to proces naturalny. Ważne, żeby monitorować zmianę uzębienia u dziecka, ponieważ kiedy mleczaki wypadają zbyt późno lub zbyt wcześnie, mogą powodować deformacje zgryzu.

Kalendarz wypadania zębów mlecznych

Pierwsze wypadają dolne i górne jedynki i dzieje się to około 6. roku życia. Następnie dziecko traci dolne i górne siekacze, czyli dwójki. Dzieje się to między 7. a 9. rokiem życia. W wieku od 9 do 12 lat stopniowo następuje eksfoliacja pozostałych zębów mlecznych. Dolne kły wypadają między 9. a 12. rokiem życia, a górne – trochę później, bo między 10. a 12. rokiem życia. Od 9. do 11. roku życia dziecko pozbywa się pierwszych trzonowców, a od 10. do 12. roku życia – drugich trzonowców dolnych i górnych.

Ważne, by mleczaki wypadały zgodnie z kalendarzem

To, kiedy wypadają mleczaki, jest bardzo ważne w prawidłowym rozwoju stałego uzębienia u dziecka. Dlatego zarówno podczas wyrzynania się pierwszych zębów, jak i w okresie ich wypadania konieczne są wizyty u stomatologa co 3 miesiące. Trzeba stale kontrolować, czy nowe zęby rosną prosto i na swoich miejscach. Jeśli mleczaki wypadają zbyt szybko lub zbyt licznie, możliwe, że potrzebne będzie zainstalowanie protez w powstałych lukach do czasu pojawienia się zębów stałych. Zapobiegnie to wadom zgryzu, problemom z jedzeniem i powstawaniu albo pogłębieniu wad wymowy.

Chociaż mleczaki wypadają, trzeba o nie prawidłowo dbać

O zęby mleczne trzeba dbać od momentu ich pojawienia się, ponieważ ich stan ma wpływ na późniejsze uzębienie. Z tego powodu tak istotny jest regularny nadzór jamy ustnej, kiedy mleczaki wypadają. Mogą one zarazić zęby stałe próchnicą, nieleczone bolą i wypadają nienaturalnie szybko. Dlatego zaleca się zabezpieczenie ich już u bardzo małych dzieci, nawet 2- czy 3-letnich. Lakowanie uodparnia je na psucie się dzięki wygładzeniu ich powierzchni i uszczelnieniu bruzd i naturalnych szczelin. Bardzo ważne jest również szczotkowanie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dziewczynka szczotkuje zęby
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
O zęby trzeba dbać od samego początku
Chociaż mleczaki wypadają to trzeba właściwie o nie dbać, by nie zmagać się w przyszłości z problemami jamy ustnej. Zęby mleczne mogą zarazić próchnicą zęby stałe, a – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić u dziecka nawyk szczotkowania zębów i ograniczyć cukier w jego diecie.

Chociaż mleczaki wypadają to trzeba właściwie o nie dbać, by nie zmagać się w przyszłości z problemami jamy ustnej. Zęby mleczne mogą zarazić próchnicą zęby stałe, a – jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego tak ważne jest, by wyrobić u dziecka nawyk szczotkowania zębów i ograniczyć cukier w jego diecie. Dbanie o zęby niemowlaka Mogłoby się wydawać, że dopiero co wyrżnięte zęby nie są narażone na próchnicę. To jednak mylne przekonanie. Dlatego trzeba odpowiednio pielęgnować jamę ustną dziecka już od momentu pojawienia się pierwszych mleczaków . Z półrocznym maluchem dobrze jest wybrać się do stomatologa. Wówczas lekarz wyjaśni zasady pielęgnacji zębów u niemowlęcia . Gdy wyrosną kolejne zęby mleczne, można do higieny jamy ustnej u dziecka używać bardzo miękkiej szczoteczki i letniej wody albo gazika nawiniętego na palec i nasączonego naparem z rumianku . Szczotkowanie mleczaków – nauka przez naśladowanie We wczesnym dzieciństwie, a więc po skończeniu roku, maluch powinien zostać oswojony ze szczoteczką do zębów . W tym czasie warto zacząć wyrabiać w dziecku pozytywne nawyki. Przede wszystkim dając dobry przykład, np. urządzając wspólne mycie zębów. Ważne, by nauka odbywała się poprzez pozytywne skojarzenia, a nie metodą straszenia dentystą. Dziecko po pierwszych urodzinach może używać pasty do zębów, jednak w minimalnej ilości. Ponadto dobrze jest ograniczyć cukier w diecie pociechy, to także zmniejszy ryzyko próchnicy. Lakowanie i lakierowanie zębów mlecznych Zabezpieczyć zęby i wzmocnić je za pomocą specjalnych preparatów można w każdym wieku. Lakowanie zębów mlecznych u dziecka sprawi, że będą one mniej narażone na próchnicę. Dzięki temu można oszczędzić dziecku bólu i traumatycznego leczenia – mleczaki bolą tak samo jak zęby stałe. Lakowanie polega na wygładzeniu zębów poprzez...

niemowlę z rączką w buzi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kiedy dzieci zaczynają ząbkować i czym objawia się ząbkowanie?
Ząbkowanie zaczyna się u dziecka już w pierwszym półroczu życia, najczęściej ok. 6. miesiąca. Na pojawienie się wszystkich mlecznych zębów trzeba najczęściej poczekać jeszcze 2 lata, ząbkowanie czasem kończy się, kiedy dziecko ma 3 lata. Pojawienie się pierwszego zęba poprzedzają objawy takie jak: ślinienie się, płaczliwość i podwyższona temperatura ciała.

Ząbkowanie zaczyna się u dziecka już w pierwszym półroczu życia, najczęściej ok. 6. miesiąca. Na pojawienie się wszystkich mlecznych zębów trzeba najczęściej poczekać jeszcze 2 lata, ząbkowanie czasem kończy się, kiedy dziecko ma 3 lata. Pojawienie się pierwszego zęba poprzedzają objawy takie jak: ślinienie się, płaczliwość i podwyższona temperatura ciała. Jak rozwijają się zęby mleczne? Zawiązki zębów powstają jeszcze w życiu płodowym. Jednak dopiero ok. pół roku po urodzeniu wyrzynają się z nich zęby. U niektórych dzieci pierwszy ząb pojawia się o miesiąc lub 2 miesiące wcześniej, u innych później. Jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy zacznie ząbkować twoje dziecko, zapytaj rodziców, kiedy pierwszy ząb pojawił się u ciebie.   Najpierw pojawiają się dolne i górne jedynki, potem dwójki, czwórki, trójki i piątki. Na 3-4 tygodnie zanim pierwszy ząb stanie się widoczny, dziecko odczuwa dolegliwości związane z jego wyrzynaniem się. Jak rozpoznać, że dziecko zaczyna ząbkować? Do najbardziej typowych objawów ząbkowania należą: bardziej intensywne i obfite niż wcześniej ślinienie się, zaczerwienione dziąsła, branie do buzi i gryzienie różnych przedmiotów, które znajdują się w zasięgu ręki, niechętnie przyjmowanie jedzenia, utrata apetytu, rozdrażnienie, płaczliwość dziecka, niespokojny sen, podwyższona temperatura (do 38 stopni Celsjusza), biegunka. Objawy ząbkowania łatwo jest pomylić z objawami innych chorób. Dlatego w przypadku wątpliwości należy kontaktować się z pediatrą. Jak załagodzić dolegliwości związane z ząbkowaniem? W sklepach można kupić gryzaki wypełnione wodą, które po schłodzeniu w lodówce, można dać dziecku do gryzienia. Można też smarować dziąsła niemowlaka żelem na ząbkowanie. Taki żel dostępny jest w...

Szczotkowanie zębów u dzieci
© ruslan_iefremov/Fotolia.com
Styl życia
Mycie pierwszych zębów dziecka
Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.

Zaniedbanie zębów mlecznych skutkuje próchnicą na zębach stałych. Dbajmy najpierw o dziąsła, a następnie szczotkujmy dziecięce ząbki bez pasty, silikonową szczoteczką nakładaną na palec.   Nie możemy zapominać, że to, jak dbamy o dziecięce mleczaki, warunkuje stan zębów stałych. Troska o same dziąsła również zaowocuje w przyszłości. Kiedy wychodzą pierwsze ząbki? Wyżynanie się zębów jest uwarunkowane genetycznie. Część dzieci ząbkuje już w trzecim miesiącu życia, a są przypadki bezzębnych dziąseł nawet u rocznych maluchów. Zazwyczaj najpierw pojawiają się dolne jedynki , a po około 2 tygodniach ich górne odpowiedniki. Zęby mleczne są bardzo słabo zmineralizowane, za czym idzie ich duża podatność na próchnicę. Problem z bakteriami nie znika z wypadnięciem mleczaków, gdyż przenoszą się one na stałe zęby. Początki mycia dziąseł Już od narodzin naszej pociechy powinniśmy co najmniej 2 razy dziennie (zwykle rano i koniecznie wieczorem) przemywać jej dziąsła i język. Co najmniej 20 minut po karmieniu nawijamy na palec wskazujący, wyjałowiony, wilgotny gazik, namoczony w letniej, przegotowanej wodzie i delikatnie przesuwamy nim po dziąsłach na całej ich długości. Używamy osobnych wacików do każdego z dziąseł. Nie ma potrzeby szczotkowania samych dziąseł. W ten sposób przyzwyczajamy bobasa do manipulacji w jego buzi . Zacznie kojarzyć posiłek z koniecznością dbania o uzębienie. Usuwamy z jamy ustnej resztki mleka , kaszki i bakterie.   W trakcie mycia dziąseł i zębów można masować dziecięcą buzię , głaskać ją od czoła w dół twarzy, śpiewać piosenki. Nałożenie zabawnej pacynki na palec i zabawa nią w takt rymowanki czy wierszyka również odwróci uwagę od zabiegu higienicznego. Gryzak Początkowo oswajamy dziecko ze szczotkowaniem ząbków za pomocą pierścieniowatej szczoteczki-gryzaczka...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner