Przyczyny i objawy niskiego poziomu hemoglobiny we krwi
Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory.
Objawy niskiej hemoglobiny we krwi to anemia, senność, zaburzenia koncentracji, omdlenia. Przyczynami mogą być niedobory żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale także różnorakie zakażenia organizmu, oraz choroby nerek i nowotwory.
Hemoglobina jest białkiem, ważnym składnikiem czerwonych krwinek. Jest bogata w żelazo, a jej zadaniem jest dystrybucja tlenu do tkanek i narządów organizmu ludzkiego.
Niski poziom hemoglobiny we krwi: objawy
Osoba, u której występuje niedobór hemoglobiny we krwi, zwykle jest nienaturalnie blada, senna i chronicznie zmęczona. Często występują problemy z refleksem i koncentracją. Osoby z niedoborem hemoglobiny często mają też problemy z niskim apetytem. Ich skóra jest szorstka, a w kącikach ust pojawiają się zajady. Objawem tego niedoboru są również silne bóle głowy, pieczenie w jamie ustnej i przełyku, łamliwość włosów i paznokci, ból i pieczenie języka, a także zanik brodawek. Pojawia się niskie ciśnienie krwi, tachykardia, bóle zamostkowe. Często mamy do czynienia z wymiotami, nudnościami, ciemnym stolcem, biegunkami i bólami brzucha, dusznościami, a nawet omdleniami.
Niski poziom hemoglobiny we krwi: przyczyny
Niedobór hemoglobiny może sugerować występowanie poważnych schorzeń, jak niedokrwistość czy białaczka, dlatego konieczne jest poddanie się serii badań.
Niedokrwistość, czyli anemia, jest skutkiem niedoboru żelaza w organizmie człowieka. Może wynikać również z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Przyczynami lekkiej niedokrwistości u kobiet mogą być obfite i częste miesiączki oraz w ciąża. Wpływ może mieć także dobrowolne oddawanie krwi.
Niedobór żelaza i hemoglobiny może wskazywać na zaawansowaną przewlekłą chorobę nerek, niedokrwistość w przebiegu zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i pasożytniczych. Występuje też u osób z chorobami autoimmunologicznymi i nowotworami złośliwymi. Przyczyną może być także nieprawidłowa budowa erytrocytów lub niedobór niektórych enzymów. Niedobór hemoglobiny może wskazywać również na nieprawidłowe funkcjonowanie szpiku kostnego. Należy poprosić lekarza o wykonanie markerów nowotworowych i innych sposobów diagnozowania raka szpiku.
Niski poziom hemoglobiny we krwi: leczenie
Niedobór hemoglobiny we krwi uzupełnia się samoistnie po usunięciu głównej przyczyny, która go powodowała. Jeśli przyczyną jest kuracja antyrakowa, po zakończeniu chemio- lub radioterapii poziom hemoglobiny powinien sam się uregulować. Również w przypadku krwotoków należy poczekać, aż organizm sam ureguluje jej poziom. Leczenie zachowawcze polega na jedzeniu posiłków zawierających żelazo, kwas foliowy i witaminę B12. Jest to mięso, głównie wołowe, orzechy, suszone morele i rodzynki, szpinak, pietruszka, jaja, ryby, rośliny strączkowe, wszystkie rodzaje warzyw i owoców. W celu zapobiegania niedoborom warto zdrowo się odżywiać, a także unikać kontaktu z produktami naftowymi, substancjami toksycznymi, chemikaliami i środkami owadobójczymi.
- Niedobór żelaza jest jednym z powodów obniżenia poziomu hemoglobiny. Poznaj przyczyny, objawy i leczenie niedoboru żelaza.
- Czujesz się ciągle zmęczona? Sprawdź, czy powinnaś zbadać MCHC, czyli średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach.