Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
schematyczne przedstawienie hormonu adrenaliny
© molekuul.be/Fotolia.com
Styl życia

Co leczy adrenalina?

Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.

Adrenalina to hormon produkowany w nadnerczach. Jako lek stosuje się ją w przypadkach chorób serca lub silnych reakcji alergicznych. Adrenalina silnie pobudza i mobilizuje organizm do działania w chwilach zagrożenia.

 

Adrenalina jest lekiem ratującym życie w chwilach zapaści lub wstrząsu anafilaktycznego czyli silnej reakcji alergicznej grożącej śmiercią. Jest dostępna wyłącznie na receptę.

Czym jest adrenalina i jakie jest jej działanie

Adrenalina, zwana również epinefryną, to hormon produkowany w nadnerczach. Wytwarzany jest głównie w sytuacjach silnego stresu, emocji i w chwilach zagrożenia. Jego zadaniem jest zaktywizowanie i mobilizacja ciała do walki, ucieczki lub szybkiego działania na pełnych obrotach. Adrenalina wzmaga również rozkład glikogenu do glukozy i uwalnianie glukozy do krwi - jako zastrzyk energii w sytuacjach zagrożenia organizm. Pod jej wpływem rozszerzają się źrenice i drogi oddechowe, czynność serca przyspiesza, a ciśnienie krwi wzrasta. Gdy sytuacje wyrzutu adrenaliny do krwi są jednorazowe, poziom hormonu szybko wraca do normy i nie pociąga za sobą negatywnych skutków dla organizmu. Jednak nieustanny stres, połączony z ciągłą produkcją adrenaliny odbija się na zdrowiu. Znacząco wzrasta ciśnienie, ściany naczyń krwionośnych zwężają się i osłabiają, co grozi miażdżycą, a zwiększone stężenie glukozy we krwi skutkuje ryzykiem cukrzycy. Jako lekarstwo pobudza serce do pracy, powoduje między innymi rozkurcz oskrzeli, skurcz mięśni tętniczych, żylnych i błon śluzowych.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny i jakie są jego objawy

Wstrząs anafilaktyczny to grożąca śmiercią nagła reakcja alergiczna na lek (np. antybiotyki), jad owada (najczęściej osy, pszczoły, szerszenia) lub silnie alergizujące pokarmy (np. orzechy ziemne lub laskowe, ryby, skorupiaki). Objawia się mrowieniem, świądem, puchnięciem tkanek, silnymi dusznościami, nudnościami, wymiotami, spadkiem ciśnienia tętniczego i innymi reakcjami zagrażającymi życiu.

Adrenalina jako lekarstwo. Stosowanie ampułek i zastrzyków adrenaliny

Adrenalina jest stosowana m.in. jako silny lek na chore serce lub wstrząs anafilaktyczny. Jeśli istnieje ryzyko, że pogotowie nie dotrze na czas, należy samodzielnie przeprowadzić akcję ratunkową. Dobrze, aby osoby świadome swoich silnych alergii wyposażyły się w adrenalinę we własnym zakresie, po konsultacji z lekarzem. Adrenalinę podaje się domięśniowo: wystarczy rozpakować strzykawkę i ampułkę z syntetycznym hormonem i zrobić zastrzyk. Najlepiej wbić igłę w przednio-boczną stronę uda pod kątem około 90° do powierzchni ciała i wcisnąć tłok strzykawki do oporu.

Adrenalina: ampułkostrzykawka - najlepsza, gdy trzeba działać szybko

Ampułkostrzykawka zawierająca adrenalinę jest dostępna wyłącznie na receptę, w sytuacji, gdy układ odpornościowy jest na tyle słaby, że w przypadku reakcji anafilaktycznej nie będzie się w stanie sam bronić. Ma określoną datę ważności, a ceny zaczynają się już od 60 złotych. Użycie jej można przećwiczyć podczas wizyty w gabinecie lekarskim: specjalista pokazuje, na czym polega jej używanie - z podobnej do długopisu ampułkostrzykawki zdejmuje się osłonkę, wbija ją w udo (nawet przez ubranie) i przytrzymuje 10 sekund. Dzięki rozmasowaniu miejsca iniekcji adrenalina zacznie szybciej działać. W wersji dla dzieci dawki hormonu są nawet o połowę mniejsze i równie skuteczne w przypadku zagrożenia życia.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
mężczyźni grający w szachy
© olly/Fotolia.com
Styl życia
Adrenalina: poprawia koncentrację, dodaje siły i energii, ratuje życie
Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.

Adrenalina, inaczej epinefryna, to hormon produkowany przez gruczoły dokrewne. Uaktywnia się w sytuacjach stresu, rywalizacji i zagrożenia. Adrenalina podnosi tętno i ciśnienie krwi oraz sprawia, że mocniej bije serce. Wysoki poziom adrenaliny może działać mobilizująco, ale długotrwałe podniesienie tego hormonu wpływa negatywnie na zdrowie.   Co to jest adrenalina skutecznie wyjaśnia jej potoczna angielska nazwa, czyli 3F: fight, fright, flight (walka, strach, ucieczka). Wydzielanie adrenaliny towarzyszy doświadczaniu mocnych wrażeń, takich jak jazda kolejką w wesołym miasteczku, stres przed egzaminem , czy rywalizacja sportowa, a także zagrożenie. Jak powstaje adrenalina W sytuacji stresu czy zagrożenia mózg wysyła sygnał do gruczołów dokrewnych, które produkują hormony. To właśnie wtedy uaktywniają się nadnercza, czyli małe gruczoły znajdujące się tuż nad nerkami . W sytuacji napięcia nadnercza produkują hormony: kortyzol, noradrenalinę i właśnie adrenalinę. To adrenalina jest produkowana jako pierwsza i pełni główną rolę w sytuacji zagrożenia. Jak działa adrenalina Adrenalina działa głównie na układ krążenia. Przyspiesza tętno, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa częstotliwość rytmu serca i poprawia napięcie mięśni. Zmniejsza aktywność układu trawiennego, w wyniku czego znika uczucie głodu. Wpływa również na gospodarkę węglowodanową, podnosi poziom cukru we krwi . Adrenalina powoduje gwałtowny przypływ energii i motywuje organizm do działania. Adrenalina pozytywna i adrenalina negatywna Adrenalina działa pozytywnie na organizm, pod warunkiem, że jej wydzielanie nie trwa długo. Taka pozytywna adrenalina pobudza organizm i poprawia wszystkie cechy motoryczne, to jest siłę, szybkość i wytrzymałość. Ponadto pomaga skoncentrować się na celu i podnieść motywację. Kiedy emocje już...

Mężczyzna skaczący na bungee.
©Ammit/fotolia
Styl życia
Epinefryna, inaczej adrenalina – hormon stresu i preparat leczniczy
Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.

Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.   Epinefryna (adrenalina) jest produkowana przez gruczoły dokrewne grzebienia nerwowego. Odpowiedzialna jest za reakcje organizmu na sytuacje stresowe bądź na zagrożenie. Potocznie nazywana jest „hormonem stresu” , a w angielskim nazewnictwie „3 x F”, co oznacza: fright – strach, fight – walka, flight – ucieczka. Mechanizm działania adrenaliny Adrenalina jest związkiem zaliczanym do amin katecholowych. Wykazuje działanie pobudzające układ sympatyczny – współczulny, co warunkowane jest pośrednim bądź bezpośrednim oddziaływaniem na receptory α1, α2, β1, β2. W przypadku działania na organizm czynników stresogennych gruczoły dokrewne otrzymują sygnały alarmowe indukujące produkcję hormonów . Jednymi z głównych narządów, których działanie zostaje pobudzone są nadnercza wytwarzające katecholaminy , między innymi adrenalinę. Jak działa epinefryna? Ważną rolą adrenaliny w organizmie jest jej udział w mechanizmie stresu – natychmiastowej reakcji organizmu na pojawiające się zagrożenie. Dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszonego rytmu serca, rozszerzenia źrenic. Epinefryna wpływa na metabolizm organizmu powodując wzrost stężenia glukozy , triglicerydów, „złego cholesterolu” (frakcja LDL cholesterolu), fosfolipidów i mleczanów we krwi. Działanie to odbywa się za pośrednictwem receptorów α2, co zmniejsza wydzielanie insuliny oraz poprzez receptory β1 nasilając glikogenolizę (nieprawidłowe magazynowanie glikogenu w wątrobie, nerkach i...

kobieta na highline
©Tomfry/Fotolia.com
Styl życia
Zwiększenie adrenaliny – skok na bungee, skok ze spadochronem
Adrenalina to hormon, który jest wydzielany w momencie silnego stresu lub zagrożenia życia. Substancja sprawia, że ludzie są w stanie robić rzeczy ponad swoje siły. Najłatwiej osiągnąć wysoki poziom adrenaliny, uprawiając sporty ekstremalne, skacząc na bungee lub ze spadochronem. Inne popularne sporty podnoszące poziom adrenaliny to BASE jumping, downhill, kitesurfing, parkour i highline.

Adrenalina to hormon, który jest wydzielany w momencie silnego stresu lub zagrożenia życia. Substancja sprawia, że ludzie są w stanie robić rzeczy ponad swoje siły. Najłatwiej osiągnąć wysoki poziom adrenaliny, uprawiając sporty ekstremalne, skacząc na bungee lub ze spadochronem. Inne popularne sporty podnoszące poziom adrenaliny to BASE jumping, downhill, kitesurfing, parkour i highline. Adrenalina to hormon pierwotnie pozwalający przetrwać konfrontację z groźnym zwierzęciem lub poradzić sobie w trudnych warunkach. Obecnie można podnieść poziom tego hormonu, uprawiając sporty ekstremalne . Czym jest adrenalina? Adrenalina (epiferyna) jest hormonem odpowiadającym za reakcje obronne w sytuacjach stresowych lub w momencie zagrożenia życia. Substancja pobudza do działania, walki lub ucieczki, wyzwalając ogromne pokłady energii. Dzięki niej można wykonywać czynności ponad swoje siły. Ludzie z podwyższonym stopniem adrenaliny są skłonni robić rzeczy, na które nie byłoby ich stać w zwykłych warunkach. Hormon ten rozszerza drogi oddechowe, zwiększa akcje serca oraz przyspiesza przepływ krwi w mięśniach, aby były wydajniejsze. Dzięki temu człowiek jest w stanie szybciej biegać i sprawniej działać. Sporty ekstremalne – najlepszy sposób na wyrzut adrenaliny Najwięcej adrenaliny wydziela się w sytuacji zagrożenia życia. Najlepszym sposobem na wyrzut tego hormonu jest więc uprawianie sportów ekstremalnych. Najpopularniejsze z nich to: BASE jumping – skakanie ze spadochronem ze stosunkowo niskich wysokości bez zapasowego sprzętu. Największe ryzyko stanowią bliskie obiekty, takie jak góry czy mosty. Wystarczy bowiem podmuch wiatru, aby skoczek zginął rozbity o skałę. Nie zniechęca to jednak śmiałków przed ryzykowaniem życia w tak niebezpiecznych warunkach! Downhill – jest to zjazd rowerem po stromym i...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner