Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Paprotka rośnie w domu.
©deaw59/stock.adobe.com
Styl życia

Piękna paprotka w trzech prostych krokach

Optymalna wilgotność podłoża i powietrza, dostęp do rozproszonego światła i temperatura to trzy czynniki wpływające na kondycję paprotki. Zadbana paprotka odwdzięcza się jonizacją powietrza i utrzymywaniem komfortowej dla człowieka wilgotności otoczenia.

Optymalna wilgotność podłoża i powietrza, dostęp do rozproszonego światła i temperatura to trzy czynniki wpływające na kondycję paprotki. Zadbana paprotka odwdzięcza się jonizacją powietrza i utrzymywaniem komfortowej dla człowieka wilgotności otoczenia.

 

Paprotki to popularne rośliny doniczkowe. Są nie tylko ozdobą, ale też pozytywnie wpływają na wilgotność powietrza i samopoczucie osób przebywających w tym samym pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki właściwościom jonizującym – paprotka jonizuje powietrze, poprawiając jego czystość.

 

Zapewnij paprotce optymalną temperaturę i dostęp do światła

 

Paprotki to rośliny ciepłolubne. Latem najlepiej rosną w temperaturze pomiędzy 18 a 23°C, zimą powinny mieć zapewnione od 15 do 18°C. Paprotki lubią światło, ale nie mogą być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ wtedy usychają. Najlepszym stanowiskiem dla paprotki jest miejsce widne, gdzie promienie słoneczne są rozproszone.

 

Warto te rośliny ustawiać na oknach północnych i zachodnich, w innych pomieszczeniach, w których są okna wychodzące na wschód lub południe, można paprotkę umieszczać na półkach czy szafkach, gdzie promienie słoneczne nie będą padały bezpośrednio na liście.

 

Zadbaj o optymalną wilgotność

 

Paprotki najlepiej rosną wtedy, gdy mają stale wilgotne podłoże i wilgotne powietrze. Poziom wilgoci podłoża należy regulować inaczej zimą i latem. W zimie roślinę można podlewać mniej niż w lecie, należy stale utrzymywać lekko wilgotną ziemię w doniczce. Przelanie rośliny jej szkodzi, nadmiar wody powoduje żółknięcie i usychanie liści.

 

Wilgotność powietrza jest równie ważna dla uprawy paprotki. Należy regularnie spryskiwać liście rośliny i zadbać o to, by nie stała w przeciągu. Zimą najlepiej ustawić paprotkę z dala od źródła ciepła, ponieważ suche i gorące powietrze wpływa na nią negatywnie i ją osłabia. Analogicznie latem lepiej trzymać ją z dala od klimatyzatora.

 

Nie dostarczaj paprotce stresu

 

Paprotka może zacząć usychać, a jej liście mogą żółknąć, jeśli dostarcza się jej zbyt wiele stresu. Mowa o radykalnych zmianach warunków uprawy i przesadzaniu lub rozsadzaniu. Przenosząc paprotkę w inne miejsce, najlepiej zapewnić jej podobne warunki, w przeciwnym razie może przez pewien czas podsychać i żółknąć.

 

Szczególnie złym pomysłem jest przestawianie paprotki po rozsadzeniu lub przesadzeniu do większej doniczki. Ważne też, by nie przesadzać ani nie rozmnażać paprotki kiedy indziej niż wiosną. Nieprzestrzeganie tej zasady może prowadzić do osłabienia rośliny. Paprotkę należy regularnie zasilać nawozem raz w miesiącu.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
kwiaty w doniczkach
©JackF/fotolia
Styl życia
Rośliny doniczkowe – jakie wybrać do domu?
Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc.

Kwiaty doniczkowe są niezwykle istotnym elementem budującym charakter domu, ale nie tylko. Kwiaty doniczkowe wpływają na samopoczucie człowieka, gdyż uspokajają i działają pozytywnie na psychikę, poprawiają krążenie krwi i pracę płuc. Kwiaty, które ozdobią mieszkanie Kwiaty doniczkowe można podzielić na rośliny o ozdobnych kwiatach i na rośliny o ozdobnych liściach. Rośliny doniczkowe są najpiękniejszą ozdobą całego mieszkania. Należy jednak dobrać odpowiednie rośliny i pielęgnować je.   1. Cyklamen perski – kwitnie od października do kwietnia i jest jednym z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Kwiaty rośliny są łososiowe, różowe, ciemnoczerwone i szkarłatne. Na liściach z kolei widoczne są marmurkowe, srebrzyste wzory. Roślinę należy podlewać umiarkowanie, uważając aby nie zalać bulwy. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. 2. Begonia – kwitnie na biało i ma intensywny zapach. Liście begonii pokryte są łagodnym meszkiem. Najlepiej służy jej wilgotne podłoże i stały dostęp do światła. Begonię powinno się podlewać każdego dnia . 3. Anturium – to egzotyczna roślina o liściach w kształcie łódki i dosyć charakterystycznej kolbie. Kwiaty mogą być różowe, czerwone bądź kremowobiałe. Anturium wymaga pokojowej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Należy podlewać go wodą po brzeg doniczki, a po 15 minutach można wylać jej nadmiar z podstawki. Anturium kwitnie cały rok i doskonale ozdabia wnętrze mieszkania. 4. Paproć – roślina o drobnych zielonych liściach, z których wyparowuje dużo wody. Dlatego też podłoże kwiatu powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Paprocie powinno się podlewać regularnie i umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Nie należy wystawiać jej na bezpośredni kontakt z promieniami , gdyż najlepiej rośnie...

suklenty
©miss_mafalda/Fotolia
Styl życia
Sukulenty – wytrzymałe rośliny do domowej hodowli
Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty przybierają najróżniejsze formy, niektóre też pięknie kwitną. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty i barwy przybierają najróżniejsze formy, niektóre sukulenty mają też piękne kwiaty. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu. Wymagania sukulentów: stanowisko, podłoże i przesadzanie Sukulenty ustawia się na parapetach po północno-wschodniej stronie domu/mieszkania. Lubią słońce, ale szczególnie to poranne. Silne popołudniowe promienie mogą przypalać roślinę. Sukulenty wymagają przepuszczalnego podłoża , dlatego do doniczki oprócz wymieszanej z piachem ziemi należy wsypać na dno żwir lub specjalne kamyki drenujące (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sukulentów nie trzeba często przesadzać, chyba, że wymaga tego szybkość ich wzrostu. W innych przypadkach robi się to co 3 - 4 lata. Pielęgnacja i uprawa sukulentów: podlewanie Sukulenty potrafią magazynować wodę , dzięki czemu zapomnienie o ich podlaniu nie wyrządzi szczególnej krzywdy tym wytrzymałym roślinom. Gdy nie są podlewane, ich korzenie obumierają i przechodzą w stan hibernacji. W takiej formie czekają na wodę, która bardzo szybko przywraca je do życia. Jednak z wodą lepiej uważać, w przypadku sukulentów groźniejszy jest jej nadmiar niż brak. Latem sukulenty należy podlewać średnio dwa razy w tygodniu (ale tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschła od ostatniego podlewania), zimą raz na miesiąc – oprócz kaktusów, których zimą nie wolno w ogóle podlewać. Przy podlewaniu sukulentów dobrze kierować się zasadą: lepiej rzadko a obficie niż często i skąpo, ponieważ rośliny te źle...

Rośliny ogrodowe okryte przed zimnem.
©yulyao/Fotolia.com
Styl życia
Zabezpieczenie roślin na zimę – metody i najlepsza pora na okrywanie
Okrywanie roślin na zimę jest niezbędne w przypadku gatunków niemrozoodpornych, roślin egzotycznych oraz wszystkich innych, jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna. Do ochrony roślin przed mrozem wykorzystuje się m.in. liście, korę, słomę, papier lub tekturę, agrowłókninę, stroisz i ziemię.

Okrywanie roślin na zimę jest niezbędne w przypadku gatunków niemrozoodpornych, roślin egzotycznych oraz wszystkich innych, jeśli zima jest mroźna i bezśnieżna. Do ochrony roślin przed mrozem wykorzystuje się m.in. liście, korę, słomę, papier lub tekturę, agrowłókninę, stroisz i ziemię.   Nie wszystkie rośliny wymagają ochrony przed mrozem. Na niskie temperatury szczególnie wrażliwe są zwłaszcza kwiaty i krzewy egzotyczne , np. młode magnolie, hortensje, klony palmowe, róże czy powojniki wielkokwiatowe. Krzewy, które zachowują zimą zielone liście, mogą być zagrożone przez mróz i jednoczesny brak śniegu. Do tej grupy należą bukszpany, różaneczniki, berberysy i ostrokrzewy.   Najlepsza pora na zabezpieczenie roślin na zimę   Zbyt wczesne okrywanie roślin na zimę może im zaszkodzić, skutkując gniciem i zwiększoną wrażliwością na mróz. Za późne – powoduje zmrożenie i obumieranie. Najlepsza pora na zabezpieczenie roślin przed zimą to czas, gdy temperatura powietrza spada do -5 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie dojdzie do zmrożenia, ale rośliny zdążą się zahartować. Lekko zamarznięta ziemia zapobiegnie parowaniu wody i gniciu osłoniętych krzewów, drzewek czy powojników.   Aby przygotować rośliny na nadejście zimy, należy odpowiednio wcześnie przestać stymulować ich wzrost. Podlewanie nawozami najlepiej zakończyć już w sierpniu.   Nie tylko mróz jest szkodliwy zimą dla roślin. Problemem jest też niewystarczająca ilość wody , której nie da się pobrać z zamarzniętego podłoża. Wtedy liście mogą wysychać. Proces ten przyspieszają wiatr i słońce.   Metody ochrony roślin przed mrozem   Skuteczne zabezpieczenie roślin na zimę powinno uwzględniać zarówno ochronę...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner