Nauka angielskiego w domu – 10 sprawdzonych sposobów
Jeśli uczysz się angielskiego w domu, czytaj oryginalną prasę i książki, słuchaj muzyki i radia, a także oglądaj filmy i seriale w tym języku. Znajdź też w Internecie osobę, z którą będziesz mógł porozmawiać.
Jeśli uczysz się angielskiego w domu, czytaj oryginalną prasę i książki, słuchaj muzyki i radia, a także oglądaj filmy i seriale w tym języku. Znajdź też w Internecie osobę, z którą będziesz mógł porozmawiać.
Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego w domu, wystarczy ci komputer. Większość anglojęzycznych materiałów pobierzesz bezpłatnie z internetu. Możesz też zapisać się na kurs językowy on-line. Jeśli będziesz systematyczny zauważysz efekty już po kilku tygodniach.
1.Gazety, książki i strony internetowe
Gazety, książki i strony internetowe czytaj w oryginale. Codziennie rób poranną prasówkę z internetowych wydań anglojęzycznych magazynów. W bibliotece możesz wypożyczyć prasę i książki po angielsku. Wybierz te, które cię interesują lub wcześniej czytałeś je po polsku.
2. Filmy i seriale
W sieci znajdziesz mnóstwo legalnie udostępnionych filmów i seriali z krajów anglojęzycznych. Świetnym przykładem są „Przyjaciele”, gdyż ich bohaterowie mówią prostym językiem. Możesz również zapoznać się z programami na platformie YouTube. Znajdziesz tam krótkie filmy tematyczne (np. zdrowie, podróże, uroda) oraz tutoriale (instruktaże, np. jak zrobić make-up, jak zawiązać krawat).
3. Radio i muzyka
Możesz słuchać audycji z całego świata, gdyż w większości krajów są dostępne anglojęzyczne stacje radiowe. Wyrób w sobie nawyk codziennego słuchania programów po angielsku. Słuchaj również ulubionej muzyki, śpiewaj z wykonawcą i staraj się zrozumieć tekst piosenki.
4. Skype
Na Skype znajdziesz mnóstwo osób, które porozmawiają z tobą po angielsku. Czasem bezinteresownie, czasem w zamian za naukę innego języka, który znasz. Zdarzają się Amerykanie, którzy usiłują opanować język polski i potrzebują native speakera.
5. Internetowe czaty i fora
Przeglądaj czaty, fora oraz strony z ogłoszeniami na portalach społecznościowych. Wymieniaj się opiniami, pisz anonse. Być może uda ci się poznać tam osobę, z którą nawiążesz dalszy kontakt (np. zechcecie porozmawiać na Skype). Trening czyni mistrza.
6. Gry komputerowe, oprogramowanie w języku angielskim
Wiele wersji znanych gier nie ma tłumaczenia na język polski. Dzięki temu szybko opanujesz angielski. Nauka przez działanie przynosi najlepsze efekty.
W oprogramowaniu którego używasz przełącz menu na język angielski. Znając polski odpowiednik łatwiej ci będzie zrozumieć i zapamiętać angielskie określenia.
7. Metoda 1000 słówek
W Internecie znajdziesz listę najczęściej używanych 1000 słówek w danym języku. Została opracowana przez filologów oraz native speakerów z doświadczeniem edukacyjnym. Wydrukuj sobie listę i codziennie ucz się 10 słówek. Staraj się używać ich podczas konwersacji.
8. Fiszki
Na małych karteczkach napisz nieznane ci słowa lub wyrażenia. Porozwieszaj je w całym domu, np. przy lodówce, lusterku, na drzwiach do szafy lub na ścianie. Jeśli będziesz często patrzył na karteczki, szybko zapamiętasz zapisane wyrazy.
9. Godzina dla języka
Ustal sobie, że codziennie przez godzinę będziesz myślał i robił wszystko tylko w języku angielskim. Rozmawiaj, wykonuj obowiązki domowe i przeglądaj Internet. Jeśli nie znasz jakiegoś niezbędnego słowa, zastąp je synonimem lub opisz.
10. Kursy on-line
Jeśli chcesz być pod opieką doświadczonego lektora lub native speakera, zapisz się na internetowy kurs języka angielskiego. Będziesz mógł sam zdecydować, kiedy, gdzie i jak długo się uczysz. Prowadzący będzie też sprawdzał twoje postępy.
- Ta umiejętność przydaje się w życiu. Sprawdź, jak nauczyć się pływać krok po kroku.
- Zobacz, które zdolności interpersonalne są cenione przez pracodawcę.
- Zdolności interpersonalne warto kształtować już u najmłodszych, np. podczas półkolonii. Ferie w mieście - co robić z dzieckiem?