Karolina Szymczak
Instagram
Newsy

Żona Piotra Adamczyka Karolina Szymczak szczerze o chorobie: „Wykryto u mnie guza wielkości grejpfruta”

Żona Piotra Adamczyka Karolina Szymczak szczerze o chorobie: „Wykryto u mnie guza wielkości grejpfruta”

Karolina Szymczak, modelka i aktorka znana m.in. z filmu „Polityka”, zamieściła na Instagramie dramatyczny wpis. Żona Piotra Adamczyka cierpiała na endometriozę, dwa tygodnie temu przeszła operację. Do niedawna niewiele osób wiedziało o jej cierpieniu. Teraz postanowiła opowiedzieć szczerze o swojej chorobie, by pomóc również innym chorym kobietom.

Zobacz także: Joanna Przetakiewicz o chorobie męża, Rinke Rooyensa! Co dzieje się ze słynnym producentem? 

Czy po "Kobietach Mafii 2" Piotr Adamczyk raz na zawsze skończy z wizerunkiem "papieża"?

Żona Piotra Adamczyka opowiedziała o endometriozie

O swojej chorobie Karolina Szymczak napisała na Instagramie. Jak sama wyznała, nie jest to dla niej łatwe wyznanie.

To dla mnie trudny post, ale wiem, że tak wiele z Was bardzo się boi. Pytacie mnie jak to wygląda po operacji. Piszecie mi o tym, że musicie zacząć się leczyć, na przykład dla swoich dzieci, które patrzą jak mama mdleje co miesiąc i są tym faktem przerażone. To choroba, nie tylko kobiety, ale też jej najbliższych. Wszyscy cierpią - pisze Szymczak. 

Wpis opatrzyła zdjęcie z odsłoniętym brzuchem, na którym widać blizny.

To nie jest zdjęcie w bikini na rajskiej plaży, z idealnym ciałem, ale mam to gdzieś. Już się nie wstydzę. Jeśli to może spowodować, że chociaż jakąś część z Was Drogie EndoKobiety będę w stanie poruszyć do walczenia o siebie, to jest dla mnie sukces. (…) To mój 10 dzień po operacji. Brzuch jeszcze nabrzmiały. Waga przy diecie zaczyna spadać, nawet przy hormonach wprowadzających ciało w menopauzę, także bardzo Wam polecam trzymania się diety po zabiegu - wyjaśniła.

 

Więcej na temat endometriozy Karolina Szymczak zdradziła w wywiadzie dla portalu Plotek. Jak mówi, objawy miała od dziecka. 

Zaczęło się od problemów żołądkowych. Lekarze nie potrafili wytłumaczyć, co mi konkretnie dolega. Opuszczałam dużo zajęć w szkole przez ciągłe niestrawności. Potem, kiedy przyszła miesiączka, to w zasadzie co miesiąc zwijałam się z bólu.

Sytuacja poprawiła się gdy aktorka, już jako osoba dorosła, zaczęła brać tabletki antykoncepcyjne. Gdy je jednak odstawiła ból wrócił i to jeszcze mocniejszy! Żona Piotra Adamczyka mdlała, nie mogła normalnie funkcjonować przed miesiączką i podczas niej. Jak mówi, tabletki przeciwbólowe brała garściami. 

Dopiero jak we wrześniu 2020 roku spadłam z krzesła w kuchni z bólu i to nie w trakcie miesiączki, to zrozumiałam, że coś musi być ze mną naprawdę nie tak. Wtedy wykryto u mnie guza wielkości grejpfruta na lewym jajniku, a potem przy bardziej szczegółowej diagnozie okazało się, że mam wiele innych guzków, nacieków i zrostów na różnych narządach, między innymi w jelitach i pęcherzu moczowym. Najbardziej jednak bolał naciek na nerwie podbrzusznym, w zasadzie to był nieustający ból, jakby ktoś mnie codziennie kopał do nieprzytomności - mówi w Plotku.

W najgorszych chwilach mogła liczyć na pomoc męża.

To on ze mną był, kiedy mdlałam. To on wstawał po kilkanaście razy w nocy jak do małego dziecka i szedł po leki przeciwbólowe, termofor czy nalewać wody do wanny, żebym mogła rozgrzać brzuch. To on był na każdej wizycie u lekarza ze mną. To on głaskał po głowie jak bolało - mówi portalowi Karolina Szymczak.

Teraz aktorka apeluje do kobiet, by nie lekceważyły objawów takich jak bolesna miesiączka, bolesne stosunki seksualne, czy problemy z zajściem w ciążę.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza to choroba przewlekła, na którą cierpi w Polsce wiele kobiet. Niestety, wiele z nich nie jest odpowiednio zdjagnozowana. Polega na występowaniu komórek endometrium (czyli komórek błony śluzowej macicy) poza wnętrzem macicy. Jak pisze poradnikzdrowie.pl, ogniska endometriozy najczęściej powstają w obrębie narządów rozrodczych kobiety, na pęcherzu moczowym, jelicie grubym czy otrzewnej. Zdarza się jednak, że komórki można znaleźć w tak odległych od macicy miejscach jak skóra lub płuca.

kobieta w białym biustonoszu
Pixabay/Foundry/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Endometrioza, wyłącznie kobieca przypadłość
Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Objawia się obecnością endometrium poza jamą macicy. Może okazać się przewlekła i trudna do wyleczenia. Często powoduje niepłodność. Wcześnie wykryta gruczolistość macicy zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia. Endometrium w różnych etapach życia kobiety Endometrium to błona śluzowa macicy. Jest wrażliwa na hormony steroidowe (estrogeny i gestageny), dlatego zmienia się razem z cyklem miesięcznym. W trakcie cyklu menstruacyjnego tkanka narasta i złuszcza się. Endometrium przed okresem dojrzewania osiąga grubość od 0,3 do 0,5 mm. U kobiet miesiączkujących zwykle wartość ta w okresie okołoowulacyjnym waha się od 7-9 mm, a w drugiej fazie cyklu endometrium osiąga do 15 mm. Gdy błona śluzowa macicy osiąga grubość powyżej 15 mm, traktuje się to jako nieprawidłowość. Kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą w okresie po menopauzie powinny mieć endometrium do 8 mm. Dla kobiet, które nie stosują terapii hormonalnej właściwa wartość to 5 mm. Jeżeli błona śluzowa macicy po menopauzie osiąga powyżej 12 mm może to sygnalizować nowotwór trzonu macicy. Endometrioza, czyli endometrium poza jamą macicy Endometrioza (gruczolistość macicy) to hormonalno-immunologiczna choroba narządów płciowych, która dotyczy kobiet (najczęściej w wieku rozrodczym). Komórki błony śluzowej lokują się poza macicą, tam narastają i złuszczają się. Budową przypominają komórki, które znajdują się wewnątrz macicy. Aktywność wydzielnicza komórek jest widoczna. Reagują na wszelkie zmiany hormonalne cyklu menstruacyjnego, powodując w ten sposób przewlekłe zapalenia. Prowadzi to do wewnętrznych krwotoków, powstawania blizn, zrostów, guzków i zapaleń. Endometrioza generuje zmiany anatomiczne w miednicy mniejszej .  ...

Piotr Adamczyk
EastNews
Newsy
Piotr Adamczyk już po ślubie? Zdradziła go... obrączka! Kim jest jego wybranka, Karolina?
Piotr Adamczyk już po ślubie? Zdradziła go... obrączka! Kim jest jego wybranka, Karolina?

Piotr Adamczyk w końcu się ustatkował! Od kilku dni spekuluje się, że 47-letni aktor wziął sekretny ślub ze swoją ukochaną. 28-letnia modelka miała powiedzieć "tak" Piotrowi w czerwcu tego roku. Do tej pory żadna ze stron nie potwierdziła tych informacji, ale w sieci pojawiły się zdjęcia ich obrączek.  Czy Piotr i Karolina dają dyskretnie fanom znać, że są już małżeństwem? Zobaczcie, co ich zdradziło!  Piotr Adamczyk wziął ślub? O związku Piotra Adamczyka i Karoliny Szymczak niewiele wiadomo. Para ma spotykać się ze sobą od 2017 roku. Pierwszy raz o ich miłości napisał "Super Express" przedstawiając nam wybrankę aktora.  Piotr i Karolina spotykają się prawie rok i bardzo się kochają. Karolina spodobała się jego mamie. Przez te wszystkie miesiące starali się zachować swój związek w tajemnicy. Ostatnio jednak już nie kryją się tak bardzo – zdradzał informator "SE".  Zobacz także:  Czy po "Kobietach Mafii 2" Piotr Adamczyk raz na zawsze skończy z wizerunkiem "papieża"?  Zakochani nigdy nie pojawili się razem na czerwonym dywanie. Trudno też szukać ich wspólnych zdjęć w sieci. Czasem oznaczają siebie na fotografii, stąd wiemy, że dalej są razem i ich wszystko między nimi się układa.  Ostatnio Karolina pokazała na swoim InstaStories zdjęcie z Krakowa. Modelka trzymała piwo w dłoni, na której założona była obrączka! Piotr pochwalił się za to zdjęciem z planu filmowego. Oczywiście na jego prawej dłoni również była obrączka. Czy to oznacza, że para stanęła na ślubnym kobiercu? Wszystko na to wskazuje!  Kim jest Karolina Szymczak? Ukochana Adamczyka wystąpiła w amerykańskim "Playboyu", a także próbuje swoich sił w aktorstwie. Karolina zagrała w serialu "Oko...

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Bóle przed miesiączką: objaw PMS-u, endometriozy, infekcji czy ciąży pozamacicznej?
Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.

Ból podbrzusza przed okresem może pojawiać się nawet 7 dni przed miesiączką. Najczęściej jest to ból brzucha jak podczas okresu, czyli skurczowy – wtedy najprawdopodobniej jego przyczyną jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Może być jednak objawem choroby albo ciąży ektopowej, czyli pozamacicznej.   Bóle przed miesiączką mogą zdarzać się w różnym wieku, a najczęściej skarżą się na nie kobiety młode oraz te po 40. roku życia. Bóle podbrzusza przed okresem jako jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego wynikają ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie.   PMS jako przyczyna bólu brzucha przed okresem   Bóle przed miesiączką najczęściej są objawem PSM (z angielskiego premenstrual syndrome), czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego . Mogą pojawiać się nawet na tydzień przed okresem i mają różne natężenie. To, ile dni przed okresem boli brzuch, jest kwestią indywidualną i zależy od wahania poziomu hormonów w organizmie.   Ból podbrzusza przed okresem to nie jedyny objaw PMS , mogą towarzyszyć mu inne przykre dolegliwości, których nasilenie może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie kobiecie w ostatniej fazie cyklu (fazie lutealnej). Czasem w PMS-ie występują: bóle głowy , zmęczenie, obrzęki nóg, wzdęcia, bolesność piersi w reakcji na dotyk.   Oprócz dolegliwości fizycznych często pojawiają się też objawy związane ze sferą psychiczną, w tym: drażliwość, wahania nastroju, osłabienie koncentracji, napięcie, zaburzenia snu, wzrost apetytu , lęk, niepokój.   Zespół napięcia przedmiesiączkowego ustępuje, gdy zaczyna się okres. Jeśli bóle brzucha nasilają się...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner