Minister zdrowia Adam Niedzielski
East News
Newsy

Czwarta fala koronawirusa coraz bliżej! Jak będzie wyglądał nowy lockdown?

Pierwsze restrykcje mogą wrócić już w drugiej połowie sierpnia. Czy bardziej dotkną one osób niezaszczepionych? Po wakacjach dzieci nie wrócą jednak do szkół?

Od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zachorowało 2 881 840 osób, z czego 75 231 zmarło. Nadzieją na wyjście z pandemii był Narodowy Program Szczepień, jednak jak wynika z najnowszych statystyk, obecnie szczepionkę przyjęło 33 280 946 osób, z czego 16 603 052 to osoby w pełni zaszczepione, a to za mało by zapewnić nam zbiorową odporność. Jak informują media, w rządzie już trwają rozmowy o kolejnym lockdownie. Zbliża się czwarta fala koronawirusa. 

Kolejna fala zakażeń będzie całkiem inna niż poprzednia. Najgorszy scenariusz to zachorowania w przedziale 10-15 tys. To, co obserwujemy w Europie, to że te zakażenia nie przekładają się w takim stopniu na hospitalizację - mówił Adam Niedzielski na antenie Polsat News.

Jakich restrykcji powinni spodziewać się Polacy? Czy większość z nich dotknie osób niezaszczepionych i co z edukacją stacjonarną po wakacjach? 

Julia Królikowska zaszczepiła się na koronawirusa. Co o jej przyszłości mówi mama, Małgorzata Ostrowska-Królikowska?

4 fala koronawirusa w Polsce. Będzie kolejny lockdown?

Co z czwartą falą koronawirusa w Polsce? Bieżące wskaźniki zachorowań  zdecydowanie wzrosły, a w czwartek 22 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 126 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły z powodu COVID-19, sześć z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika - mówił  Adam Niedzielski na konferencji prasowej we Wrocławiu. - Prognozy są takie, że fala będzie się rozpędzała, jest raczej przesądzone, że się pojawi. Jej kulminacja czy przyspieszenie mogą nastąpić pod koniec wakacji. 

Czy, by powstrzymać rozwój pandemii rząd zdecyduje się wprowadzić kolejny lockdown? Jak udało ustalić się Onet.pl, pierwsze restrykcje mogą pojawić się już w drugiej połowie sierpnia. Portal donosi, że w rządzie ścierają się dwa obozy - jedni w pierwszej kolejności chcą ograniczeń dla osób niezaszczepionych, inni opowiadają się za lockdownem sektorowym, czyli wprowadzanie wcześniejszych obostrzeń na wybrane gałęzie gospodarki i w niektórych miejscach w kraju. Teraz więcej szczegółów w rozmowie z Polsat News zdradził Adam Niedzielski. Minister zdrowia przyznał, że tym razem prawdopodobieństwo lockdownu jest dużo mniejsze, choć tym razem w jego przypadku będzie brana pod uwagę ilość osób zaszczepionych w danym regionie. 

Przy lockdownach będziemy brać pod uwagę regionalny poziom szczepień. Te regiony, gdzie jest niski poziom, będą w pierwszej kolejności rozważane do lockdownu. 

Minister zdrowia przyznał również, że nie jest zwolenniku pomysłu obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. Czy po wakacjach rodzice będą mogli wysłać dzieci do szkół? Według Adama Niedzielskiego najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w tej sprawie, jest rozpoczęcie nauki we wrześniu w trybie stacjonarnym. 

Inne scenariusze są mało prawdopodobne - zapowiedział.

Wielu zastanawia się również, czy Polska pójdzie za przykładem Francji i obejmie szeregiem obostrzeń osoby niezaszczepione. Jak ogłosił prezydent Francji, od sierpnia osoby bez certyfikatu potwierdzającego wykonanie szczepienia nie będą mogły korzystać z centrów handlowych, kawiarni, czy restauracji. Co o takich rozwiązaniach sądzi minister zdrowia? 

Jestem zwolennikiem przekonywania. Stosowanie twardych argumentów prowadzi do reakcji kontrskutecznych, czyli wzmocnienia postaw antyszczepionkowych - skomentował.

Zobacz także: Kwarantanna nawet dla zaszczepionych?! Ministerstwo wycofuje się z pomysłu!

Adam Niedzielski w rozmowie z Polsat News powiedział, że przy kolejnej fali koronawirusa w Polsce prawdopodobieństwo lockdownu jest dużo mniejsze, a przy wprowadzaniu restrykcji rząd będzie brać pod uwagę poziom szczepień w danych regionach. Minister zdrowia przyznał też, że nie jest zwolennikiem wprowadzania obostrzeń dla osób niezaszczepionych, tak, jak zrobi to Francja.

Adam Niedzielski o czwartej fali koronawirusa w Polsce
Artur Szczepanski/REPORTER

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 126 nowych i potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. "Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 6 osób" - przekazał resort. 

Z wypowiedzi Adama Niedzielskiego wynika również, że rodzice nie powinni martwić się o kwestię powrotu dzieci do szkół. Minister zdrowia przyznał, że inne scenariusze niż nauka stacjonarna są mało prawdopodobne.

koronawirus
East News
 

Adam Niedzielski o czwartej fali koronawirusa w Polsce
Artur Szczepanski/REPORTER
Newsy
Czwarta fala koronawirusa jeszcze w te wakacje?! Co z maseczkami i lockdownem? 
Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus mówił o planach rządu na najbliższe miesiące. Czekają nas obowiązkowe szczepienia, płatne szczepionki i... kolejny lockdown?

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 52 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem . Nie odnotowano ani jednego zgonu z powodu COVID-19. Czy jednak oznacza to, że Polska na dobre wychodzi z pandemii? Według rankingu państw, które najlepiej radzą sobie z powrotem do normalności, opublikowanego przez "Bloomberg", zajmujemy 35. miejsce, a Adam Niedzielski zaznacza, że musimy przygotować się na czwartą falę koronawirusa, która uderzy jeszcze w te wakacje. Czy czeka nas kolejny lockown? Minister zdrowia w programie "Sendo sprawy" radia Plus zdradził pierwsze plany rządu. Padły kwestie płatnych szczepionek, obowiązkowych szczepień i restrykcji. Czyżby dzieci jednak nie miały wrócić do szkoły po wakacjach?  Zobacz także:   Rząd luzuje obostrzenia na wakacje. Są decyzje o hotelach, koncertach i imprezach! Koronawirus w Polsce: czwarta fala już w wakacje  Wielka Brytania i Izrael, gdzie odnotowano duży odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19, ponownie zmagają się z wzrostem zakażeń, spowodowanych nowym wariantem koronawirusa - Delta. Adam Niedzielski nie ma wątpliwości, że normalizacja życia społecznego i mobilności sprzyjają tworzeniu okazji do transmisji wirusa, a także, że czwarta fala pandemii niebawem pojawi się również w Polsce.  Pojawiła się też mutacja, która jest bardziej zakaźna, więc jakiś efekt musi być - mówił w "Sendo sprawy" minister zdrowia. - Mamy taką sekwencję w Europie, że zawsze te rzeczy, które działy się w Wielkiej Brytanii, po około dwóch miesiącach dzieją się u nas. Patrząc na to, że teraz mamy apogeum tego nasilenia zakażeń w Wielkiej Brytanii, wiec u nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali, to jest druga połowa sierpnia - dodał.  Minister zdrowia przyznał, że mimo zaszczepień...

Adam Niedzielski w maseczce ochronnej
East News
Newsy
Adam Niedzielski zdradził szczegóły wychodzenia z lockdownu! Pierwsze otworzą się szkoły, ale co z restauracjami i hotelami? Jest komentarz! 
Na otwarcie restauracji i siłowni będziemy musieli jeszcze poczekać! Kiedy wyjdziemy z lockdownu?

Minister zdrowia w najnowszym wywiadzie zapowiedział, kiedy zostaną ogłoszone dalsze decyzje w sprawie lockdownu i zdradził, jak będą się zmieniać obostrzenia w najbliższym czasie. Kiedy uczniowie wrócą do szkół i kiedy zostaną otwarte galerie handlowe, restauracje i salony fryzjerskie? Jest komentarz Adama Niedzielskiego! W środę ogłoszenie decyzji w sprawie lockdownu Większość obowiązujących obecnie obostrzeń ma obowiązywać do 25 kwietnia - dłużej, bo do 3 maja będą obowiązywać restrykcje dotyczące działalności hoteli. Czy po tym terminie władze zakończą lockdown? Niestety, minister zdrowia w wywiadzie dla Radia Zet przyznał, że najprawdopodobniej dopiero na przełomie maja i czerwca będzie można znosić wszystkie obostrzenia w Polsce.  To, że spadają wskaźniki dot. liczby nowych zakażeń czy hospitalizacji, to jeszcze nie jest przesłanka, żeby z huraoptymizmem rzucić się w luzowanie obostrzeń-  na antenie Radia Zet mówił Adam Niedzielski.  Minister zdrowia zapowiedział, że dalsze informacje dotyczące obostrzeń zostaną ogłoszone już jutro, w środę 21 kwietnia. Adam Niedzielski zdradził przy okazji, że rząd rozważa regionalne luzowanie lockdownu. Najważniejsze, z punktu widzenia zdrowia publicznego, jest przywracanie edukacji. Absolutny priorytet. W całym kraju? Jeszcze jest dyskusja, ale ja jestem zwolennikiem uwzględnienia różnic regionalnych. Na razie tylko klasy I-III- mówił szef Ministerstwa Zdrowia.  Adam Niedzielski dodał, że chciałby, żeby wszyscy uczniowie wrócili do szkół przed wakacjami. A co z salonami fryzjerskimi, restauracjami czy siłowniami? Minister zdrowia zdradził, które branże zostaną otwarte w pierwszej kolejności. W pierwszej kolejności będą przywracane usługi: fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi. Potem handel...

szczepionka
Newsy
Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 
Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 

We wtorek 8. grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas której poznaliśmy strategię szczepień przeciwko koronawirusowi . Kto i na jakich zasadach zostanie zaszczepiony jako pierwszy? Jak będzie wyglądał cały proces szczepienia? Czy osoby zaszczepione otrzymają benefity i zostaną zwolnione z części obostrzeń? Sprawdźcie szczegóły. Zobacz także:  Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych Strategia szczepień przeciwko koronawirusowi Na początku 2021 roku w Polsce mają ruszyć masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni medycy, osoby bezpośrednio związane z walką z COVID-19, służby mundurowe, pracownicy i podopieczni DPS-ów oraz osoby starsze. Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy strategię szczepień, które mają ruszyć po Nowym Roku. Rządzący przygotowali już projekt dokumentu, w którym zawarty jest program szczepień. Jakie są jego cele? Oto 6 głównych punktów: Dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek, Dostarczenie szczepionek w wystarczającej ilości,  Przeprowadzenie szczepień w krótkim czasie, Szczepionki będą darmowe, Szczepionki będą  dobrowolne, Organizacja łatwo dostępnych punktów szczepień.  Projekt dokumentu zostanie jeszcze przekazany do konsultacji. Do soboty rządzący będą zbierali wszystkie uwagi, na podstawie których będą nakładać poprawki. Szef KPRM zapowiedział, że 15 grudnia zostanie przedstawiony już oficjalny dokument.  Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że podczas pracy nad dokumentem, rządzącym towarzyszyły trzy główne hasła:  wiedza,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak