Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
Newsy

Polacy podbijają Włochy! Sprawdź, co będą robić w miejscowości na północy kraju

Polacy podbijają Włochy! Sprawdź, co będą robić w miejscowości na północy kraju

Co roku w niewielkim miasteczku w północnych Włoszech robi się gorąco nie tylko ze względu na temperaturę, ale jedyny w swoim rodzaju historyczny wyścig samochodowy.

 

Już za niecałe dwa tygodnie włoskie miasteczko Brescia zaroi się od fanów motoryzacji. 17 maja na linii startu staną kolejni śmiałkowie, którzy przez kolejne 4 dni będą mierzyć się z 1600-kilometrową trasą Mille Miglia.

 

Z zawrotną prędkością przez Włochy

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Nie byłoby Mille Miglia, gdyby nie czterej zapaleni miłośnicy szybkich samochodów – Franco Mazzotti, Aymo Maggi, Renzo Castagneto, Giovanni Canestrini. Włochów oburzyła decyzja władz o przeniesieniu Grand Prix z Brescii na nowo wybudowany tor w Monzie, więc postanowili urządzić konkurencyjną imprezę.

 

Po długich miesiącach prac i wielu przeciwnościach, udało się – dokładnie 90 lat temu, w 1927 roku, odbył się pierwszy wyścig Mille Miglia. Na linii startu stanęło wtedy 77 samochodów, które miały przed sobą 1600 km, czyli tysiąc mil, niesamowitej trasy.

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Uczestnicy Mille Miglia nie robią kółek na torze wyścigowym. Jadą ulicami publicznymi Włoch – z Brescii do Rzymu i z powrotem.

Cisowianka Mille Miglia
Materiały prasowe

W tym roku z okazji okrągłej 90. rocznicy wyścigu rajdowcy pojadą trochę inną trasą. Legendarna droga Brescia-Rzym-Brescia pozostaje bez zmian, ale zamiast przez nadmorskie Remini czy Monzę, kierowcy będą mogli zobaczyć po drodze rodzinne miasto Romea i Julii - Weronę, bazylikę św. Antoniego w Padwie, rzymski Watykan, jedyną w swoim rodzaju Republikę San Marino oraz pełną wąskich, krętych uliczek Sienę.

 

Wyjątkowe samochody

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Czerwona Strzałka może pochwalić się nie tylko pięknymi widokami północnych Włoch, przez które biegnie trasa wyścigu. Piękne są również pojazdy, którymi ścigają się uczestnicy.

 

Mille Miglia to wyścig samochodów historycznych. Mogą wziąć w nim udział tylko auta wyprodukowane między 1927 a 1957 rokiem.

 

ZOBACZ TAKŻE: Aktorzy, muzycy, modelki, arystokraci… Oni wszyscy uwielbiają szybką jazdę! Poznaj gwiazdy, które pokochały Mille Miglia

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Gwiazdy na Mille Miglia: Kasia Smutniak, Rowan Atkinson i Adrien Brody

Skąd takie ramy czasowe? W tych latach Mille Miglia nie był traktowany jako wyścig historyczny – przez 30 lat kierowcy jeździli współcześnie wyprodukowanymi samochodami. Zmiana nastąpiła w 1957 roku, kiedy wyścig nie odbył się z powodu problemów i zniknął z kalendarza imprez na 20 lat.

 

Gdy ponownie wrócił w 1977 r. podjęto decyzję, że mogą w nim brać udział tylko samochody, które startowały w historycznej edycji Mille Miglia.

 

Szybko, ale dokładnie

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

W większości wyścigów samochodowych zasady są jasne – wygrywa ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety.

 

W przypadku włoskiego wyścigu Tysiąca Mil jest nieco inaczej. Trasa Brescia-Włochy-Brescia jest podzielona na 4 etapy (Brescia-Padwa, Padwa-Rzym, Rzym-Parma, Parma-Brescia). Każdy z nich odbywa się w ciągu jednego dnia. Kierowcy muszą pokonać je w ściśle określonym czasie, jeśli drużyna przekroczy linię mety danego etapu zbyt wcześnie lub zbyt późno – naliczana jest kara. Puchar ostatecznie zdobywa ta załoga, która jest najbliżej ideału we wszystkich czterech odcinkach trasy.

 

Co piją rajdowcy?

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Już drugi rok z rzędu oficjalną wodą Mille Miglia jest Cisowianka Perlage.

 

To jednak nie jedyny udział polskiej marki we włoskim wyścigu. W zeszłym roku na linii startu pojawiła się polska ekipa Perlage Team, która ruszyła trasą z Brescii do Rzymu i z powrotem Astonem Martinem DB2 z 1952 roku i przekroczyła metę ze świetnym wynikiem. Polacy zajęli wtedy miejsce w połowie stawki.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tego się nie spodziewaliśmy! Kasia Smutniak ma bardzo nietypowe hobby. Wiecie jakie?

 

W tym roku będzie jeszcze lepiej! To że Polacy poradzili sobie tak dobrze, zachęciło do wystawienia w Brescii kolejnej ekipy Perlage Team. Nowi uczestnicy pojadą modelem unikatowym – na świecie jest tylko 50 egzemplarzy – wsiądą do Astona Martina 15/98 z 1937 roku.

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Druga ekipa Perlage Team również zmierzy się z legendarną milową trasą w Astonie Martinie. Oni wsiądą jednak do modelu DB 2/4 RHD z 1955 roku.

 

 

Wszystkie wydarzenia związane z Mille Miglia można śledzić na blogu Cisowianki Perlage oraz na oficjalnym profilu marki na Facebooku.

Mille Miglia
East News
Newsy
Piękne widoki, historyczne samochody i nie tylko szybkość! Mille Miglia – wyścig inny niż wszystkie
Piękne widoki, historyczne samochody i nie tylko szybkość! Mille Miglia – wyścig inny niż wszystkie

Już niedługo w Brescii ponownie spotkają się miłośnicy szybkiej jazdy i zabytkowych samochodów sportowych. W tym roku legendarny wyścig Mille Miglia będzie świętował 90. rocznicę – dokładnie 90 lat temu zorganizowano pierwszy wyścig Czerwonej Strzałki. W tym roku również na linii startu stanie załoga Perlage Team, a w rękach uczestników pojawią się butelki i puszki Cisowianki Perlage – oficjalnej wody Mille Miglia.   Mille Miglia – wyścig Tysiąca Mil – to jedyny w swoim rodzaju wyścig. Na czym polega jego niezwykłość?   Wyścig z widokiem   Po pierwsze wyjątkowa jest trasa, którą jadą kierowcy. Pomysłodawcami wyścigu byli czterej Włosi rozczarowani decyzjami włoskich władz. W 1925 roku przeniesiono Grand Prix Italii z Brescii na nowo wybudowany tor Monza. Trudno się dziwić frustracji Włochów – do tej pory Brescia była motoryzacyjną stolicą Włoch. Miłośnicy rajdów samochodowych postanowili stworzyć własny, konkurencyjny wyścig.   Na miejsce startu i finiszu wybrali oczywiście swoją ukochaną Brescię, na półmetek Rzym – bo jak każdy wie, wszystkie drogi prowadzą właśnie do niego. Gdy rozrysowali trasę okazało się, że ma ona dokładnie 1600 km , czyli tysiąc mil – ‘mille miglia’ . Tak właśnie powstała nazwa wyścigu.   Uczestnicy Mille Miglia nie jeżdżą po torze wyścigowym, ale drogami publicznymi Włoch . Nie ma monotonii toru, są przepiękne plenery północnej Italii!     Stare jest piękne   Po drugie, niezwykłe są także samochody, które stają na linii startu. W Mille Miglia nie zobaczymy typowych, współczesnych aut wyścigowych, ale piękne, historyczne pojazdy .   Wyścig, organizowany od roku 1927, po raz ostatni odbył się w 1957 roku. Z powodu trudności organizacyjnych, rajd Mille Miglia zniknął z kalendarza imprez sportowych na 20 lat....

Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
Newsy
To Polacy, którzy wzięli udział w legendarnym włoskim wyścigu! Sprawdź, jak sobie poradzili
To Polacy, którzy wzięli udział w legendarnym włoskim wyścigu! Sprawdź, jak sobie poradzili

  Kilka dni temu zakończył się kolejny wyścig Mille Miglia. To jedyny wyścig w swoim rodzaju – mogą brać w nim udział jedynie zabytkowe auta, a rajdowcy nie ścigają się po torze, a po ulicach publicznych malowniczych północnych Włoch.   Zobacz nasz dziennik z 90. Wyścigu Mille Miglia i sprawdź, jak poradziły sobie polskie załogi Perlage Team, których kierowcy zasiedli w dwóch zabytkowych Astonach Martinach.   Mille Miglia już tuż-tuż Dzień przed startem wyścigu – 17 maja – co roku odbywa się uroczyste plombowanie samochodów na Piazza della Vittoria . O co chodzi? To ostatnie sprawdzenie, czy samochód, który przeszedł wcześniej kontrolę w Fiera di Brescia to dokładnie ten sam, który podjeżdża do sędziów. Trzeba upewnić się, że przez noc nie wprowadzono w nim żadnych modyfikacji.   To jednak nie wszystko. Powolna parada zabytkowych samochodów to także świetna okazja, by kierowcy zaprezentowali swoje zachwycające samochody. A jest co oglądać! Na starcie pojawiło się aż 450 aut . Kierowcy gawędzili z fanami wyścigu, innymi załogami oraz dziennikarzami – było czuć ducha oryginalnego Mille Miglia, które 90 lat temu wystartowało po raz pierwszy.   I ruszyli! 18 maja – dzień, na który czekali wszyscy miłośnicy Mille Miglia! Najpierw trzeba jednak zjeść lunch. Zanim kierowcy wystartowali w 1000-milową trasę, musieli nabrać sił podczas tradycyjnego posiłku w Muzeum Mille Miglia w Brescii .   I ruszyli! Kierunek Padwa! Kierowcy przejechali obok jeziora Garda , przez urokliwą Valeggio Sul Mincio oraz romantyczną Veronę . Na każdym kilometrze witani byli przez rozentuzjazmowane grupy kibiców.   Pomimo, że czwartkowa trasa nie była zbyt długa, to zaskakiwała trudnością. Miała aż 25 odcinków specjalnych , na których samochody musiały pokonać wyznaczoną...

Mille Miglia
East News
Newsy
Polacy podbijają włoski wyścig! Poznaj polskie akcenty na Mille Miglia
Polacy podbijają włoski wyścig! Poznaj polskie akcenty na Mille Miglia

Mille Miglia to wyścig samochodowy inny niż wszystkie. Kierowcy ścigają się nie po torze, ale po ulicach publicznych Włoch, a wygrywa nie ten, który pierwszy przekroczy linię mety, ale ten kto poszczególne odcinki 1000-milowego dystansu pokona w ściśle określonym czasie.   Tegoroczny wyścig wyruszający z Brescii zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku pojawią się na nim gwiazdy światowego formatu i tysiące fanów szybkiej jazdy.   Nie zabraknie także polskich akcentów. O co chodzi?   Polska piękność na włoskiej ziemi   Kasia Smutniak – modelka i aktorka o polskich korzeniach – podbiła serca Włochów. Polka od lat pojawia się we włoskich filmach, reklamach i kampaniach reklamowych – w 2009 roku została twarzą perfum „Idole d’Armani” Giorgio Armani .   Kasia Smutniak ma jednak nietypową pasję – szybkie samochody. W 2015 roku modelka i aktorka pojawiła się na linii startu w Brescii. Nie była tam jednak po to, aby przyglądać się wyścigowi, ale aby brać w nim udział! Smutniak za kierownicą Lancii Ardei wzbudziła wielkie emocje!   Polacy w służbie… Jamesa Bonda   Eliot Zborowski został najbogatszym człowiekiem na świecie w wieku zaledwie 16 lat. Gdyby w XX wieku istniał Instagram, na pewno zaliczałby się do grona #BogateDzieciakizInstagrama. Zborowski wydawał pieniądze odziedziczone po rodzicach z fantazją. Dla zabawy zbudował prywatną linię kolejową, wysadzał budynki w swojej posiadłości i uwielbiał rajdy samochodowe.   Jego fortuna przyczyniła się także do czegoś bardzo ważnego. W pierwszych latach istnienia firmy Aston Martin przekazał jej sporą sumę, dzięki której uratował ją przed bankructwem. Zborowski w zamian oczekiwał tylko jednego – że Aston Martin będzie tworzył dla niego samochody, którymi arystokrata będzie mógł startować w...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik