Marcelina Zawadzka w masce i skórzanej kurtce

W jakich sytuacjach można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Wtedy na pewno nie dostaniesz mandatu!

Marcelina Zawadzka w masce i skórzanej kurtce

Od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, jednak są sytuacje, w których możemy zdjąć maseczkę ochronną, nie obawiając się wysokiego mandatu! Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki! To całkiem spora grupa osób…

Kiedy można zdjąć maseczkę ochronną w miejscu publicznym?

Od 16 kwietnia zgodnie z rozporządzeniem rządu, które ogłosił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w przestrzeni publicznej zasłaniamy usta i noc, aby chronić siebie wzajemnie przed potencjalnym zarażeniem koronawirusem, który najszybciej przenosi się drogą kropelkową. Jednak nawet będąc w miejscu publicznym są sytuacje, kiedy możemy zdjąć maseczkę ochronną lub inną osłonę twarzy. Dotyczy to między innymi rozmowy z osobą niesłyszącą. Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy chcemy się napić w miejscu publicznym, wtedy możemy zdjąć maseczkę w bezpieczny sposób, a potem niezwłocznie ją założyć! 

Nie trzeba też nakładać maseczki podczas spaceru w lesie. Nie nosimy jej również na balkonie, tarasie czy we własnym ogródku działkowym (na części wspólnej trzeba  już zakrywać nos i usta). 

Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ochronnej?

Z noszenia maseczek ochronnych są zwolnione dzieci do lat 4. i niektórzy dorośli. Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej bez obawy, że na razi się na wysoki mandat:

  • dzieci do 4. roku życia
  • osoby z chorobami płuc np. chorzy na astmę 
  • rodzina poruszająca się jednym samochodem, jeśli mieszka ze sobą
  • rolnicy wykonujący prace na roli
  • duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych
  • kierowcy zawodowi, w przypadku jeśli od pasażerów oddziela ich inna przesłona

Kto może poprosić nas o zdjęcie maseczki w miejscu publicznym?

Według rozporządzenia z dnia 19 kwietnia o zdjęcie maseczki w celu identyfikacji mogą nas poprosić: policjant, strażnik graniczny, sprzedawca w sklepie czy kasjer w banku. Na ich prośbę powinniśmy odsłonić twarz i z zachowaniem środków ostrożności zdjąć maseczkę. 

źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Czy do sklepu mogę pójść z dzieckiem? Ekspert odpowiada!

Spacery podczas epidemii koronawirusa
East News

Maseczki ochronne można kupić też w specjalnych automatach.

East News

 

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08