To rewolucja na światowym rynku muzycznym. Największa wytwórnia, czyli Universal Music Group wydała komunikat, w którym poinformowała, że nie przedłuży kontraktu z TikTokiem. Firmy nie doszły do porozumienia w sprawie sztucznej inteligencji oraz wynagrodzenia dla artystów. Padły zarzuty o „zastraszanie” i „zmuszanie”. To oznacza, że z najpopularniejszej obecnie aplikacji znikną piosenki twórców związanych z wydawnictwem.

Reklama

Universal wycofuje się ze współpracy z TikTokiem

O swojej decyzji wytwórnia Universal Music Group poinformowała na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych. Dowiadujemy się, że zerwanie współpracy z TikTokiem umotywowane jest przede wszystkim dbaniem o dobro artystów. Oprócz tego w oficjalnym liście przekazano, że władze TikToka próbowały „zastraszać” i „zmusić” wydawnictwo do podpisania nowej, niekorzystnej umowy. Jej wartość miała być niższa od poprzedniej.

Zobacz także: Muniek Staszczyk przekazał radosną nowinę. Dziecko już wkrótce pojawi się na świecie

Podczas negocjacji TikTok usiłował zmusić nas do podpisania umowy mniej korzystnej niż obecna, znacznie poniżej wartości rynkowej i nieodzwierciedlającej gwałtownego rozwoju platformy. Jak próbowano nas zastraszyć? Poprzez usunięcie muzyki, niektórych naszych rozwijających się artystów, przy jednoczesnym zachowaniu treści największych światowych gwiazd, które napędzały ruch na platformie
– czytamy w oświadczeniu Universal.

W praktyce oznacza to rewolucję, ponieważ Universal Music Group ma prawa do ogromnej liczby albumów muzycznych – w tym najsłynniejszych artystów. Z końcem stycznia z TikToka zniknie twórczość takich gwiazd jak Beatlesi, Bob Dylan, Sting, Elton John, a także Kendrick Lamar, Taylor Swift, Kendrick Lamar, Adele, U2, Coldplay czy Jaustin Bieber.

Ta zmiana dotknie również użytkowników TikToka w Polsce, ponieważ i w naszym kraju działa wspomniana wytwórnia. Jej nakładem wyszły materiały takich artystów jak Sobel, Youg Igi, Rusina czy Doda.

Zobacz także

Zobacz także: Celine Dion gorzko o chorobie: „Te ostatnie kilka lat było dla mnie ogromnym wyzwaniem”

Na doniesienia zareagował już także TikTok, który wydał komunikat w sprawie nieprzedłużenia współpracy. Stwierdzono, że do konfliktu doszło przez chciwość wytwórni muzycznej:

To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedłożyła własną chciwość ponad interesy swoich artystów i autorów piosenek. Abstrahując od fałszywej narracji i retoryki Universalu faktem jest, że firma zdecydowała się odejść od potężnego wsparcia platformy z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania ich talentów. TikTok był w stanie zakontraktować umowy z każdą inną wytwórnią i wydawcą, zachowując koncentrację na dobry artystów. Jest oczywiste, że egoistyczne działania Universalu nie leżą w najlepszym interesie muzyków, autorów piosenek i fanów
czytamy w oświadczeniu przedstawicieli TikToka
Reklama

Poniżej możecie przeczytać całe oświadczenie, jakie wydał polski oddział Universal Music Group.

Universal Music Group
Universal Music Group Universal Music Group
Universal Music Group
Universal Music Group Universal Music Group
Reklama
Reklama
Reklama