Boże Narodzenie w gronie 5 osób
East News

Święta w gronie większym niż pięć osób? Rzecznik rządu wyjaśnia! 

Boże Narodzenie w gronie 5 osób
East News

Zbliżającą się Wigilię spędzimy w gronie maksymalnie pięciu osób? Jak mają wyglądać spotkania podczas świąt Bożego Narodzenia? Takie pytania z pewnością zadaje sobie wiele osób. Najnowsze obostrzenia dotyczące limitów osób na imprezach organizowanych w domu wzbudziły ogromne emocje. Teraz rzecznik rządu rozwiał wszelkie wątpliwości w sprawie liczby osób, które będą mogły spotkać się przy wigilijnym stole! 

Ile osób może spotkać się w święta?

W związku z pandemią koronawirusa władze w Polsce już kilka tygodni temu wprowadziły wiele obostrzeń. Aktualnie w naszym kraju m.in. obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa nawet na świeżym powietrzu, zakaz organizowania wesel i innych imprez okolicznościowych czy ograniczenie działalności lokali gastronomicznych. Zaledwie kilka dni temu, podczas konferencji prasowej, premier zapowiedział, że od 28 listopada do 27 grudnia będzie obowiązywał "etap odpowiedzialności". W tym czasie zostaną wprowadzone dość kontrowersyjne obostrzenia, które dotyczą limitów osób na prywatnych spotkaniach.

  • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają - czytamy na gov.pl 

Czy to oznacza, że przy wigilijnym stole może się spotkać maksymalnie pięć osób? Nie! Rzecznik rządu wyjaśnia, co dokładnie oznacza przepis opublikowany na stronie gov.pl. Piotr Müller w rozmowie z portalem onet.pl wyjaśnił, że najważniejsza jest liczba zaproszonych gości- niezależnie od wielkości rodziny, która mieszka w jednym gospodarstwie domowych, można zaprosić pięć osób. 

Tym samym, w myśl przepisów rodzina sześcioosobowa może zaprosić dodatkowo pięć osób spoza gospodarstwa. Oznacza to, że przy wigilijnym stole znalazłoby się jedenaście osób- czytamy na onet.pl

Rzecznik rządu apeluje jednak o ograniczenia kontaktów w zbliżające się święta. 

Ograniczenie kontaktów i mobilności społecznej jest najlepszym sposobem na przerwanie transmisji wirusa w społeczeństwie- onet.pl cytuje rzecznika rządu. 

Myślicie, że w tym roku Polacy zrezygnują z wielkiego, rodzinnego świętowania?

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dzieci jednak nie wrócą do szkoły po feriach? Minister zdrowia komentuje! 

Przy wigilijnym stole może się spotkać więcej niż pięć osób.

Będzie zakaz spotkań w Boże Narodzenie? Odpowiedź rządu nie pozostawia złudzeń
East News

Obostrzenia dotyczące spotkać w czasie świat zostały wprowadzine w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju. 

koronawirus
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Czy Ania i Grzegorz korzystają z pomocy niani?

zobacz 01:37