Brytyjska rodzina królewska i sukienki ślubne! Pamiętacie wszystkie suknie księżniczek? ZDJĘCIA
Brytyjska rodzina królewska i sukienki ślubne! Pamiętacie wszystkie suknie księżniczek? ZDJĘCIA
1 z 17
36 lat temu 29 lipca 1981 roku odbył się ślub księżnej Diany i księcia Karola. Dlatego prezentujemy Wam galerię z sukiniami ślubnymi angielskich księżniczek. Wszyscy znają "wielką bezę" księżnej Diany. A inne? W naszej galerii znajdziesz atłasy, tiule, hafty, jedwabie, najdłuższe treny na świecie...
Brytyjska rodzina królewska miała jak do tej pory najwięcej głośnych ślubów, ale czy pamiętacie wszystkie sukienki ślubne angielskich księżniczka? My sięgnęliśmy pamięcią do sukni ślubnej Królowej matki Elżbiety Bowes-Lyon - czyli mamy Elżbiety II, a skończyliśmy na jej ulubionej wnuczce Zarze Phillips. Z czego były zrobione i czy rzeczywiście byłe najpiękniejsze na świecie? Przekonaj się.
WSZYSTKIE SUKNIE ZNAJDZIECIE W GALERII!
Zobacz także: Pippa Middleton wychodzi za mąż lada dzień! Jej ślub będzie droższy niż wesele Kate i Williama?
2 z 17
Jak była moda ślubna prawie 100 lat temu? Zobaczcie na suknie ślubną mamy Elżbiety II. Ślub przyszłego Króla Anglii z Elżbietą Bowes-Lyon odbył się 26 kwietnia 1923 roku w Opactwie Westminsterskim.
Królowa matka miała jedwabną suknię ślubną zaprojektowaną przez Madame Handley-Seymour - krawcową królowej Marii. Suknia ślubna była w kolorze kości słoniowej, haftowana perłami i srebrną nicią. Welon Elżbieta pożyczyła od Królowej Marii, nie miała natomiast tiary, a suknia miała krótki rękaw.
3 z 17
Ślub Elżbiety II i księcia Filipa odbył się 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminster. Suknia ślubna zaprojektował Norman Hartnell. Suknia miała wyhaftowany motyw kwiatowy - reprezentujący cztery narody Wielkiej Brytanii. Sukienka była również w kolorze kości słoniowej z satyny ozdobiona została około 10.000 białymi perłami importowanymi z Ameryki.
4 z 17
Księżniczka miała 4 metrowy tren, a na głowie tiarę - Fringe Tiara.
5 z 17
Ślub księżniczki Małgorzaty, siostry królowej z lordem Snowdon'em odbył się 6 maja 1960 roku w Opactwie Westminster. Był to pierwszy królewski ślub transmitowany w telewizji. Obejrzało go ponad 300 milionów widzów na całym świecie.
6 z 17
Suknię księżniczki Małgorzaty również zaprojektował brytyjski projektant Norman Hartnell. Zużyto 40 metrów jedwabiu organzy, spódnica była wspieranymi przez usztywniony tiul w halce. Suknia Małgorzaty była inna niż wszystkie do tej pory, bo nie miała haftów i koronek.
7 z 17
14 listopada 1973 roku odbył się ślub księżniczki Anny - najstarszej córki królowej Elżbiety i Marka Philipsa w Opactwie Westminster. Suknię Anny zaprojektował Maureen Baker. Długie surowe rękawy sukni - to wymóg etykiety dworskiej. Księżniczka miała też wysoki kołnierz "habitowy", ale sam suknia była dość prosta i skromna.
8 z 17
Jedwabna suknia w również w kolorze kości słoniowej miała u góry rzędy pereł i była szyta srebrną nicią. Księżniczka na głowie miała diadem, który Elżbieta II miała na swoim ślubie.
9 z 17
Anna miała włosy uczesane w modny w latach 70. kok.
10 z 17
Ślub następcy tronu z księżną Dianą odbył się 29 lipca 1981 roku w Katedrze świętego Pawła w Londynie. Ceremonię również transmitowano w telewizji i oglądały ją miliony fanów rodziny królewskiej.
11 z 17
Suknia Diany była zaprojektowana przez Davida Emmanuela. Lśniącą, jedwabną tkaninę w kolorze kości słoniowej zdobiło 10 000 przyszytych ręcznie pereł i cekinów. Sukienka została ozdobiona także koronką i ręcznym haftem, do tego bufiaste rękawy z falbanką na łokciu, wiele warstw tiulu i tren o długości 7,5 m! Suknia Diany była ogromna, że z trudem mieściła się w karocy gdy Diana jechała do kościoła.
12 z 17
Ślub księcia Andrzeja i Sarah Ferguson odbył się 23 lipca 1986 roku w Katedrze Westminster. Dlaczego Sarah miała na głowie kwiatowy stroik z gardenii? Nie dlatego, ze to ulubione kwiaty Andrzeja, stroik miał miał symbolizować jej przejście ,,z ludu" do bycia księżną. Ponieważ Sara jako pierwsza nie miała nic wspólnego z rodziną królewską i w jej żyłach nie płynie błękitna krew.
Satynowa suknia była również w kolorze kości słoniowej została zaprojektowana przez Lindkę Cierach. Miała hafty symbolizujące kariery marynarskiej księcia Andrzeja. Tren miał na końcu wyszytą literkę ,,A"! W halkę sukni wszyto niebieskie łuki, który miały przynosić szczęście.
13 z 17
Najmłodszy syn Elżbiety II wziął ślub z Sophie Rhys-Jones 19 czerwca 1999 roku w Kaplicy świętego Jerzego na Zamku Windsor.
Suknia Sophie zaprojektowała Samantha Shaw została wykonana z ręcznie barwionej, jedwabnej organzy. Również w kolorze kości słoniowej, ręcznie wszyte rzędy pereł i kryształków (łącznie było ich aż 325 000). Diadem pannie mlodej pożyczyła ze swojej prywatnej kolekcji Elżbieta II.
14 z 17
9 kwietnia 2005 roku ślub cywilny wzięli książę Karol i Camilla w Windsor Guildhall na którym nie było Elżbiety II i księcia Filipa. Potem na błogosławieństwie od arcybiskupa było 800 gości. Księżna miała na sobie długą, niebieską suknię, do której dobrała płaszcz z wysokim kołnierzem i ręcznie haftowaną złotą nicią. Na głowie miała pióra ze złotymi liśćmi i diamentami Swarovskiego, a buty zostały wykonane przez jej ulubioną markę LK Bennet.
15 z 17
14 lipca 1992 roku Lady Sarah Armstrong-Jones (siostrzenica królowej, córka Małgorzaty) wyszła za reżysera Daniela Chatto. Para poznała się na planie filmowym ,,Heat and Dust" w Indiach, gdzie Sarah pracowała jako asystentka.
Ślub odbył się w St Stephen's Walbrook w Londynie. Panna Młoda nie chciała skorzystać z powozu królewskiego i czerwonego dywanu, a kościółek może pomieścić tylko 200 osób, więc w ślubie nie brały udziału dzieci.
Suknię Sarah zaprojektował Jasper Conran. Suknia była zrobiona z białej żorżety (tkaniny o splocie płóciennym), na głowie panna młoda miała Snowdon Floral Tiara i dopięty do niej 3 metrowy welon.
16 z 17
Pierwsza i najbardziej ulubiona wnuczka królowej Elżbiety II - Zara Philips, wyszła za mąż za gwiazdę rugby Mike'a Tindalla.
30 lipca 2011 roku w małym Kościele z 1688 roku w Szkocji odbył się ich ślub Zary i Mike'a.
Zara miała na sobie jedwabną suknię w kolorze kości słoniowej zaprojektowaną przez ulubionego projektanta Królowej - Stewarta Parvina. Suknia miała krótki tren, a na ramionach znajdowały się cieniutkie rękawy z jedwabiu.
17 z 17
Ślub Kate i Williama odbył się 29 kwietnia 2011 roku w Opactwie Westminster. W telewizji oglądały go 2 miliardy ludzi.
Suknię Kate zaprojektowała Sarah Burton z domu mody McQueen. Była również kolorze kości słoniowej została uszyta z ręcznie robionej koronki wykonanej przez Królewską Szkołę Krawiectwa. Koronka została naszyta na tiul tworząc w ten sposób unikatowy wzór kwiatów symbolizujących Zjednoczone Królestwo: róż, ostów, żonkili i koniczynek. Kate miała 2,5 metrowy tren, a jej delikatny welon został wykonany z jedwabiu.