Królowa Elżbieta i książę Filip
East News
Newsy

Byli razem ponad 73 lata! Oto historia miłości królowej Elżbiety II i księcia Filipa 

Byli razem ponad 73 lata! Oto historia miłości królowej Elżbiety II i księcia Filipa 

Książę Filip nie żyje - ta wiadomość wstrząsnęła światem, choć wszyscy wiedzieli, że 99-letni monarcha ma problemy ze zdrowiem. Królowa Elżbieta II i książę Filip był najbardziej znaną parą królewską. Ona to powściągliwa, dostojna monarchini, on – król gaf. A jednak w dziejach brytyjskiej monarchii nie było pary, która byłaby ze sobą dłużej niż oni. W zeszłym roku królowa Elżbieta II (94) i książę Filip (99) obchodzili 73. rocznicę ślubu! I mimo że ze względu na pandemię koronawirusa nie zorganizowano tego dnia hucznych uroczystości, do pałacu Buckingham popłynęła fala gratulacji. „Piękny jubileusz”, „Wspaniale widzieć ich razem”, „Spójrzcie tylko na ich szerokie uśmiechy!”, pisali Brytyjczycy w internecie pod pamiątkowym zdjęciem pary królewskiej, na którym Elżbieta II i książę Filip oglądają kartkę z życzeniami od swoich prawnuków: księcia George’a, księżniczki Charlotte i księcia Louisa. Ale choć księżniczka spotkała księcia, ich wspólne życie nie zawsze było jak z bajki.

Zobacz także: Dlaczego z aktu urodzenia Archiego zniknęło imię Meghan? "Zmiana narzucona..."

Co się stanie, gdy królowa Elżbieta II umrze? Procedura jest już zaplanowana. Telewizje mają jeden zakaz

Mała następczyni tronu

Elżbieta II w dniu narodzin była trzecia w kolejce do tronu i chyba nikt nie myślał, że naprawdę zostanie królową. Wszystko zmieniło się po śmierci króla Jerzego V. Jego następca, a stryj Elżbiety, Edward VIII, abdykował po niespełna roku panowania, zmuszony wybierać między koroną a miłością. Gdy na tronie zasiadał Jerzy VI, jego brat i ojciec 10-letniej wówczas Elżbiety, dla wszystkich stało się jasne, że pewnego dnia i ona założy koronę. Jej dzieciństwo się skończyło.

Przyszłej królowej wpajano opanowanie i obowiązkowość, zabroniono okazywania uczuć i pozbawiono ją kontaktu z rówieśnikami, by nie zaraziła się którąś z chorób wieku dziecięcego. Elżbieta uczyła się tylko osiem godzin tygodniowo, a czas wypełniały jej przygotowania do przeznaczonej jej wielkiej roli – chodziła na przyjęcia i wręczała nagrody. Odwiedziny w szkole wojskowej w Dartmouth w 1939 roku miały być jedną z wielu podobnych wizyt. Kiedy jednak Elżbieta macha na pożegnanie oficerowi marynarki, który ich oprowadzał, jest zakochana jak nastolatka. Dosłownie. Ma 13 lat.

Książę wiking

Wysoki, 18-letni blondyn, o którym Elżbieta mówi „mój książę wiking”, to Filip Mountbatten. Z brytyjskiego okrętu, na którym pływa, wysyła do niej listy, częściej jednak, jak głoszą plotki, baluje w portach. Ona wiernie czeka przez całą wojnę, całując co wieczór jego zdjęcie. Jerzy V i Elżbieta Bowes-Lyon postanawiają dyskretnie prześwietlić ukochanego córki. Siostrzeniec króla Grecji urodził się na Korfu, skąd uciekł z rodziną do Francji po tym, jak wuja pozbawiono korony. Tam ojciec 2-letniego Filipa zajął się uwodzeniem kobiet, a matka, z epizodami choroby psychicznej, oddała syna na wychowanie krewnym. Trzy z czterech sióstr Filipa wyszły za oficerów hitlerowskich. Sam Filip, jak donosiły służby, był przystojnym playboyem bez grosza. „Książę bez kraju i królestwa”, mówili o nim złośliwi. Nie takiego księcia dla córki wymarzyli sobie król i królowa…

Elżbieta miała 20 lat, kiedy w parku zamku w Balmoral, bez wiedzy Jerzego V i królowej, Filip poprosił ją o rękę. Na palec wsunął jej pierścionek wysadzany trzema diamentami, które wyłamano z tiary należącej do Mountbattenów.

To był magiczny moment. Zarzuciłam mu ręce na szyję i pocałowałam - wspominała Elżbieta.

Jak na wieść o oświadczynach zareagowali jej rodzice, nietrudno zgadnąć. Ona jednak, zawsze posłuszna, sprzeciwiła się im tylko raz. Właśnie wtedy. 20 listopada 1947 roku w opactwie westminsterskim wzięła ślub z księciem Filipem, a transmisji tego wydarzenia słuchało 200 mln ludzi na całym świecie.

Królowa Elżbieta II i książę Filip
East News

Moja żona królowa

Pierwszym wyzwaniem dla młodego małżeństwa są narodziny dzieci, Karola w 1948 roku i Anny w 1950. Książę naciska, by nosiły jego nazwisko, a kompromis, czyli podwójne: Mountbatten-Windsor, wcale go nie satysfakcjonuje. Zaczyna znikać wieczorami w towarzystwie Mike’a Parkera, swojego sekretarza, zostawiając Elżbietę w domu. Ale to ledwie rysa na ich małżeństwie, problemy pojawiają się w 1952 roku, kiedy umiera Jerzy V, a Elżbieta zasiada na tronie. Jako pierwszy przysięgę na wierność nowej królowej składa jej mąż. Szalenie ambitny książę Filip, wbrew swoim oczekiwaniom, nie dostaje na dworze żadnej formalnej funkcji, nie ma prawa nawet zerknąć w dokumenty, które czyta oddana monarchii Elżbieta. A to jeszcze nie wszystko – Filip musi zakończyć karierę w Royal Navy.

Czy jestem tu tylko amebą?!

krzyczy rozgoryczony i na stałe przenosi się do osobnej sypialni. Coraz częściej wyjeżdża też w oficjalne podróże. Kiedy wraca, prasa nie szczędzi mu uszczypliwości: „Książę Filip wizytuje Anglię”, pisze jedna z gazet. W 1956 roku Mountbatten wypływa na cztery miesiące do Australii, a kryzys jest na tyle poważny, że pałac, choć nigdy nie komentuje plotek, zaprzecza problemom. Elżbieta jednak nie tylko kocha Filipa, ale i nie pozwoli na rozpad małżeństwa ze względu na dobro monarchii.

Jeśli miał romanse, nauczyła się je tolerować - uważa Sarah Bradford, autorka jednej z biografii królowej.

Kiedy oboje godzą się ze swoimi rolami, nadchodzą dla nich szczęśliwsze czasy, a na świat przychodzą jeszcze dwaj synowie: Andrzej i Edward.

Zobacz także: Dieta królowej Elżbiety II to jej sposób na długowieczność? Nie uwierzycie, co uwielbia jeść monarchini!

Siedem wspólnych dekad

Nie lubi komplementów, ale jest dla mnie podporą i przez te wszystkie lata mogłam zawsze na niego liczyć

- powiedziała królowa Elżbieta o księciu Filipie w 50. rocznicę ślubu, na co on odpowiedział:

Po 50 latach mam ogromną pokusę, by udzielać rad, ale najważniejszą lekcją, jaką odebraliśmy od życia, jest wiedza, że tolerancja stanowi podstawę szczęśliwego małżeństwa. Wierzcie mi, królowa jest niezwykle wyrozumiała.

Od wybuchu pandemii Elżbieta i Filip czas spędzali głównie na zamku w Windsorze. Tam też zrobiono ich pamiątkowe zdjęcie z okazji 73. rocznicy ślubu. Królowa ma na nim spektakularną diamentowo-szafirową broszkę, którą nosiła podczas swojego miesiąca miodowego. 

Niestety, w tym roku książę Filip trafił do szpitala z infekcją, potem musiał przejść zabieg na sercu. Po blisko miesiącu w szpitalu wrócił do zamku. Ostatnie dni życia spędził u boku tej, z którą związał się na zawsze.

(PG)

Królowa Elżbieta II
East News

Zobacz także
Królowa w fioletowej stylizacji, Meghan i Harry

Wymiana ciosów między Pałacem Buckingham a Meghan! "Królowa Elżbieta i jej ludzie nie mają z tym nic wspólnego"

Królowa Elżbieta II

Co się stanie, gdy królowa Elżbieta II umrze? Procedura jest już zaplanowana. Telewizje mają jeden zakaz

 

Królowa Elżbieta II i książę Filip
<a href="http://www.mediumphoto.com.pl/" target=_blank">Medium</a>
Newsy
Królowa Elżbieta II zawarła pakt z księciem Filipem przed jego śmiercią. Co mu obiecała?
Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata. Dopiero po śmierci jej męża na jaw wychodzą szczegóły ich relacji. Ich tajny pakt wiele tłumaczy!

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem przez 74 lata i doczekali się czwórki dzieci – 72-letniego księcia Karola, 70-letniej księżniczki Anny, 61-letniego księcia Andrzeja oraz 57-letniego księcia Edwarda. Choć o ich związku krążyły niezliczone legendy, a książę Edynburga był posądzany o nagminne romanse, para wiernie trwała u swego boku. Tak, jak przysięgali to na ślubnym kobiercu, dopiero śmierć księcia Filipa rozdzieliła go z ukochaną żoną. Wtedy też w mediach pojawiły się doniesienia, że ogromna strata może sprawić, że Jej Królewska Mość abdykuje i zrzeknie się tronu na rzecz wnuka. Tak się jednak nie stało, a sędziwa monarchini zamiast pogrążać się w żałobie i unikać publicznych wystąpień, tryska energią i chętnie pozuje fotoreporterom. Czyżby to była jej forma obrony przed trawiącą ją pustką po stracie męża? A może jest po prostu dobrą aktorką? Okazuje się, że wszystko przez tajny pakt, jaki królowa zawarła z mężem przed jego śmiercią. Co mu obiecała? Tajny pakt królowej Elżbiety II i księcia Filipa Śmierć księcia Filipa była dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem, choć mąż królowej był już w podeszłym wieku. Ukochany Jej Królewskiej Mości po ciężkiej chorobie i kilkumiesięcznej hospitalizacji umarł w wieku 99 lat 9 kwietnia br.    Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor - informował Pałac Buckingham.  Wtedy też spekulowano, że jego śmierć może być pokłosiem szczepienia na  koronawirusa . Książę Filip i i Elżbieta II na początku stycznia br. zostali bowiem zaszczepieni na COVID-19. Później jednak okazało się, że dziadek...

Książę Filip, pożegnanie
East News
Newsy
Kogo zaproszono na pogrzeb księcia Filipa? PEŁNA LISTA. Zabrakło ważnych członków rodziny
Kogo zaproszono na pogrzeb księcia Filipa? PEŁNA LISTA. Zabrakło ważnych członków rodziny

Trwa pogrzeb księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, zmarłego w ostatni poniedziałek na zamku Windsor. W uroczystości bierze udział 30 osób , bliskich księcia i królowej. Jak podkreślają brytyjskie media, na pogrzebie brakuje jednak ważnych członków rodziny królewskiej. I wcale nie chodzi tylko o księżną Meghan . Brytyjskie media podały pełną listę zaproszonych na uroczystości gości. To oni pożegnają księcia Filipa w sobotę podczas ceremonii w kaplicy św. Jerzego . Za trumną dziadka idą m.in. książę William i Harry. Jednak nie stanęli obok siebie. Rozdzielił ich jeden z kuzynów. Zobacz także:   Królowa Elżbieta II będzie siedziała sama na pogrzebie Filipa. Oddzielą ją od rodziny? Lista uczestników pogrzebu księcia Filipa Oto lista żałobników, którzy biorą udział w uroczystości, ujawniona przez „Daily Mail”. 1. Królowa Elżbieta II , przez 73 lata żona księcia Filipa. 2. Książę Karol , syn pierworodny Filipa i Elżbiety II.  3. Księżna Kamila , druga żona Karola. 4. Książę William , wnuk Filipa, syn Karola i księżnej Diany. Drugi (po ojcu) w kolejce do tronu. 5. Księżna Kate , żona Williama. 6. Książę Harry , wnuk Filip, syn Karola i księżnej Diany. 6. w kolejce do tronu. 7. Książę Andrzej , 61-letni syn Filipa i królowej. 8. w kolejce do tronu. 8. Księżniczka Beatrycze , 32-letnia wnuczka Filipa, córka Andrzeja. 9. Edoardo Mapelli Mozzi , mąż Beatrycze, biznesmen. 10. Księżniczka Eugenia , 31-letnia wnuczka Filipa, młodsza córka Andrzeja. Sama została niedawno matką. 11. Jack Brooksbank , mąż Eugenii. 12. Książę Edward , 57-letni młodszy syn księcia Filipa. 12. w kolejce do tronu. 13. Zofia , żona księcia Edwarda 14. Ludwika Windsor , 17-letnia córka Edwarda i Zofii. 15....

Królowa Elżbieta i książę Filip
East News
Newsy
Książę Filip dla Elżbiety II zmienił wyznanie! Z czego jeszcze zrezygnował dla królowej?
Książę Filip dla królowej Elżbiety zrobił bardzo dużo. Jak się poświęcił i z czego zrezygnował?

Wiadomość o śmierci księcia Filipa poruszyła cały świat! Mąż królowej Elżbiety II zmarł w wieku 99 lat, w czerwcu obchodziłby swoje setne urodziny.  Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor - poinformował Pałac Buckingham w oficjalnym komunikacie.  Książę Edynburga i królowa Elżbieta II byli małżeństwem przez 74 lata i doczekali się czwórki dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Ich potomkowie dzięki królowej otrzymali podwójne nazwisko Mountbatten-Windsor. Życie tej pary było pełne kontrowersyjnych historii, ale ostatecznie przetrwali wszystkie burze i mimo że czasem nie widywali się miesiącami - wytrwali razem ponad 70 lat. Okazuje się, że życie u boku królowej nie zawsze było łatwe dla księcia Filipa , ale zawsze był ostoją i wsparciem dla monarchini, o czym sama mówiła w ich 50. rocznicę ślubu. Książę Edynburga dla królowej całkowicie zmienił swoje życie! Z czego musiał zrezygnować? Książę Filip dla Elżbiety II zmienił wyznanie! Książę Filip przyszedł na świat 10 czerwca 1921 roku na wyspie Korfu. Miał trudne dzieciństwo, a w 1939 roku, w wieku zaledwie 18 lat, wstąpił do Royal Navy. Filip i Elżbieta pobrali się 20 listopada 1947 i od tego czasu życie księcia Edynburga zmieniło się diametralnie! W planach miał kontynuowanie kariery w wojsku, ale po śmierci króla, kiedy to Elżbieta została następcą tronu nie było to możliwe. Jeszcze przed ślubem przyjął brytyjskie obywatelstwo i zmienił wyznanie: z prawosławia przeszedł na anglikanizm. Książę Filip zawsze stał u boku królowej, ale często był odbierany jako drugoplanowa postać. Przez wiele lat miał mieć za złe monarchini, że nie nadała mu królewskiego tytułu. Słynął z ogromnego poczucia humoru i był duszą...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner