Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News
Newsy

Rząd otwiera hotele - jednak pojedziemy na wakacje! Są już wytyczne i szczegóły [AKTUALIZACJA]

Rząd otwiera hotele - jednak pojedziemy na wakacje! Są już wytyczne i szczegóły [AKTUALIZACJA]

Na tę wiadomość czekała cała polska branża turystyczna i wszyscy, którzy planują wakacje i wyjazdy letnie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę na konferencji prasowej kolejny - II etap powrotu do normalności, czy odmrażania gospodarki. Jednym ze zniesionych ograniczeń ma być otwarcie hoteli. Kiedy nastąpi i jak ma dokładnie wyglądać? Zobaczcie, co do tej pory wiadomo.

Hotele i cała branża turystyczna to segment polskiej gospodarki, który natychmiast i bardzo mocno odczuł epidemię koronawirusa. Wymuszone zamknięcie hoteli i miejsc z noclegami spowodowało, że z dnia na dzień ich właściciele stracili możliwość zarobku. 

Początkowo wypowiedzi przedstawicieli rządu nie nastrajały zbyt optymistycznie. Minister Łukasz Szumowski pytany przez Roberta Mazurka w RMF FM mówił, że nie ma co myśleć o takich wakacjach, jak dotąd. 

O wakacjach takich jakie sobie wyobrażamy, i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały że epidemia wygaśnie z powodu lata. 

Jednak równocześnie zapowiedziano, że same hotele zostaną otwarte już w drugim etapie odmrażania gospodarki. Dziś ogłoszono, że nastąpi to już 4 maja.

Zobacz także: Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! "Pojawią się kolejne poluzowania"

Wykorzystaj kod rabatowy Booking i skorzystaj ze zniesienia restrykcji – wakacje w hotelu są już możliwe, więc zarezerwuj pobyt w atrakcyjnej cenie!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

II etap odmrażania gospodarki - otwarcie hoteli

Dlaczego rząd wybrał 4 maja? Jak tłumaczył premier, specjalnie zdecydowano się na otwieranie hoteli i miejsc noclegowych po tzw. weekendzie majowym. Chodzi o to by w najbliższe wolne dni ludzie nie ruszyli masowo na wyjazdy, bo to by zwiększyło prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wirusa. 

Jak to będzie wyglądało? Jak ogłoszono na konferencji, wprawdzie hotele i miejsca noclegowe będą otwierane, jednak ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych czy hotelowych przestrzeni rekreacyjnych - jak siłownie, sale zabaw, czy baseny.

Premiera pytano m.in. czy otwarcie hoteli oznacza otwarcie hotelowych restauracji?

O otwarciu restauracji myślimy w kolejnych etapach - stwierdził premier. - Na ten moment ważne jest zachowanie dystansu w hotelach - dodał.

Jak zapewniał, rząd będzie też pracować nad szczegółami, w jaki sposób dopuścić wewnętrzną organizację dla klientów "takich instytucji jak gospodarstwa agroturystyczne" - mówił premier.

Szczegóły regulacji dla hoteli

Na stronach rządowych pojawiły się szczegółowe wytyczne dla hoteli i długa lista warunków, które będą musiały być spełnione po otwarciu. A wśród nich między innymi:

- W widocznym miejscu przed wejściem do hotelu i w recepcji musi być informacja o maksymalnej liczbie klientów. 
- Ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości na podstawie liczby dostępnych pokoi liczone jako liczba pokoi razy dwie osoby.
- Umieszczenie na terenie hotelu czy pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk
- Rekomenduje się też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
- Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania np. poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł.
- Ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji.
- Wyłączenie z użytkowania wspólnych pomieszczeń, jak sale telewizyjne, pokoje zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki itd. Będzie z nich można korzystać pod warunkiem wynajęcia na wyłączność.
- Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu osób, które nie są tam zakwaterowane.
- Dezynfekowanie nie rzadziej niż co godzinę ogólnych toalet, wind, blatu recepcji (po każdym gościu), klamek, poręczy, uchwytów, telefonów, klawiatury komputerów, itd.
- Rutynowe sprzątanie pokoi powinno się odbywać jedynie na życzenie klienta.
- Zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.
- Funkcjonowanie restauracji i barów będzie możliwe w reżimie sanitarnym - z uwzględnieniem zakazu organizowania posiłków w formie bufetu. Będą miały możliwość serwowania posiłków tylko dla gości hotelu w przestrzeni restauracji pod warunkiem zachowania minimum 2 m odległości między osobami.
- Dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom, jak rower, czy kajak.

Zaleceń jest dużo więcej - wszystkie znajdziecie TUTAJ.

Przedstawiciele branży cieszą się ze zniesienia restrykcji, ale mają pewne uwagi.

Generalnie informacja jest bardzo dobra - mówił w TVN24 Henryk Orfinger z Konfederacji Lewiatan. - Musimy się nauczyć funkcjonować w nowych warunkach. 

Jak tłumaczył, branża chciałaby jednak większego otwarcia części wspólnych - jak np. baseny czy sauny suche. Hotele potrzebują rozrywek dla gości, a teraz jest o to trudno. 

To dobry krok, ale mógłby być trochę większy, łatwiejszy dla nas - mówił.

East News
Newsy
Jest data II etapu odmrażania gospodarki! Galerie handlowe, hotele i przedszkola będą otwarte! [AKTUALIZACJA]
Premier Mateusz Morawiecki podał datę i zakres wprowadzenia II etapu znoszenia obostrzeń.

Premiera Mateusz Morawiecki podał datę i zakres wprowadzenia II etapu odmrażania gospodarki i znoszenia obostrzeń, które zostały wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Jakie restrykcje znikną już w najbliższym czasie? Pojawiło się sporo nowych szczegółów. Zobaczcie poniżej: Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy zasad dystansowania społecznego. W domu wychodzimy do pracy, po zakupy i w życiowo niezbędnych sprawach. Trzymajmy się w tych sprawach - przestrzegał w środę premier. Zobacz także:  Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! "Pojawią się kolejne poluzowania" Premier o szczegółach odmrażania gospodarki Polski Rząd zdecydował się podzielić odmrożenie gospodarki na cztery etapy. Pierwszy z nich został wprowadzony w życie już 20 kwietnia. Wtedy też została zwiększona liczba osób przebywających w sklepach czy kościołach, otwarto parki i lasy.  W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o wdrożeniu II etapu odmrażania gospodarki. To bardzo ważne wiadomości m.in. dla handlu i  branży turystycznej. Jakie inne obostrzenia zostaną zniesione w najbliższym czasie?  Szczegóły II etapu odmrażania gospodarki  Jak ogłosił premier Mateusz Morawiecki: Od 6 maja  - możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli Od 4 maja (po przerwie majowej) - otwieranie hoteli i miejsc noclegowych. Ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych (siłownie, sale pobytu, baseny) - otwarcie galerii handlowych , ale w reżimie obostrzeń - na 15 mkw może przebywać jeden klient, jedna osoba.  - możliwe będą zabiegi rehabilitacyjne . - otwarte zostaną instytucje kultury. Co z kolejnymi etapami? Bardzo...

Kiedy galerie handlowe zostaną otwarte po koronawirusie?
EastNews
Newsy
Galerie handlowe zostaną otwarte wcześniej!? Nieoficjalne informacje o odmrażaniu gospodarki
Galerie handlowe zostaną otwarte już na początku maja?

Rząd planuje zdejmowanie kolejnych ograniczeń nałożonych w związku z epidemią koronawirusa . Już dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić plan wchodzenia w życie II etapu odmrażania gospodarki. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami częściowo mają zostać otwarte hotele, markety budowlane wznowią sprzedaż w weekendy i znów zaczną działać niektóre instytucje kultury, biblioteki i galerie sztuki. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował już dane, m.in. dotyczące liczby zakażeń koronawirusem z tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu zdejmowania ograniczeń. (...) Dziś, wstępnie ok. południa, premier Mateusz Morawiecki poinformuje o dacie wejścia w życie II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik rządu Piotr Müller.  Okazuje się, że to nie wszystko! Jak wynika z nieoficjalnych informacji, również galerie handlowe mogą zacząć działać wcześniej. Maa się to odbywać na specjalnych zasadach! Oczywiście ich otwarcie będzie możliwe na określonych warunkach - dodał rzecznik rządu. Na jakich zasadach będą działały w czasie epidemii koronawirusa? Jak informuje dziennik.pl, możliwe jest wcześniejsze niż początkowo zakładano otwarcie galerii handlowych, które znajdują się dopiero w III etapie odmrażania gospodarki. Ich otwarcie miałoby się odbywać na specjalnych warunkach, przy określonej maksymalnej liczbie klientów oraz z określonymi podwyższonymi normami sanitarnymi. Chodzi oczywiście o dezynfekcję rąk i często używanych powierzchni.  To dobry pomysł? Zobacz także:   Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! W ostatnim czasie przez...

Minister Łukasz Szumowski i premier Mateusz Morawiecki na ekranach
East News
Newsy
Jutro konkretna data kolejnego etapu odmrażania gospodarki! Które obostrzenia znikną?
Jutro konkretna data kolejnego etapu odmrażania gospodarki! Które obostrzenia znikną?

Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie dzisiaj, a jutro mamy poznać szczegóły dalszego odmrażania gospodarki. Na informację rządu czekają tysiące pracowników i właścicieli biznesów, którzy w wyniku ograniczeń związanych z koronawirusem stanęli przed widmem poważnych strat, czy nawet bankructwa. Co ogłosi w środę premier Mateusz Morawiecki? Czy tym razem będzie mowa o otwarciu handlu, punktów usługowych czy np. hoteli? Rąbka tajemnicy uchylił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak mówił, padnie konkretna data! Zobaczcie szczegóły. Zobacz także:   Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! Data następnego etapu odmrażania gospodarki Jak zdradził w programie "Koronawirus" na wp.pl minister, na konferencji poznamy szczegóły odmrażania gospodarki.  - Tak, tematy związane z handlem na pewno, z szeroko pojętą gospodarką, tak jak obiecywaliśmy. Po pierwszych danych, które spłynęły dzisiaj będziemy wiedzieli, że kolejne nasze działania nie spowodowały gwałtownego wzrostu, więc możemy przejść do kolejnych - mówił w wp.pl Łukasz Szumowski. Jak mówił, rząd chce żeby gospodarka coraz szybciej działała, ale w reżimie sanitarnym. Co ze sklepami i galeriami handlowymi? - Pamiętajmy, że i sklepy i galerie mają różne funkcje, szczególnie te duże formy handlowe. Na pewno chcemy, by to się odbywało w sposób ostrożny i pod kontrolą. Jak zapowiedział na konferencji poznamy datę zdejmowania kolejnych ograniczeń. Jutro poznamy datę, to mogę zdradzić - zapowiedział Szumowski w wp.pl.  Ale nie wszystkich trzech pozostałych etapów, a tylko kolejnego. Zobacz także:   Kiedy szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Minister Szumowski podał nowy termin!  Konferencja...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner