Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News

Rząd otwiera hotele - jednak pojedziemy na wakacje! Są już wytyczne i szczegóły [AKTUALIZACJA]

Mateusz Morawiecki, zdalna konferencja, zdjęcie w tablecie
East News

Na tę wiadomość czekała cała polska branża turystyczna i wszyscy, którzy planują wakacje i wyjazdy letnie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę na konferencji prasowej kolejny - II etap powrotu do normalności, czy odmrażania gospodarki. Jednym ze zniesionych ograniczeń ma być otwarcie hoteli. Kiedy nastąpi i jak ma dokładnie wyglądać? Zobaczcie, co do tej pory wiadomo.

Hotele i cała branża turystyczna to segment polskiej gospodarki, który natychmiast i bardzo mocno odczuł epidemię koronawirusa. Wymuszone zamknięcie hoteli i miejsc z noclegami spowodowało, że z dnia na dzień ich właściciele stracili możliwość zarobku. 

Początkowo wypowiedzi przedstawicieli rządu nie nastrajały zbyt optymistycznie. Minister Łukasz Szumowski pytany przez Roberta Mazurka w RMF FM mówił, że nie ma co myśleć o takich wakacjach, jak dotąd. 

O wakacjach takich jakie sobie wyobrażamy, i jakie mieliśmy do tej pory, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych naukowych, które by powiedziały że epidemia wygaśnie z powodu lata. 

Jednak równocześnie zapowiedziano, że same hotele zostaną otwarte już w drugim etapie odmrażania gospodarki. Dziś ogłoszono, że nastąpi to już 4 maja.

Zobacz także: Kiedy odmrożenie gospodarki? Minister rozwoju podała wstępny termin! "Pojawią się kolejne poluzowania"

Wykorzystaj kod rabatowy Booking i skorzystaj ze zniesienia restrykcji – wakacje w hotelu są już możliwe, więc zarezerwuj pobyt w atrakcyjnej cenie!

II etap odmrażania gospodarki - otwarcie hoteli

Dlaczego rząd wybrał 4 maja? Jak tłumaczył premier, specjalnie zdecydowano się na otwieranie hoteli i miejsc noclegowych po tzw. weekendzie majowym. Chodzi o to by w najbliższe wolne dni ludzie nie ruszyli masowo na wyjazdy, bo to by zwiększyło prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się wirusa. 

Jak to będzie wyglądało? Jak ogłoszono na konferencji, wprawdzie hotele i miejsca noclegowe będą otwierane, jednak ograniczona pozostanie działalność restauracji hotelowych czy hotelowych przestrzeni rekreacyjnych - jak siłownie, sale zabaw, czy baseny.

Premiera pytano m.in. czy otwarcie hoteli oznacza otwarcie hotelowych restauracji?

O otwarciu restauracji myślimy w kolejnych etapach - stwierdził premier. - Na ten moment ważne jest zachowanie dystansu w hotelach - dodał.

Jak zapewniał, rząd będzie też pracować nad szczegółami, w jaki sposób dopuścić wewnętrzną organizację dla klientów "takich instytucji jak gospodarstwa agroturystyczne" - mówił premier.

Szczegóły regulacji dla hoteli

Na stronach rządowych pojawiły się szczegółowe wytyczne dla hoteli i długa lista warunków, które będą musiały być spełnione po otwarciu. A wśród nich między innymi:

- W widocznym miejscu przed wejściem do hotelu i w recepcji musi być informacja o maksymalnej liczbie klientów. 
- Ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości na podstawie liczby dostępnych pokoi liczone jako liczba pokoi razy dwie osoby.
- Umieszczenie na terenie hotelu czy pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk
- Rekomenduje się też zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
- Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania np. poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł.
- Ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji.
- Wyłączenie z użytkowania wspólnych pomieszczeń, jak sale telewizyjne, pokoje zabaw dla dzieci, baseny, sauny, dyskoteki itd. Będzie z nich można korzystać pod warunkiem wynajęcia na wyłączność.
- Bezwzględny zakaz przebywania w hotelu osób, które nie są tam zakwaterowane.
- Dezynfekowanie nie rzadziej niż co godzinę ogólnych toalet, wind, blatu recepcji (po każdym gościu), klamek, poręczy, uchwytów, telefonów, klawiatury komputerów, itd.
- Rutynowe sprzątanie pokoi powinno się odbywać jedynie na życzenie klienta.
- Zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.
- Funkcjonowanie restauracji i barów będzie możliwe w reżimie sanitarnym - z uwzględnieniem zakazu organizowania posiłków w formie bufetu. Będą miały możliwość serwowania posiłków tylko dla gości hotelu w przestrzeni restauracji pod warunkiem zachowania minimum 2 m odległości między osobami.
- Dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom, jak rower, czy kajak.

Zaleceń jest dużo więcej - wszystkie znajdziecie TUTAJ.

Przedstawiciele branży cieszą się ze zniesienia restrykcji, ale mają pewne uwagi.

Generalnie informacja jest bardzo dobra - mówił w TVN24 Henryk Orfinger z Konfederacji Lewiatan. - Musimy się nauczyć funkcjonować w nowych warunkach. 

Jak tłumaczył, branża chciałaby jednak większego otwarcia części wspólnych - jak np. baseny czy sauny suche. Hotele potrzebują rozrywek dla gości, a teraz jest o to trudno. 

To dobry krok, ale mógłby być trochę większy, łatwiejszy dla nas - mówił.

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48