Ryszard Kotys
East News

Ryszard Kotys przez lata zmagał się z chorobą. Ostatnie miesiące jego życia były walką o życie

Ryszard Kotys
East News

28 stycznia media przekazały smutną wiadomość. Niestety, dzisiejszej nocy odszedł jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, reżyser, a także scenarzysta, który zaskarbił sobie sympatię widzów rolą Janusza Paździocha w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". Ryszard Kotys przez lata zmagał się z ciężką chorobą. Jak wyglądały ostatnie miesiące jego życia?

Choroba Ryszarda Kotysa

O problemach zdrowotnych Ryszarda Kotysa zaczęto mówić już w 2017 roku. Kiedy kilka lat temu aktor przeszedł ostre zapalenie płuc, które omal nie skończyło się tragedią, a po niedoleczonej chorobie w jamie opłucnej pojawił się płyn, przez co trafił do szpitala. Wtedy też przerwał pracę na planie serialu "Świat według Kiepskich", a fani zaczęli martwić się o to, czy jeszcze kiedykolwiek zobaczą go na ekranie czy deskach teatrów. W tamtym czasie jednak medialne spekulacje skróciła telewizja Polsat, wydając oficjalne oświadczenie:

W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat Pana Ryszarda Kotysa pragniemy poinformować, że aktor wcielający się w rolę Mariana Paździocha nie żegna się z serialem "Świat według Kiepskich". Pan Ryszard Kotys jest w bardzo dobrej formie. Sławomir Szczęściak, który w serialu gra Janusza Paździocha - syna Mariana Paździocha, dołączył do ekipy już w ubiegłym sezonie, aby wzbogacić obsadę, a nie zastąpić Pana Ryszarda Kotysa.

Następnie o innych dolegliwościach, z którymi zmagał się Ryszard Kotys poinformował "Super Express". Jak donosił dziennik, stan aktora miał być na tyle poważny, że jego młodsza o ponad 20 lat żona, miała zatrudnić opiekunkę, która pomagała mu w codziennych czynnościach. W 2018 roku, w wywiadzie udzielonym dla "Rewii", aktor nie ukrywał, że doskwierają mu poważne problemy zdrowotne, nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Ryszard Kotys zaczął cierpieć na demencję i coraz częściej nie był w stanie odnaleźć się w nowych miejscach.

To prawda, gubię się dosłownie wszędzie. Na przykład wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się też w obcym mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony - wyznał.

Choć zadecydował o przerwaniu swojej kariery teatralnej, wciąż grał w "Kiepskich". To właśnie praca na planie serialu miała być dla niego najlepszym lekarstwem. Niestety, przełom 2020 i 2021 roku, a także epidemia koronawirusa, przywiodły kolejne, smutne doniesienia. Kiedy fani dowiedzieli się, że wraz z nowym rokiem mają ruszyć prace nad nowymi odcinkami "Świata według Kiepskich", wszyscy zastanawiali się, że Janusz Paździoch wciąż będzie jednym z bohaterów. 

88-letni Ryszard Kotys, który w marcu miał zdmuchnąć kolejną świeczkę na swoim urodzinowym torcie, znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Jak donoszą media, aktor musiał zostać niemal całkowicie odizolowany od świata, gdyż z powodu swoich problemów zdrowotnych, a także wieku, zakażenie koronawirusem mogłoby okazać się dla niego tragiczne w skutkach. Niestety, aktor zmarł w czwartek 28 stycznia 2021 roku. Do tej pory nie podano oficjalnej przyczyny zgonu.

Zobacz także: Andrzej Grabowski zrezygnuje z roli Ferdka w "Świecie według Kiepskich" po 20 latach?! 

Kiedy w 2020 roku fani "Świata według Kiepskich" musieli pożegnać Dariusza Gnatowskiego, który wcielił się w rolę Boczka, nikt nie spodziewał się, że wraz z nowym rokiem odejdzie kolejny, wybitny aktor.

Dariusz Gnatowski i Ryszard Kotys
East News

Ryszard Kotys od lat zmagał się ze zdrowotnymi problemami. Przeszedł ciężkie zapalnie płuc, zaczęła doskwierać mu demencja, a także miał cierpieć na szereg innych dolegliwości. O śmierci aktorka poinformowano 28 stycznia.

Ryszard Kotys
East News

 

Więcej na temat Ryszard Kotys
Przeładuj

Ida Nowakowska już wybrała imię dla synka? Będzie tradycyjne! "Nie chcemy zrobić krzywdy dzidziusiowi"

zobacz 02:08