Podczas dzisiejszej konferencji ministra zdrowia i premiera zostały przedstawione najnowsze informacje dotyczące obostrzeń. Wystąpienie Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego dotyczyło głównie ochrony seniorów, najbardziej narażonych na koronawirusa. Wprowadzono m.in. godziny dla seniorów. Mimo wcześniejszych zapowiedzi nie padły żadne informacje dotyczące funkcjonowania szkół, ale dziennikarze obecni na spotkaniu prasowym zadali kilka pytań politykom. Jaki jest stan na dziś?

Reklama

Koronawirus nie odpuszcza! Co ze szkołami? Czy będą zamknięte? Czy wróci nauczanie zdalne?

Z dnia na dzień przypadków zakażeń jest coraz więcej - dziś to aż 5300 nowych zachorowań oraz 53 zgony. Rząd postanowił działać - od dziś w całej Polsce obowiązuje strefa żółta (związana m.in. z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej), wprowadzono m.in. godziny dla seniorów. Podczas konferencji premiera oraz minister zdrowia nie powiedzieli nic o funkcjonowaniu. Wtedy padły pytania od zgromadzonych dziennikarzy. Morawiecki zapewniał, że na razie nie planowane jest ponowne zamknięcie szkół oraz powrót do nauczania zdalnego:

Dyskutujemy intensywnie, na dzień dzisiejszy 98% szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym, niewielki procent szkół ma nauczanie zdalne lub hybrydowe. Strategia ministerstwa edukacji zaproponowana w sierpniu zdaje egzamin w tym trudnym okresie. Nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym.

Premier zwrócił uwagę na to, że nauka zdalna źle wpływa na uczniów, także na ich psychikę. Rząd cały czas dyskutuje z psychologami, psychiatrami na ten temat:

Tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez kosztów społecznych. Słyszymy wyraźnie, że są uszczerbki na zdrowiu, również psychicznym w przypadku długotrwałej izolacji.

Kiedy odbędzie się oddzielna konferencja w sprawie działania szkół?

Komunikaty dotyczące obostrzeń chcemy przekazywać w cyklu tygodniowym, aby instytucje mogły się przygotować.

Co więc z maseczkami?

Zobacz także

Maseczki są obowiązkowe podczas przerw i korzystania z przestrzeni wspólnych, nie bedą obowiązkowe w trakcie lekcji - zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w szkołach na razie nie dojdzie do żadnych zmian.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama