Zasady żółtej strefy - najważniejsze informacje
Newsy

Od dziś cała Polska w żółtej i czerwonej strefie. Oto najważniejsze zasady i zmiany. Co z siłowniami i restauracjami? 

Zasady żółtej strefy. Najważniejsze zasady w żółtej strefie - jakie zmiany?

W związku z rosnącą ilością zachorowań na koronawirusa rząd poinformował, że od dziś cały nasz kraj będzie objęty żółtą strefą (z wyjątkami powiatów, które zostały wcześniej włączone do czerwonej - są w niej 32 powiaty i 6 miast). Oczywiście wiążę się to z nowymi zasadami bezpieczeństwa, które trzeba przestrzegać. Poznajcie najważniejsze z nich!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Żółta strefa - najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Co z maseczkami? 

Najważniejszą zasadą jest oczywiście obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na ulicach, parkach czy cmentarzach.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całego kraju – w przestrzeni publicznej:

1) w środkach transportu publicznego;

2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym:

a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

b) na terenie nieruchomości wspólnych,

c) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,

d) w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach);

3) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu (z wyłączeniem osób sprawujących kult). - czytamy na rządowej stronie gov.pl

Maseczki NIE TRZEBA nosić na terenach zielonych, w lasach, parkach, ogrodach botanicznych czy plażach.

Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są osoby, które mają zaświadczenie lekarskie o niemożności zasłaniania ust i nosa ze względu na chorobę, dzieci do 5 roku życia czy osoby uprawiające sport, ale na terenie lasów, parków itd. 

Za nieprzestrzeganie zasad może grozić mandat, do 500 zł! Jest to realizacja polityki "zero tolerancji", którą rząd ogłosił kilka dni temu. Na ulicach ma być coraz więcej straży miejskiej i policji, pilnującej przestrzegania nowych zaleceń.

Żółta strefa - siłownie. Czy są otwarte? 

W zasadach działania siłowni nie zmienia się wiele - pozostają otwarte, ale wciąż trzeba odkażać urządzenia, z których się korzystało. Operatorzy siłowni są zobowiązani do wyłączenia co drugiego z urządzeń, z których korzystają klienci. 

Działalność dopuszczalna pod warunkiem, gdy na siłowni lub w klubie znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 7 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi - czytamy.

Żółta strefa - wesela, komunie, uroczystości rodzinne

Do 16.10.2020 r. na uroczystościach rodzinnych może być do 100 osób. Natomiast od 17.10.2020 r. - do 75 osób, z wyjątkiem obsługi.

Uczestnicy wesel, konsolacji lub przyjęć komunijnych, a także innych przyjęć okolicznościowych mają obowiązek zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. - czytamy na gov.pl.

Żółta strefa - co z restauracjami? 

Działają podobnie jak wcześniej - odstęp między stolikami, 1 osoba na 4 m2 oraz obowiązek zakrywania nosa i usta do momentu zajęcia miejsca przy stoliku. W strefie czerwonej:

Prowadzenie działalności możliwe w określonych godzinach: od 6:00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu

Po więcej zasad odsyłamy na rządową stronę - tutaj. 

Zasady żółtej strefy - najważniejsze informacje

Zobacz także
koronawirus

Bezobjawowe zakażenie koronawirusem. Jak sprawdzić, że przechodzisz COVID-19 bezobjawowo?

Dorota Gardias w beżowym płaszczu

Dorota Gardias opublikowała pierwsze zdjęcie po powrocie ze szpitala. Poprosiła fanów o pomoc ws. koronawirusa

 

Mateusz Morawiecki w maseczce
East News
Newsy
UWAGA! Rząd zmienia decyzję w sprawie noszenia maseczek!
W Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie. Rząd właśnie wprowadził ogromną zmianę w sprawie obowiązku noszenia maseczek.

Już od dziś obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zapis, który opublikowano w środę 2 grudnia w Dzienniku Ustaw, to ogromna ulga dla tysięcy Polaków. Gdzie nie będziemy musieli nosić maseczki? Nowelizacja zakłada jedną, zasadniczą zmianę.  Zobacz także:   Bez szczepienia nie wejdziesz do restauracji i kina? Kontrowersyjne pomysły ministra Koronawirus w Polsce. Rząd zmienia decyzję w sprawie noszenia maseczek Zasłanianie ust i nosa to jedna z głównych pięciu zasad bezpieczeństwa w walce z epidemią koronawirusa . Maseczki cz przyłbice stały się więc naszym nieodłącznym atrybutem w przestrzeni publicznej, a od 28 listopada były one obowiązkowe również w pracy. Jak się okazuje, to właśnie w tej kwestii rząd postanowił wprowadzić ogromną zmianę, która weszła w życie wraz z dniem dzisiejszym. Zakłada się zmianę przepisu, który nakazywał zakrywanie ust i nosa w zakładach pracy jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Powyższe rozwiązanie było zbyt daleko idące, w związku z czym zmodyfikowano je tak, by pracodawca decydował w tym zakresie - przekazano w uzasadnieniu nowego rozporządzenia. Tym samym od 2 grudnia o tym, czy w pomieszczeniach służbowych należy nosić maseczki czy nie decyduje pracodawca. Jak przekazuje Radio Zet, z obowiązku zasłaniania nosa i ust zostały zwolnione również osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach administracji publicznej, kultu religijnego, oświaty i szkolnictwa wyższego, opieki zdrowotnej, społecznej czy socjalnej, kultury, wymiaru sprawiedliwości, obsługi bankowej, gastronomii, handlu, usług, a nawet turystyki, sportu, obsługi pasażerów - chyba, że zarządzający budynkiem zadecyduje inaczej. Wyjątek dotyczy również osób, które bezpośrednio obsługują...

Maseczki ochronne przeciwko koronawirusowi. Kto i kiedy musi je nosić?
East News
Newsy
Maseczki obowiązkowe w miejscach pracy! Nowe prawo własnie weszło w życie
Maseczki obowiązkowe w miejscach pracy! Nowe prawo własnie weszło w życie

Jak wynika z rozporządzenia, które weszło w życie od soboty 28 listopada, nakaz noszenia maseczek obowiązuje również w miejscach pracy, nie tylko w miejscach wspólnych takich jak korytarze czy kuchnia ale również przy biurku, jeżeli w pomieszczeniu znajduje się więcej niż jedna osoba. Poznajcie szczegóły. Zobacz także:  Jednak będą kary za większe spotkania w Wigilię? "Twarde wskazanie, jak powinniśmy spędzić święta" Koronawirus w Polsce. Maseczki obowiązkowe w miejscu pracy W miniony czwartek zostało opublikowane nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie już od 28 listopada. Zasady będą obowiązywały aż do 27 grudnia. W nowych regulacjach pojawił się istotny zapis o miejscach pracy. Wynika z niego, że noszenie maseczek lub zasłanianie nosa i ust w inny sposób jest obowiązkowe w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Dodatkowo wskazano, że miejscami pracy, w których zasłanianie nosa i ust jest koniecznością są budynki użyteczności publicznej, do której należą również budynki socjalne oraz biurowe.  Według nowego rozporządzenia zasłanianie ust i nosa obowiązuje m.in.:  w środkach publicznego transportu zbiorowego, czyli tramwaju, autobusie, pociągu czy samolocie i statku w samochodzie, jeżeli kierowca podróżuje z osobą, z którą nie mieszka  w miejscach ogólnodostępnych m. in. drogach, promenadach, bulwarach itp.  w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej (włącznie z budynkami socjalnymi i biurowymi) w sklepach, w galeriach handlowych, aptekach, a także w lokalach usługowych na cmentarzach oraz w kościołach w przestrzeni publicznej oraz na uczelniach i w szkołach Przewidziano również wyjątki, w...

Koronawirus w Polsce. Biedronka zwiększa środki ostrożności
East News
Newsy
Biedronka zmienia godziny otwarcia! W jakich godzinach będzie można zrobić zakupy? 
Biedronka zmienia godziny otwarcia! W jakich godzinach będzie można zrobić zakupy? 

Już od jutra, czyli od 10 października, w całej Polsce, z wyłączeniem "stref czerwonych" będzie obowiązywała "strefa żółta". Wiąże się to z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Podczas jutrzejszej konferencji prasowej rząd ogłosi kolejne szczegóły. Tymczasem Biedronka z powodu sytuacji epidemiologicznej w kraju ponownie zmienia godziny otwarcia. Zostaną one wydłużone, by klienci mogli robić zakupy bez narażania się na przebywanie ze zbyt wieloma ludźmi.  Zobacz także:  Polska od soboty w żółtej strefie! Jakie kary grożą za brak maseczki? Biedronka wydłuża godziny otwarcia  Sieć sklepów Biedronka już od tego weekendu będzie działać podobnie jak wiosną tego roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Jest to reakcja na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju i ma być próbą „podniesienia bezpieczeństwa oraz komfortu zakupów”. Władze Biedronki poinformowały, że od najbliższego weekendu prawie 2600 marketów będzie działać co najmniej do godz. 23, a niektóre z nich będą czynne całodobowo:  Jako lider rynku czujemy się odpowiedzialni za promowanie dobrych rozwiązań. Akcja 24 umożliwia zakupy niezbędnych produktów w całej Polsce w bezpiecznych warunkach. Klienci docenili to rozwiązanie za pierwszym razem, wierzymy, że teraz będzie tak samo – przekazał Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny  sieci sklepów Biedronka. O wydłużaniu pracy kolejnych lokalizacji władze Biedronki będą informować w najbliższych dniach. Dłuższe godziny otwarcia marketów mają sprawić, że na terenie sklepów będzie jednocześnie przebywać mniej klientów, co ma zagwarantować bezpieczeństwo i komfort zakupów.  Zobacz...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik