Magdalena Adamowicz z córką na uroczystości w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
East News
Newsy

Magdalena Adamowicz w poruszającym wywiadzie o 2 latach życia bez męża i ojca jej córek. "Jak teraz ma ulepić bałwana bez taty?"

Mijają dwa lata od śmierci Pawła Adamowicza. Żona prezydenta Gdańska, Magdalena Adamowicz wyjaśnia, jak dziś funkcjonuje jej rodzina.

Dziś mijają dwa lata od dnia śmierci Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem 13 grudnia 2019 roku, podczas finałowego koncertu WOŚP w tym mieście. Tragedia poruszyła cały kraj, prowokując dyskusję na temat siły nienawiści.

Jak dziś z tragedią radzą sobie najbliższe kobiety prezydenta - żona i dwie córki? Na te pytania odpowiedziała sama Magdalena Adamowicz:

"Najgorsze emocje są za mną, ale siła i odwaga pozostała".

Rodzina była dla niego najważniejsza. Paweł Adamowicz nie zdążył pożegnać się z bliskimi...

Wywiad z żoną Pawła Adamowicza dwa lata po jego śmierci

Paweł Adamowicz miał dwie córki, 10-letnią dziś Teresę i 18-letnią Antoninę. Dziewczynki musiały zmierzyć się nie tylko z nagłą śmiercią ojca, ale także z okolicznościami, w jakich Adamowicz zginął. Przeżywały straszną tragedię, o której mówił cały kraj.

Żona byłego prezydenta w wywiadzie z gazetą.pl mówi, że chce być kontynuatorką misji swojego męża. A jak ze stratą ojca poradziły sobie jego dwie córki?

Dziewczynom jest ciężko. Starsza córka była nie tylko emocjonalnie, ale także intelektualnie związana z ojcem. Jej tego kontaktu bardzo brakuje.

Młodsza córka radzi sobie z nas wszystkich najlepiej. Mówi: ja nie mogę za bardzo płakać po tacie, bo jak ja płaczę, to wtedy ty mamo płaczesz, siostra też płacze, wszystkie płaczemy i kto ma kogo wtedy pocieszać? Mówi bardzo naturalnie. Gdy spadł śnieg, to powiedziała, że chciałaby ulepić bałwana, ale przecież zawsze robiła to z tatą, więc jak teraz ma ulepić bałwana bez taty?

Strata taty wiąże się też z licznymi wspomnieniami. Magdalena Adamowicz wyjaśnia, że wspominanie Pawła Adamowicza jest też rodzajem godzenia się ze stratą.

Takich sytuacji jest wiele. W prozaicznych sytuacjach okazuje się, jak bardzo brakuje Pawła i jakie mamy z nim wspomnienia. Nie zawsze poczucie braku łączy się z rozpaczą, ale już bardziej z tęsknotą i smutkiem, że go nie ma. Mamy tak wiele wspomnień i chcę, aby dziewczyny tak właśnie - pięknie - go pamiętały. I idziemy do przodu.

Magdalena Adamowicz zaznaczyła, że w momencie tragedii ona i jej rodzina otrzymały mnóstwo pomocy od rodzin kolegów i koleżanek córek

Gdy klasa Tereski dowiedziała się, co się stało, to postanowili, że co drugi dzień będą nam przywozić obiady. Dla mnie to było krępujące i początkowo chciałam odmówić, ale powiedziano mi: absolutnie nie możesz, bo tak zwyczajowo jest przyjęte, że jeśli jesteś w trudnej sytuacji czy w żałobie, to będą się dzielić z nami obiadami. Przez dwa-trzy tygodnie codziennie inna rodzina przynosiła nam gotowy obiad. Wydawało mi się, że sobie poradzę sama, ale takie gesty dawały mi poczucie, że ktoś się o mnie troszczy. Często tych ludzi nawet nie znałam.

Żona Adamowicza powiedziała, że jej największą siłą są córki. To dla nich kobieta starała się nigdy nie załamać i to one trzymają ją w ryzach. Jako mama nie może pozwolić sobie na rozsypkę. Dzięki dzieciom Adamowicz przetrwała trudne chwile:

Wiem, że wszystko, co robię, jest ważne - jest ważne przede wszystkim dla moich córek. Widzę, że moja postawa i mój spokój dają im poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, mam gorsze dni. Nie jest tak, że każdego dnia, gdy dzwoni budzik, to wstaję i funkcjonuję jak robot. Też mam chwile, gdy jest mi ciężko. Są chwile zwątpienia. Ale szybko włączam rozum: gdybym się rozsypała, to córki też się rozsypią. A nie mogą, bo jestem matką - nigdy sobie nie pozwolę na to, byśmy się rozsypały.

Muszę dawać córkom siłę tak, jak Paweł dawał ją nam. Był kopany, szczuto na niego, ale dawał radę. Zawsze miał wewnętrzny spokój. Nawet jak się irytował, to w domu dbał o poczucie bezpieczeństwa nas wszystkich.

Dziś Magdalena Adamowicz pracuje w Parlamencie Europejskim. Tam właśnie tworzy nowe projekty z zakresu demokracji, wolnych mediów i walki z hejtem. Stworzyła m.in. Program Wymiany Młodych Demokratycznych Liderów, kampanię: ''Imagine Theres's No Hate''. W planach jest także powstanie instytutu im. Pawła Adamowicza. 

Zobacz także: Stefan W, który zaatakował Pawła Adamowicza dwa lata temu, wciąż przebywa w areszcie. Dlaczego dotąd nie stanął przed sądem?

Wczoraj ulicami Gdańska przeszedł pochód upamiętniający dzień ataku na prezydenta Gdańska.

Pochód z okazji drugiej rocznicy śmierci prezydenta, ulicami miasta
East News

Żona i córki prezydenta starają się kontynuować misję Pawła Adamowicza.

Rodzina Pawła Adamowicza zapala znicze
East News

Magdalena Adamowicz przyznała, że śmierć męża dodała jej odwagi, by walczyć o lepszy świat.

Magdalena Adamowicz z córką na uroczystości w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
East News

Paweł Adamowicz
East News
Newsy
"Wiedzieliśmy, że jest źle, ale..." Poruszające wyznanie brata prezydenta Gdańska
"Wiedzieliśmy, że jest źle, ale..." Poruszające wyznanie brata prezydenta Gdańska

  Piotr Adamowicz wspomina dramatyczną walkę o życie swojego brata, Pawła. Śmierć prezydenta Gdańska wstrząsneła całą Polską. Paweł Adamowicz został dźgnięty nożem podczas 27. Finału WOŚP- mimo wielogodzinnej operacji, prezydenta Gdańska nie udało się uratować. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę, 19 stycznia.  Zobacz także:  Już wiadomo, kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza. Rodzina ma jedną prośbę... Wczoraj, w bardzo wzruszających słowach Magdalena Adamowicz i jej starsza córka, wspominały swojego męża i ojca. Dziś "Super Express" opublikował poruszającą rozmowę z bratem prezydenta Gdańska. Piotr Adamowicz czuwał przy nim w szpitalu...   Brat Pawła Adamowicza wspomina jego ostatnie chwile Piotr Adamowicz w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że pojechał do szpitala od razu jak tylko dowiedział sie o dramatycznej sytuacji swojego brata.  Wiedzieliśmy, że jest źle, ale nie sądziliśmy, że jest aż tak źle- zdradził brat Pawła Adamowicza.  Ostatnie chwile spędziliśmy na ojomie. Tam jest taki pokój dla rodzin. Był z nami proboszcz z Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke, który udzielił rozgrzeszenia i ostatniego namaszczenia Pawłowi. Piotr Adamowicz nie ukrywa, że już poniedziałek rano dowiedział się, że jego brat umiera... Rano w poniedziałek, między godz. 8 a 9, odbyłem szczerą rozmowę z kierownikiem oddziału, której konkluzją było to, że Pawłowi zostały minuty, może godziny - przyznał w rozmowie z "Super Expressem". Brat prezydenta Gdańska w rozmowie z gazetą przyznał, że lekarze robili wszystko, by uratować Pawła Adamowicza.    Zobacz także:  Zabójca prezydenta Gdańska planował zamach w Warszawie. Media dotarły do przerażających informacji Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia. Pogrzeb prezydenta Gdańska odbędzie się 19...

Magdalena Adamowicz z córką na uroczystości w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
East News
Newsy
Magdalena Adamowicz z córką uczciły pamięć Pawła Adamowicza. Poruszająca uroczystość w Gdańsku
Magdalena Adamowicz z córką Antoniną wzięły udział w  uroczystości upamiętniającej prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Razem odsłoniły tablicę

Magdalena Adamowicz z córką Antoniną wzięły udział w  uroczystości upamiętniającej prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Razem odsłoniły tablicę, która została umieszczona w pobliżu miejsca, w którym rok temu Paweł Adamowicz został śmiertelnie raniony przez nożownika. Na pamiątkowej tablicy pojawiły się m.in. poruszające słowa prezydenta Gdańska, które wypowiedział na scenie tuż przed atakiem Stefana W.  Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na świecie. Dziękuję Wam! Na poruszającej w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza nie mogło zabraknąć jego żony i córki. Zobaczcie, co o śmierci ukochanego męża powiedziała Magdalena Adamowicz. Poruszające słowa Magdaleny Adamowicz Magdalena Adamowicz podczas uroczystości w pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza wygłosiła wzruszającą przemowę, w której wspominała tragiczne wydarzenia sprzed roku. Ta tablica upamiętnia pozbawioną sensu i wyjątkowo okrutną śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdańska, mojego ukochanego męża, wspaniałego ojca naszych córek, prezydenta Gdańska: miasta wolności, solidarności i odwagi- mówiła Magdalena Adamowicz. Ta tablica upamiętnia moment, w którym zło zatriumfowało. Moment, w którym zgasły światła, zapadła cisza i przerażenie. Moment, w którym jeden nóż miał zabić całe dobro tamtego dnia, cudownego, radosnego dnia. Moment, w którym my wszyscy przestraszyliśmy się zła. (...) Dlatego nie możemy dać zastraszyć się terrorowi. Zło zawsze jest w mniejszości, choć czasem na chwilę wygrywa, kiedy uda mu się zastraszyć tę większość, większą część dobrych ludzi. Zło zwycięża wtedy, kiedy my zaczynamy się bać, dlatego musimy być odważni-...

Żona i córka Pawła Adamowicza podczas pogrzebu w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
East News
Newsy
Magdalena Adamowicz ze wzruszeniem wspomina męża. Za te słowa została nagrodzona owacjami na stojąco
Magdalena Adamowicz ze wzruszeniem wspomina męża. Za te słowa została nagrodzona owacjami na stojąco

  Magdalena Adamowicz w poruszających słowach wspominała swojego męża. Wczoraj, w niedzielę 20 stycznia, w Europejskim Centrum Solidarności zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie "Wieczór dla Przyjaciela", podczas którego żona, przyjaciele i współpracownicy wspominali tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska. Wypowiedź żony Pawła Adamowicza została nagrodzona owacjami na stojąco. Zobacz także:  Niezwykły  gest  papieża Franciszka na pogrzebie Pawła Adamowicza   Poruszające wystąpienie Magdaleny Adamowicz Magdalena Adamowicz podczas spotkanie w ECS przyznała, że Paweł Adamowicz był dla niej największym i najlepszym przyjacielem. Był oczywiście moim mężem, ale różnie bywa w małżeństwach, a nas oprócz tego łączyła prawdziwa przyjaźń. Zawsze mogłam na niego liczyć, on także w tych bardzo trudnych dniach mógł liczyć na mnie  - mówiła żona prezydenta Gdańska.    Żona zmarłego prezydenta Gdańska zdradziła, że jej maż jako przyjaciel bywał krytyczny i wymagający. To nie było tak, że on zawsze wszystko chwalił i słodził; on potrafił upomnieć, kiedy trzeba, on potrafił ściągnąć na ziemię, ale ja nie byłam mu dłużna i też byłam tą osobą, która go na ziemię często ściągała - mówiła Magdalena Adamowicz.  Jak informuje portal tvn24.pl, wypowiedź żony Pawła Adamowicza została nagrodzona owacjami na stojąco.    Zobacz także:  Politycy, dziennikarze, prezydenci Polski… Wszyscy  pożegnali prezydenta Pawła Adamowicza!   Magdalena Adamowicz wspominała swojego męża w Europejskim Centrum Solidarności. Spotkanie w ECS zostało zorganizowane dzień po pogrzebie Pawła Adamowicza.

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner