Paweł Adamowicz zbliżenie na twarz
East News
Newsy

Stefan W, który zaatakował Pawła Adamowicza dwa lata temu, wciąż przebywa w areszcie. Dlaczego dotąd nie stanął przed sądem?

13 stycznia 2019 roku podczas koncertu WOŚP Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika. Proces zabójcy wciąż się nie zaczął!

13 stycznia 2019 roku w Gdańsku Paweł Adamowicz został raniony nożem. Do zdarzenia doszło podczas finału WOŚP w Gdańsku. Tuż przed puszczeniem symbolicznego światełka do nieba, obecny na scenie Stefan W. zbliżył się do prezydenta i trącił go nożem trzy razy. Świadkiem morderstwa byli wszyscy obecni na scenie i setki osób pod sceną. Mimo winy Stefana W. morderca do dziś nie stanął przed sądem. Coraz więcej osób zastanawia się dlaczego? ''Wierzymy, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości' -' napisano w apelu o niezwłoczne rozpoczęcie procesu sądowego w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska. 

Paweł Adamowicz nie żyje. Miał 53 lata. Jak do tego doszło?

Rzecznik Praw Obywatelskich dostrzega opieszałość prokuratury: ''Prokuratura nie zdołała doprowadzić do procesu sądowego''

Dwa lata po śmierci prezydenta Gdańska, którego zamordowano na oczach wielu świadków, wciąż nie postawiono zarzutów Stefanowi W. Przypomnijmy, że mężczyzna tuż po dokonaniu morderstwa chwycił za mikrofon i skierował do publiczności następujące słowa:

Halo! Halo! Nazywam się Stefan W(...). Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz.

Śledztwo wykazało, że mężczyzna był trzy razy skazywany za napaść. W 2016 roku lekarze zdiagnozowali u Stefana W. schizofrenię paranoidalną. Sprawę zabójstwa badali więc biegli, którzy mieli ocenić poczytalność zamachowca w momencie napaści. Jeszcze w 2019 roku przedstawiono, iż mężczyzna, nie może do końca odpowiadać za swoje czyny, ponieważ nie jest poczytalny. Rok później w sierpniu drugi niezależny zespół biegłych przeprowadził kolejną analizę, z której wniknęło, że Stefan W. w chwili zabójstwa był poczytalny i może odpowiadać przed sądem za swój czyn. Brat Pawła Adamowicza napisał wówczas na swoim Facebooku:

Morderca mojego brata Pawła Stefan W. może być sądzony. Tak uznał zespół biegłych lekarzy psychiatrów i psychologów kierowany przez prof. Janusza Heitzmana- przekazuje Kuba Kaługa z radia RMF. Niezwykle obszerną, liczącą niemal 350 stron opinię odebrałem tydzień temu. Jest ona analizowana. Dysponentem śledztwa jest prokuratura i to ona decyduje czy odpowie na szczegółowe pytania. Ja ze swej strony mogę powiedzieć, że opinia została przygotowana w sposób profesjonalny, a zarazem jest to smutny, poruszający także nierzadko porażający materiał.

Dlaczego więc, mimo dwóch opinii i znajomości tożsamości mordercy proces sądowy nie ruszył? To pytanie zadaje rodzina zmarłego, politycy i wiele innych osób, które żądają sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się także Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar:

Jako RPO wskazywałem na wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące działań prokuratury wobec Pawła Adamowicza. Przedstawiłem raport o jej wyjątkowej aktywności, wręcz nadgorliwości, w okresie poprzedzającym zabójstwo. Obecnie natomiast obserwujemy opieszałość w zakresie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa - zauważa rzecznik.

Rzecznik dodaje także,  że brak procesu nie uspokaja nastrojów społecznych:

Państwo wobec szeroko rozumianej przemocy pozostaje w dużej mierze bezradne. Jesteśmy wręcz narażeni na powtórzenie się podobnego zdarzenia, jak w Gdańsku, w stopniu nie mniejszym niż przed dwoma laty.

Długi apel, jaki pojawił się w sieci, poparło mnóstwo osób, domagających się sprawiedliwości. Wyrok w sprawie zabójstwa jest konieczny, by udowodnić, że nienawiść i zbrodnia są karalne.

Jesteśmy zaniepokojeni kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy. Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy - wyjaśniają w apelu twórcy.

Pod apelem podpisało się wielu polityków i osób z życia publicznego: wicemarszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, były marszałek Sejmu - Marek Jurek, prof. Andrzej Friszke z Instytutu Studiów Politycznych PAN, była I prezes Sądu Najwyższego - prof. Małgorzata Gersdorf, były prezes Trybunału Konstytucyjnego - prof. Andrzej Rzepliński, były prezes TK i były rzecznik praw obywatelskich - prof. Andrzej Zoll, Olga Tokarczuk, prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski, prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz aktorzy: Mateusz Damięcki, Andrzej Grabowski, Andrzej Seweryn i wiele innych osobistości ze świata kultury, Kościoła i polityki. 

Wierzymy, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią - zaznaczają twórcy apelu. 

W tym momencie nie ma sygnałów o działaniu prokuratury. Stefan W. przebywa aktualnie w areszcie. Na temat jego poczytalności wystosowano dwie, sprzeczne we wnioskach opinie. Pojawiają się także przesłanki na temat powstania trzeciej opinii, która ostatecznie przyczyniłaby się do rozpoczęcia procesu sądowego. 

Zobacz także: Jak wyglądają dziś dzieci Pawła Adamowicza? Antonina wyrosła na piękną i mądrą kobietę

Zabójstwo Pawła Adamowicza wzbudziło społeczną dyskusję na temat nienawiści.

Paweł Adamowicz
ONS.pl

Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku biegli dali zielone światło na rozpoczęcie procesu sądowego. 

 

Morderca mojego brata Pawła Stefan W. może być sądzony. Tak uznał zespół biegłych lekarzy psychiatrów i psychologów...

Opublikowany przez Piotra Adamowicza Piątek, 28 sierpnia 2020

 

 

Zobacz także
Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz tuż po ataku był nadal przytomny. Ujawniono wstrząsające nagranie

Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz mógł przeżyć, gdyby nie zbyt długa reanimacja na scenie? Mocne słowa biegłego lekarza sądowego

 

Księżna Kate i książę William próbują nalewek w Gdańsku
Newsy
To Paweł Adamowicz gościł Kate i Williama w Gdańsku. Zagraniczne media przypomniały tę wizytę we wzruszający sposób
To Paweł Adamowicz gościł Kate i Williama w Gdańsku. Zagraniczne media przypomniały tę wizytę we wzruszający sposób
Paweł Adamowicz
ONS.pl
Newsy
Zabójca Adamowicza chce odszkodowania od państwa! Szokujące informacje tabloidu na temat Stefana W.
Zabójca Adamowicza chce odszkodowania od państwa! Szokujące informacje tabloidu na temat Stefana W.

Stefan W. w styczniu 2019 roku wtargnął na scenę i zaatakował nożem prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza . Od tej tragedii minął już rok i nic nie wskazuje na to, że postępowanie w jej sprawie szybko się zakończy. „Super Express” dotarł do korespondencji podejrzanego o zabójstwo i - jak się okazuje - mężczyzna nie tylko nie przyznaje się do winy, ale sądzi wręcz, że został wrobiony. Co więcej, skarży się na warunki panujące w więzieniu i chce odszkodowania! Zabójca Pawła Adamowicza ma całą listę żądań! Stefan W. nie przyznaje się do zabójstwa Pawła Adamowicza. Po ataku na oczach całej Polski mężczyzna wykrzyczał na scenie swoje pretensje i uznał, że za rządów PO niesłusznie trafił do więzienia. To dlatego miał zaatakować prezydenta Gdańska . Mężczyzna już podczas wcześniejszego pobytu w więzieniu korzystał z opieki psychiatrów , o czym informowało TVN24. Teraz „Super Express”, powołując się na prywatną korespondencję Stefana W. donosi, że mężczyzna narzeka na zły stan psychiczny, do którego ma się przyczyniać pobyt w celi "N", przeznaczonej dla niebezpiecznych przestępców. Zabójca Pawła Adamowicza chce przeniesienia do "zwykłej celi". To jednak nie wszystko! Stefan W. oskarża wymiar sprawiedliwości i wcześniejsze, jego zdaniem niesłuszne wyroki, o to, że doprowadziły go do choroby psychicznej. Obarcza winą sąd, prokuraturę i Służbę Więzienną. A za poprzedni wyrok, kiedy to miał być niewinnie skazany, chce odszkodowania od państwa.  Obecnie Stefan W. czeka na wyrok, ale sprawa nadal trwa, również ze względu na dużą liczbę więźniów, którzy zeznają w jego sprawie.  Zobacz także:   Stefan W., który zaatakował prezydenta Gdańska, był chory psychicznie. Schorzenie wykryto w...

Piotr Adamowicz
Newsy
Zabójca Pawła Adamowicza spędził noc w szpitalu zamiast w areszcie! Co się stało?
Zabójca Pawła Adamowicza spędził noc w szpitalu zamiast w areszcie! Co się stało?

  27-latek, który zaatakował i trzykrotnie dźgnął nożem Pawła Adamowicza nie spędził pierwszej nocy w areszcie, tak jak to miało się odbyć. Okazuje się, że mężczyzna spędził tę noc w szpitalu. Jak podaje wp.pl mężczyzna dostał drgawek i został przewieziony do szpitala. Zobaczcie, co się stało?   Zobacz:  Poruszające ostatnie słowa prezydenta Gdańska... Tuz po ich wygłoszeniu Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem   Dlaczego mężczyzna oskarżony o zabójstwo Pawła Adamowicza spędził noc w szpitalu?   Stefan W. spędził noc w jednym z oddziałów ratunkowych gdyńskiego szpitala - takie informacje podaje wp.pl. Mężczyzna trafił tam po napadzie drgawkowym, jednak to nie były jedyne obrażenia. Miał też złamany nos i uraz ręki, które powstały prawdopodobnie podczas obezwładniania napastnika po ataku na prezydenta. O godzinie 3.00 został przewieziony przez policję do jednego ze szpitali psychiatrycznych, tam miał zostać konsultowany.    Jak nieoficjalnie udało się dowiedzieć wyborcza.pl mężczyzna już jako dziecko był leczony psychiatrycznie. Problemy natury psychicznej przejawiał też w więzieniu podczas odbywania kary. Wiadomo już, że mężczyzna ma zostać przebadany przez dwóch biegłych psychiatrów . Wtedy pojawią się kolejne informacje dotyczące przyszłości 27-latka.    Napastnik, który zaatakował Pawła Adamowicza, miał w przeszłości stwierdzoną schizofrenię, podczas pobytu w zakładzie karnym - nieoficjalnie ustaliliśmy w policyjnych źródłach, po wypowiedzi wiceszefa MSWiA o "schorzeniach natury psychicznej". @RMF24pl — Patryk Michalski (@patrykmichalski) 14 stycznia 2019   Prokuratura zmieniła zarzut wobec nożownika   Wobec mężczyzny zmieniono zarzut, jak poinformowała Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wstępnie był to...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik