East News
1/4
East News

 

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia, niespełna dobę po tym, jak uzbrojony mężczyzna zaatakował go na scenie podczas Światełka do Nieba. Prezydent Gdańska doznał poważnych urazów serca, jamy brzusznej oraz przepony. Mimo natychmiastowej pomocy specjalistów, jego życia nie udało się uratować. Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu w otoczeniu swoich bliskich oraz przyjaciół. Niestety, jego żona nie zdołała dolecieć do Polski, aby się z nim pożegnać.

Zobacz także: Żona Pawła Adamowicza opublikowała ostatnie zdjęcie z mężem

Cała Polska jest poruszona tragedią, która rozegrała się w Gdańsku. Od kilku dni organizowane są marsze i wiece, podczas których tysiące osób żegnają Pawła Adamowicza. Władze Warszawy postanowiły uczcić jego pamięć w wyjątkowy sposób. Jaki? Zobaczcie naszą galerię i przekonajcie się sami!

POLECAMY: Prezydent Paweł Adamowicz spocznie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

2/4
East News

 

Zdjęcia Pawła Adamowicza w warszawskim metrze

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił 3-dniową żałobę narodową w mieście. Flagi Polski zostały opuszczone do połowy masztu. Odwołano wszystkie huczne imprezy. Oprócz tego na stacji metra Świętokrzyska wyświetlone zostały zdjęcia Pawła Adamowicza oraz jego najpiękniejsze cytaty. Warszawiacy zatrzymywali się, aby oddać mu hołd i z poruszeniem patrzyli na piękne fotografie.

Zobacz także: Polacy oddają hołd Pawłowi Adamowiczowi podczas wieców przeciwko przemocy! "Obronimy naszą Polskę przed nienawiścią i pogardą!"

3/4
Wiec pamięci Pawła Adamowicza w Gdańsku
East News

 

Podczas środowego wiecu w Gdańsku pojawiła się żona i starsza córka Pawła Adamowicza. Obie panie wygłosiły wzruszające przemówienia. 

- Paweł Adamowicz był moim tatusiem. Ja ciebie tatusiu bardzo kocham. Na zawsze. Ja też kocham to miasto. Jak on. Cała rodzina je kocha. Gdańsk był dla taty trzecim rodzicem, trzecim dzieckiem i drugą miłością. Ja wiem, że jeżeli to miasto będzie nadal otwarte, takie kochające jak jest teraz, to on będzie bardzo szczęśliwy. Dziękuję Wam bardzo za to wsparcie. Przepraszam za to, że nie odpisuję na wszystkie wiadomości, ale potrzebujemy czasu. Dziękujemy za wszystko - powiedziała Antonina Adamowicz, starsza córka zamordowanego prezydenta Gdańska.

4/4
East News

 

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się dziś - w sobotę 19 stycznia. O godzinie 12 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w Bazylice Mariackiej.

Rodzina zmarłego prezydenta prosi o nieskładanie kondolencji. Magdalena Adamowicz poprosiła także, aby zamiast kupować kwiaty wesprzeć WOŚP lub Hospicjum im. księdza Dutkiewicza w Gdańsku, które było mu szczególnie bliskie. 

Więcej na temat Paweł Adamowicz