Adam Niedzielski w maseczce ochronnej
East News

Obowiązkowe badania na koronawirusa? Skierowanie dostaniemy sms-em

Adam Niedzielski w maseczce ochronnej
East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski był w poniedziałek gościem porannej rozmowy Roberta Mazurka w RMF FM. Jedno z pierwszych pytań dotyczyło zapowiadanych od kilku dni badań przesiewowych na koronawirusa. Według zapowiedzi, będa one dotyczyły trzech regionów - Podkarpacia, Małopolski i Śląska.

Jak będa wyglądały? Kiedy się rozpoczną i wreszczie - czy będą obowiązkowe i dla każdego? Zobaczcie, co mówi minister zdrowia.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Święta w gronie maksymalnie pięciu osób, ale co z sylwestrem? 

Obowiązkowe badania przesiewowe?

Jak przyznał minister Niedzielski, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta. Rozważane są dwa modele przeprowadzania badań.

Mamy na myśli dwa modele. Albo damy uprawnienia do takich testów lekarzom rodzinnym i wtedy każdy będzie mógł po prostu przyjść i zostać przebadanym. Ale drugi model to jest wykorzystanie całej sieci drive thru w tych trzech regionach i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali za pomocą smsa czy innego zaproszenia - mówił minister.

Dziennikarz dopytywał czy to oznacza, że badania nie będa obowiązkowe i każdy będzie mogł pójść, czy podjechać na badanie?

W pierwszym modelu tak, ale w drugim pewnie będzie to obowiązkowe - podkreślił Niedzielski.

Jak dodał, decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w tym tygodniu, po konsultacjach ze specjalistami. Jeśli zwycięży pierwsza opcja badania będą mogły ruszyć niemal od razu, jeśli zaś ministerstwo wybierze model badań obowiązkowych, potrzebny będzie kolejny tydzień bądź dwa na zorganizowanie logistyki i wprowadzenie odpowiednich regulacji. 

Badania będą oparte na testach antygenowych, których wynik będzie znany po 15 minutach.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Dzieci jednak nie wrócą do szkoły po feriach? Minister zdrowia komentuje! 

Jak mówi minister zdrowia Adam Niedzielski w tym tygodniu poznamy plan badań przesiewowych. Wtedy okaże się czy będą one obowiązkowe.

koronawirus
East News

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

TYLKO U NAS: Chris z "Hotelu Paradise" i jego ukochana Monika chcą wziąć ślub! "Stworzymy prawdziwą rodzinę"

zobacz 01:48