W latach 80. Jerzy Mamcarz związał się z Piwnicą pod Baranami i rozpoczął działalność kabaretową. Po egzaminach w 1982 roku u prof. Aleksandra Bardiniego dołączył do grupy Ostatnia Zmiana przy ZPR Warszawa. Współpracował z takimi legendami jak Dymszówna, Wrocławski, Cnota czy Himilsbach. Z przykrością informujemy, że sława urodzona 31 lipca 1952 roku właśnie nas opuściła.

Reklama

Nie żyje Jerzy Mamcarz

Wiadomość o śmierci Jerzego Mamcarza przekazał Związek Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR). W mediach społecznościowych pożegnano artystę, który doszedł w niedzielę, 17 grudnia. Jak na razie nie poinformowano o okolicznościach tego smutnego wydarzenia. Muzyk miał 71 lat.

Zobacz także: Podano przyczynę zgonu Matthew Perry'ego. Przed śmiercią poddał się zabiegowi

Jerzy Mamcarz nie żyje
Jerzy Mamcarz nie żyje Michal Wozniak/East News
Bardzo smutna informacja. Zmarł Jerzy Mamcarz, prezes ZAKR, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, konferansjer, działacz społeczny, dyrektor festiwali «Kryształowy Kamerton» i «Moja Wolności» im. Jonasza Kofty
– przekazała organizacja na Facebooku.

To niezwykle przykry komunikat dla polskiego świata kultury. Jerzy Mamcarz przez wiele lat działalności artystycznej miał możliwość występować w najsłynniejszych obiektach jak Piwnica pod Baranami, Teatr Rampa, Teatr na Woli, Stara Prochownia, Klub Aktora, Klub pod Harendą czy Loch Camelot.

Jerzy Mamcarz nie żyje
Jerzy Mamcarz nie żyje Michal Wozniak/East News

Muzyk został wielokrotnie wyróżniony prestiżowymi nagrodami. Jerzy Mamcarz był m.in. laureatem konkursów i przeglądów w Toruniu, Warszawie, Tarnowie, Rzeszowie, Krakowie, Myśliborzu, Olsztynie i Wałczu. Zasłynął dzięki umiejętności łączenia poezji i satyry. Nierzadko sięgał po teksty takich mistrzów jak Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Herbert czy ks. Jan Twardowski.

Zobacz także

W czasach PRL-u twórczość Jerzego Mamcarza odmieniła życie wielu Polaków. W 2022 roku artysta odebrał Złoty Krzyż Zasługi. Co ciekawe, początkowo nic nie zapowiadało tak barwnej kariery. Mamcarz najpierw ukończył Politechnikę Krakowską. Później jednak poświęcił się sztuce.

Jerzy Mamcarz nie żyje
Jerzy Mamcarz nie żyje Michal Wozniak/East News

Zobacz także: Nie żyje Pedro Henrique. 30-letni piosenkarz zmarł w czasie koncertu na scenie

Reklama

Widzowie w telewizji mogli oglądać recitale Jerzego Mamcarza: „Na początku słowa” czy też „Jeszcze skrzydła nam odrosną”. W 2009 roku wydano płytę z jego piosenkami „Lustrum”. Rodzinie muzyka składamy kondolencje. Przypominamy, że w grudniu zmarł uwielbiany perkusista AC/DC.

Jerzy Mamcarz nie żyje
Jerzy Mamcarz nie żyje Michal Wozniak/East News
Reklama
Reklama
Reklama