Tomasz Mackiewicz zdobył szczyt Nanga Parbat. Himalaisty nie udało się uratować
Instagram

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada siostrze Tomasza Mackiewicza! Dramat polskiego himalaisty, który został na górze Nanga Parbat poruszył ludzi na całym świecie. Wszyscy wciąż zastanawiają się, czy można było uratować Polaka. Niestety, przez pogarszające się warunki pogodowe na ośmiotysięczniku, ratownikom udało się sprowadzić tylko Elisabeth Revol. Kilka dni temu siostra Tomasza Mackiewicza w rozmowie z portalem onet.pl nie ukrywała żalu do MSZ, które według jej relacji w pierwszej chwili miało odmówić pomocy parze himalaistów. 

Gdyby helikopter wystartował dzień wcześniej, mogłoby to znacząco poprawić sytuację. Tak się nie stało, doprowadził do tego łańcuszek rzeczy i wydarzeń. Ekipa K2 była gotowa już w piątkowy poranek. Jak wiadomo, Pakistańczycy odmówili wysłania śmigłowca bez gwarancji finansowej. Na początku MSZ odmówiło udzielenia tej gwarancji. Powiedzieli, że nie ma prawa mówiącego o tym, że rząd polski zakłada kwotę pieniędzy na ratunek Polaka. Po kilku godzinach okazało się, że jednak można. Ale te kilka godzin straciliśmy. Jest we mnie żal- mówiła wówczas siostra Tomasza Mackiewicza. 

 

MSZ odpowiada na zarzuty siostry Tomasza Mackiewicza! 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie, który opublikował portal onet.pl zapewnia, że wsparcia finansowego udzielono natychmiast po otrzymaniu prośby w sprawie Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol.

Z chwilą uzyskania informacji dotyczącej sytuacji pana Tomasz Mackiewicza oraz pani Elisabeth Revol polskie i francuskie placówki dyplomatyczne w Islamabadzie podjęły natychmiastowe działania w celu wsparcia bezpiecznego i sprawnego opuszczenia przez nich Nanga Parbat. Minister Spraw Zagranicznych RP powziął decyzję – w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów – o udzieleniu wsparcia finansowego natychmiast po otrzymaniu prośby w tej sprawie ze strony naszej placówki zagranicznej, tj. w dniu 26 stycznia br. Ambasada RP w Islamabadzie jest w stałym kontakcie ze stroną francuską, władzami, instytucjami i organizacjami lokalnym oraz innymi podmiotami- onet.pl cytuje komunikat biura prasowego MSZ. 

 

Zobacz także: Uzależnienie od heroiny i pasja, która kosztowała go życie... Kim był Tomasz Mackiewicz, himalaista, o którym mówią wszyscy?

 

MSZ odpowiada na zarzuty siostry Tomasza Mackiewicza. 

Tomasz Mackiewicz
Facebook

 

Ministerstwo zapewnia, że zareagowało natychmiast po otrzymaniu informacji o dramatycznej sytuacji himalaisty.

Tomasz Mackiewicz zdobył szczyt Nanga Parbat. Himalaisty nie udało się uratować
Facebook

Więcej na temat Tomasz Mackiewicz