Szpak, Wieniawa, Kayah i inne gwiazdy wspierają społeczność LGBT
mat.prasowe/Instagram/THEDREAMS studio

Michał Szpak, Julia Wieniawa, Kayah, Viki Gabor i wiele innych gwiazd w wyjątkowym projekcie

Szpak, Wieniawa, Kayah i inne gwiazdy wspierają społeczność LGBT
mat.prasowe/Instagram/THEDREAMS studio

Czerwiec jest Miesiącem Dumy, podczas którego szczególnie zwraca się uwagę m.in. na kwestię dyskryminacji osób LGBTQIA. W związku z tym już w maju na rynku ukazała się wyjątkowa składanka przygotowana przez wytwórnię Kayax we współpracą z Paradą Równości - „Music 4 Queers & Queens”. Na wyjątkowej płycie, która jest kontynuacją wydanej w 2007 roku składanki „Music 4 Boys & Gays”, usłyszmy przeboje m.in. Kayah i Viki Gabor, Julii Wieniawy, Moniki Brodki, Mery Spolsky, Kasi Nosowskiej czy Reni Jusis, ale również nowy utwór Michała Szpaka i Barbary Wrońskiej "Zanim"! Z tej okazji na Instagramie Michała ukazała się niezwykła sesja zdjęciowa oraz mocny post!

Polskie gwiazdy wspierają społeczność LGBTQIA podczas Miesiąca Dumy

Skąd pomysł na wznowienie składanki wydanej 13 lat temu? Jak mówi Kayah, założycielka wytwórni:

Kiedy 13 lat temu wydaliśmy w Kayaxie składankę „Music 4 Boys & Gays” nie sądziliśmy, że dla wielu osób stanie się ona kultowym wydawnictwem. Wtedy nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, z jaką wrogością osoby LGBTQIA mierzą się na co dzień. Dziś, w 2020 roku ta nienawiść wciąż istnieje i mimo, iż w wielu kwestiach poruszamy się naprzód, to w kwestii otwartości na różnorodność czeka nas jeszcze wiele pracy.  Gdy rok temu na naszym Facebooku zmieniliśmy logo Kayaxu na tęczowe, z okazji czerwcowego Pride Month, spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odzewem. Dostaliśmy też wtedy dużo zapytań o wznowienie składanki „Music 4 Boys & Gays”. To przywróciło wspomnienia, pomyśleliśmy – zróbmy to! Nie chcieliśmy jednak powielać tamtego schematu – czas zrobić krok do przodu. Wiedzieliśmy, że pierwsze co musimy zrobić, to zmienić nazwę tej kompilacji – aby nie ograniczała i dała do zrozumienia, że wspieramy całą społeczność LGBTQIA we wszystkich jej barwach oraz wszystkie osoby i prawa, o które w swoich postulatach walczymy w całej Polsce na Marszach Równości. Dlatego z prośbą o pomoc zwróciliśmy się do Parady Równości, organizatorów największego takiego marszu w Polsce. Chcieliśmy wspólnie z nimi stworzyć ten projekt, wesprzeć ich i poczuć, że to co robimy ma sens - mówi artystka.

Składanka „Music 4 Queers & Queens” została wydana 29 maja. Na płycie znalazły się m.in. utwory "Nie muszę" Julii Wieniawy, "Ramię w ramię" Kayah i Viki Gabor czy "Nomada" Kasi Nosowskiej. Nie brakuje również premierowych piosenek - Barbara Wrońska i Michał Szpak nagrali utwór "Zanim", The Dumplings "Pewne serce", a polskie Drag Queens - Shady Lady, Twoja Stara i Lola Eyeonyou Potocki - utwór "Technikolor". 

 

 

Michał Szpak w związku z premierą singla "Zanim" opublikował u siebie mocny post, któremu towarzyszy piękna, intrygująca sesja - artysta występuję m.in. w białej sukience. W ten sposób gwiazdor chce zwrócić uwagę na ogromny problem, jakim jest hejt, pogarda i dyskryminacja osób LGBTQIA:

Wszystkim Nam życzę wolności, ZANIM... Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam ze ten projekt będzie wsparciem dla wolności - przekonuje Michał.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wszystkim Nam życzę wolności, ZANIM... 🤘🏼 Żyjemy w jednym z najbardziej homofobicznych krajów w Europie podczas gdy inne państwa uznają równość wszystkich niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy przynależności do jakiejkolwiek grupy. Mam ze ten projekt będzie wsparciem dla wolności 🤘🏼 To jest niezwykle ciekawa sytuacja i dowód na to że jeśli się tylko chce i jest się zdecydowanym to nie ma rzeczy niemożliwych. Pamietam kiedy pierwszy raz usłyszałem Barbarę wtedy poczułem że chce z tą kobietą zrobić coś niezwykłego, pisanego językiem muzyki ! Razu pewnego nieopodal mojej chaty natknąłem się na Basię która jechała ze swoim bobasem na spacerze, nie oszczędziłem sobie ciepłych słów i zapytałem czy nie chciałaby kiedyś wspomóc mnie swoim spojrzeniem na muzykę, później był jeszcze szalony koncert, aż pewnego dnia zadzwoniła i zapytała Szpaku nie chciałbyś duetu ? I finał już znacie „Zanim”! Barbara Wrońska „Inny nie znaczy gorszy lub zły nie strzelaj proszę...” POZWÓL BYĆ 🤘🏼 ŻYCZĘ PIĘKNEJ MUZYCZNEJ PODRÓŻY ❤️ #barbarawrońska #zanim klip // Fot. @thedreamsstudio

Post udostępniony przez Michał Szpak (@michal_szpakofficial)

 

W utworze "Zanim" Michał Szpak i Barbara Wrońska śpiewają: 

Wojna trwa od rana i wszystko inne nieważne, Po kostki proch z pocisków mych, litery łamią mi palce. Czekam aż ktoś dołączy do mojej strony, stawi czoła bolesnym ciosom zero-jedynkowym - brzmi fragment utworu.

Michał Szpak w białej sukience
THEDREAMS studio

Michał Szpak sam wielokrotnie padał ofiarą ataku przez swój wygląd i styl ubierania, nawet w szkole. Hejt nie jest mu obcy, dlatego tak ważna dla wokalisty jest solidarność ze społecznością LGBTQIA:

Zdarzyło mi się usłyszeć od starszego pana w sklepie: „Ty ku***, małpo, wypier***** stąd”. Albo ktoś rzucił mi prosto w twarz: „Tranwestyta”, „Pier****** pedał”. Zawsze mnie to śmieszyło, bo nawet jeśli byłbym transwestytą, to co komu do tego? Czy ludzie wykrzykują na ulicy do kogoś: „Ty, heteroseksualny, chcesz dostać?”. Nie rozumiem tych podziałów - mówił jakiś czas temu w "Party" Michał. 

Brawa dla Michała i innych gwiazd za zaangażowanie! 

 

Przeładuj

Patrycja Markowska strajkowała w ważnej sprawie! "Gubimy się!"

zobacz 02:40