East News
Newsy

Jaka będzie majówka 2020? Czy można bezpiecznie wyjechać na długi weekend?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Gdzie można pojechać w okresie pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa w Polsce nadal trwa. I choć rząd rezygnuje z niektórych obostrzeń, nie wiadomo kiedy będą następowały kolejne etapy odmrażania gospodarki. W dalszym ciągu nieczynne są restauracje, bary czy hotele. Z tego też względu wiele osób zastanawia się, czy jest szansa, by wyjechać gdzieś na majówkę. 

Gdzie można bezpiecznie spędzić długi weekend majowy 2020? Są miejsca, gdzie restrykcje zostały już zniesione! Sprawdźcie szczegóły!

Zobacz także: Szczyt pandemii koronawirusa w Polsce nastąpi później niż w kwietniu! Naukowcy nie mają wątpliwości - wyznaczyli nową datę

Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Gdzie pojechać na majówkę 2020?

W dalszym ciągu obowiązuje nas szereg restrykcji, które nałożył polski rząd w związku z epidemią koronawirusa. Tymczasem przed długim weekendem majowym wiele osób zastanawia się, czy jest szansa na jakikolwiek wyjazd. Jak wiadomo, wciąż zamknięte są hotele i miejsca noclegowe, dlatego dłuższy, kilkudniowy wyjazd póki co nie wchodzi w grę. Dodatkowo ciągle musimy zachowywać dystans społeczny i w miarę możliwości się izolować. 

Jednak jeśli chcemy w ogóle skorzystać z chociaż chwili odpoczynku, to najlepiej poświęcić na niego jeden dzień, tak aby nie być zmuszonym do wykupienia noclegu. W takim wypadku, jeśli ktoś ma w miarę blisko, albo jest mocno zdeterminowany, możemy wybrać się w góry czy też na spacer po plaży nad Bałtykiem. W dalszym ciągu trzeba jednak pamiętać o obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz o zachowaniu bezpiecznej odległości od innych spacerujących. 

Zobacz także: Galerie handlowe będą otwarte szybciej niż zakładano? Wyciekł plan, który może wejść w życie!

Majówka kojarzy się także z grillowaniem i imprezami w plenerze. To jednak w tym roku niestety nie będzie możliwe. Możemy oczywiście zorganizować grilla w swoim domu, jednak tylko z osobami, z którymi przebywamy na co dzień. Zabawa i spotkanie ze znajomymi w dalszym ciągu nie powinna mieć miejsca, bowiem obowiązuje nas wszystkich zakaz zgromadzeń. 

Kolejną opcją spędzenia długiego weekendu jest oczywiście wyjazd na działkę. Wtedy też na jej terenie nie mamy obowiązku zakrywania ust i nosa, jednak w dalszym ciągu możemy zaplanować taki wyjazd tylko w pojedynkę lub z domownikami, z którymi przebywamy na co dzień. 

Od 20 kwietnia możemy też chodzić do parków i lasów. Rodzinny spacer podczas weekendu majowego wydawał się być dobrym pomysłem, zwłaszcza, że od kilku tygodni większość z nas przebywa w domu. Ale w związku z dużym zagrożeniem pożarowym, powinniśmy być niezwykle ostrożni - lasy w większości kraju są bardzo suche i wystarczy mała iskra, by doszło do nieszczęścia. 

Niestety, musimy pogodzić się z tym, że większość atrakcji musimy na razie odpuścić dla naszego wspólnego dobra. I na dłuższe wyjazdy nie ma co na razie liczyć. Miejmy jednak nadzieję, że z tygodnia na tydzień sytuacja będzie się poprawiać.

East News

Spacer po plaży jest już dozwolony, jednak trzeba zachować dystans oraz mieć na sobie maseczkę. 

East News

Dłuższe, kilkudniowe wyjazdy podczas weekendu majowego 2020 raczej nie będą możliwe. W dalszym ciągu zamknięte są hotele i miejsca noclegowe.

East News

Zobacz także
Zakaz sprzedaży alkoholu przez koronawirusa w Polsce?

Koronawirus. Są nowe rozporządzenia: nowe godziny dla seniorów i brak obowiązku noszenia maseczki w lasach!

Agnieszka Woźniak-Starak w maseczce ochronnej

Jak prać maseczki wielorazowe, aby skutecznie chroniły przed koronawirusem? Tak wygląda dezynfekcja maseczki ochronnej!

 

East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Wirusolog: "Ta data jest kluczowa - od niej zależy, czy i kiedy pojedziemy na wakacje!"
Kiedy będziemy mogli wyjechać na wakacje czy pójść na zakupy do galerii handlowych? To wszystko zależy od tej daty!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jednak w dalszym ciągu cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i na ten moment każdy zastanawia się, czy można w ogóle w tym roku planować urlop. Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował o dacie, która będzie kluczowa podczas walki z koronawirusem . Od tego zależy czy wybierzemy się na zagraniczne wakacje i będziemy mogli korzystać z wielu atrakcji. Zobacz także:  Jaka będzie majówka 2020? Czy można bezpiecznie wyjechać na długi weekend? Kiedy kolejne etapy "odmrażania gospodarki"? Czy wyjedziemy w tym roku na wakacje? Wszystko zależy od tej daty! W dalszym ciągu obowiązuje nas szereg restrykcji, które nałożył polski rząd w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań. Już od kilku tygodni zamknięte są lokale usługowe i gastronomiczne, placówki oświatowe i kulturalne oraz miejsca rozrywki. Połączenia zagraniczne w dalszym ciągu nie zostały wznowione, a galerie handlowe wciąż są nieczynne. Kiedy możemy się spodziewać, że w końcu udamy się na większe zakupy do centrum handlowego czy zjemy obiad w restauracji? I najważniejsze pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków - czy w tym roku można w ogóle zaplanować urlop? Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował, że wszystko zacznie się wyjaśniać po  5 dniach od osiągnięcia szczytu zachorowań.   Jeżeli nie będzie skoku zachorowań 5 dni po osiągnięciu najwyższej liczby zachorowań w Polsce, możemy myśleć optymistycznie i zastanawiać się nad dalszymi krokami dotyczącymi gospodarki. Jeżeli skok zachorowań będzie, to znaczy, że musimy jeszcze trochę poczekać - mówi prof. Włodzimierz Gut dla Fakt24. W dalszej części rozmowy z "Fakt24"...

Adam Niedzielski
East News
Newsy
Kiedy rząd poluzuje obostrzenia dotyczące zasłaniania ust i nosa? Jest odpowiedź ministra zdrowia! 
Maseczki są z nami od ponad roku, a od października musimy zasłaniać usta i nos nawet w przestrzeni otwartej. Kiedy to się zmieni? Minister zdrowia zabrał głos.

Pandemia koronawirusa w dalszym ciągu nie odpuszcza, a co za tym idzie, wciąż musimy stosować się do wielu restrykcji. Jednym z podstawowych obostrzeń, którego musimy przestrzegać od początku wybuchu epidemii, jest nakaz zasłaniania ust i nosa. Od wielu miesięcy noszenie maseczek obowiązuje również w przestrzeni otwartej, co dla niektórych Polaków jest niestety bardzo uciążliwe. Kiedy to się zmieni i będziemy mogli wyjść na spacer bez maseczki? Minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w tej sprawie.  Zobacz także:   Lockdown przedłużony na całe wakacje?! Jest komentarz ministra zdrowia! Mówi także o nauce po wakacjach Kiedy luzowanie obostrzeń dotyczących zasłaniania ust i nosa? Trzecia fala pandemii okazała się być tą najcięższą. Pomimo wykonania milionów szczepień i lockdownu, koronawirus wciąż zbiera swoje żniwo. Eksperci obawiają się, że fala zachorowań może jeszcze wzrosnąć, bo właśnie teraz wyjdzie na jaw, czy Polacy stosowali się do wszystkich restrykcji podczas świąt Wielkanocnych. Rząd zdecydował się przedłużyć lockdown, a tegoroczną majówkę również będziemy musieli spędzić w domach, bo hotele i pensjonaty w dalszym ciągu będą zamknięte do co najmniej 4 maja.  Wszyscy są już naprawdę zmęczeni tą sytuacją, a w szczególności nakazem noszenia maseczek w przestrzeni otwartej. Ostatnio jedna z internautek za pośrednictwem Twittera zwróciła się do Adama Niedzielskiego w tej sprawie: Panie Ministrze, a może zróbcie tak, jak było w zeszłym roku w okresie letnim (oczywiście, jeśli sytuacja na to pozwoli), tzn. maski na zewnątrz tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać dystansu od innych? Minister zdrowia zdecydował się odpowiedzieć na pytanie internautki.  Pójdziemy w tę stronę przy mniejszej liczbie...

East News
Newsy
Galerie handlowe zostaną otwarte już po majówce! Ale musimy pamiętać o tych zasadach
Galerie handlowe już za kilka dni zostaną ponownie otwarte. Trzeba jednak pamiętać o tych zasadach

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali w środę o wprowadzeniu w życie II etapu odmrożenia gospodarki. Chociaż początkowo zakładano, że galerie handlowe zostaną otwarte dopiero w III etapie, to jednak rząd zdecydował o ich wcześniejszym uruchomieniu. Przed wyjściem na zakupy, trzeba będzie jednak pamiętać o kilku zasadach. Sprawdźcie szczegóły.  Zobacz także:  Jest data II etapu odmrażania gospodarki! Galerie handlowe, hotele i przedszkola będą otwarte!  Galerie handlowe zostaną otwarte już 4 maja Od kilku tygodni nie mieliśmy możliwości zrobienia zakupów w galeriach handlowych z powodu obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa . Jednak to się zmieni, i to już po majówce. Rząd zdecydował się przyspieszyć otwarcie centrów handlowych i już 4 maja będziemy mogli wybrać się na zakupy. Początkowo zakładano, iż ograniczenie handlu zostanie zniesione dopiero w III etapie.  To jednak nie oznacza, że będziemy mogli swobodnie i bez żadnych ograniczeń korzystać z obiektów handlowych. O tych zasadach musimy pamiętać przed wyjściem na zakupy:  Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.  Uwaga!   W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court) - brzmi treść komunikatu opublikowanego na stronie gov.pl W dalszym ciągu musimy również pamiętać o obowiązku zakrywania nosa i ust w...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner