Szymon Hołownia w Dzień Dobry TVN
East News

Ksiądz odmówił komunii Hołowni! "Za poglądy, które pan głosi" usłyszał podczas mszy

Szymon Hołownia w Dzień Dobry TVN
East News

Szymon Hołownia opublikował w sieci wpis, w którym opisał szokują sytuację, do której doszło w kościele na Solcu w Warszawie. Podczas mszy ksiądz odmówił komunii byłemu prowadzącemu "Mam talent"!

Dziennikarz opisał całe zdarzenie na swoim profilu na Facebooku, a później zdradził, że na jego wpis już zareagowali przełożeni księdza. Co dokładnie wydarzyło się na mszy i co zrobił Szymon Hołowinia, kiedy duchowny publicznie odmówił mu komunii?

Zobaczcie jego wpis!

Dlaczego ksiądz odmówił komunii Szymonowi Hołowni?

Szymon Hołownia kilka tygodni temu zaskoczył swoich fanów i poinformował, że po 12 latach rezygnuje z prowadzania programu "Mam talent". Szybko okazało się, że dziennikarz podjął taką decyzję ponieważ zamierza... ubiegać się o fotel prezydenta RP! Później Szymon Hołownia wywołał sporo emocji głośno przyznając, że nie podpisałby ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące aborcji. 

Mimo, że mam swoje bardzo jasne i precyzyjne poglądy w sprawie aborcji, w tej chwili uważam, że naruszenie tego, co mamy, może wywołać zupełnie nieobliczalne konsekwencje - mówił w programie "Gość Wydarzeń". 

Słowa Szymona Hołowni wywołały spore poruszenie. Jak się okazuje, do tego stopnia, że ksiądz z jednej z warszawskich parafii uznał, iż nie można udzielić celebrycie komunii! Jak wyglądała ta sytuacja?

Wieczorna Msza w kościele karmelitów bosych na warszawskim Solcu, przychodzę tu często. Gdy w kolejce innych wiernych podchodzę do komunii, celebrans odwraca się do mnie bokiem i udziela komunii innym. Przez parę dekad doświadczyłem w moim Kościele wiele, odmawiano mi komunii na rękę, pokrzykiwano że nie tak stoję, ale to - publiczny osąd sumienia - przyznam: wprawia mnie w osłupienie.

Pytam: „Dlaczego?”. Ksiądz, nadal odwrócony do innych, odpowiada: „Nie. Sumienie mi nie pozwala. Za poglądy, które pan głosi”. Odpowiadam mu: „Ale które? I przecież nie wie ksiądz nic o moim sumieniu, motywacjach, nie rozmawiał ksiądz ze mną, nie zna mnie ksiądz, nie jest moim spowiednikiem”. Na ten dialog patrzy cały kościół. Nie odpuszczam, stoję. Minutę, dwie, trzy. Ksiądz (a w zasadzie ojciec, bo karmelita) grozi mi publicznie palcem, po czym wzdycha i udziela komunii kręcąc głową, po czym znów grozi mi palcem jak dwuletniemu dziecku- zaczyna swój wpis Szymon Hołownia. 

Czy wpłynie to jakoś na stosunek do Kościoła?

Ja sobie oczywiście poradzę, z Kościoła nikt mnie tak łatwo nie wyrzuci, tę świątynię - w trosce o komfort pracujących tam duchownych i swój - omijał będę szerokim łukiem, znam inne, w których preferuje się otwarte ramiona nie grożące palce. Zastanawiam się jednak, gdzie doszliśmy - nie tylko przecież w Kościele - skoro przy wątpliwościach (każdy może je mieć) nie pada najpierw: „Zapraszam pana później na herbatę, mam parę pytań, pogadajmy”. Że zamiast przyjmować człowieka pytajnikiem, przyjmuje się wykrzyknikiem. Że osąd i wykluczenie jest zanim jest rozmowa- dodał.

Co ciekawe, Szymon Hołownia po jakimś czasie dodał, że  zadzwonił do niego rzecznik archidiecezji warszawskiej i przeprosił za zachowanie księdza!

Po lekturze tego posta zadzwonił do mnie przed chwilą z przeprosinami rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej (ma mój telefon, bo na dziennikarskiej stopie znamy się od lat). Zapowiedział, że sprawa zostanie formalnie wyjaśniona, a ów zakonnik złamał kościelne przepisy, one bowiem wyraźnie stanowią w jakiej sytuacji można odmówić komuś komunii, i jak się o tym mówi, a w tym wypadku ani nie było takiej potrzeby, ani forma nie była zgodna z prawem. Przeprosiny przyjąłem, żadnych formalnych skarg składał rzecz jasna nie będę - napisał na Facebooku. 

Zobaczcie cały wpis Szymona Hołowni! 

Zobacz także: Kim jest żona Szymona Hołowni? Czy to ona będzie Pierwszą Damą? Zobaczcie!

Szymon Hołownia zdradził, jak ksiądz potraktował go podczas mszy. 

Więcej na temat Szymon Hołownia
Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08