East News

Koronawirus w Polsce: kara za złamanie kwarantanny podwyższona do 30 tys. zł! Ogłoszono stan epidemii

East News

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji poinformował, że rząd wprowadza w Polsce stan epidemii w związku z narastającą ilością zarażeń koronawirusem! Jednocześnie zapadła też decyzja, że wszystkie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte do Wielkanocy. W związku z naruszeniami kwarantanny rząd podwyższył też kary za złamanie kwarantanny do 30 tyś. zł!

Podwyższamy kary z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował - powiedział na konferencji Mateusz Morawiecki.

Złamanie kwarantanny może kosztować czyjeś życie!

Premier powiedział wprost, że skutki złamania kwarantanny mogą być tragiczne, stąd decyzja o podniesieniu kar:

Jak mówił, ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. - Dlatego musimy traktować ten temat bardzo poważnie. (...) Najbliższe, kolejne tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga - poinformował premier.

Premier podkreślił też, jak ważna jest narodowa kwarantanna i zbiorowa odpowiedzialność w tym trudnym czasie:

Ta nasza kwarantanna narodowa, a jednocześnie ta tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie, te najbliższe, kolejne dwa, trzy tygodnie do świąt, muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i taka społeczna izolacja bardzo pomaga

W Polsce został wprowadzony stan epidemii!

Na konferencji Mateusz Morawiecki poinformował też, że podpisał wraz z  ministrem spraw wewnętrznych i administracji rozporządzenie, na mocy którego wprowadzono w Polsce stan epidemii:

Wprowadzamy stan epidemii, który daje nowe prerogatywy i nakłada na nas nowe obowiązki. W związku z tym zapadła decyzja o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. -  poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Wiceminister rolnictwa i europoseł zakażeni koronawirusem! Całe ministerstwo na kwarantannie!

Koronawirus
EastNews

W Polsce rząd wprowadził stan epidemii

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach
East News

 

 

Więcej na temat Mateusz Morawiecki koronawirus
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48