Minister zdrowia Łukasz Szumowski w maseczce
East News
Newsy

Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!

Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!

Czy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa, zostanie zniesiony? Okazuje się, że jest to prawdopodobne, przynajmniej częściowo. Mówił o tym podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według ministra, odpowiednie decyzje mogą zapaść w ciągu tygodnia bądź dwóch.

A jak to będzie wyglądać w praktyce? Zobaczcie, co mówił minister zdrowia.

Zobacz także: Koniec obowiązku noszenia maseczek?! Jest kilka warunków rządu! 

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Koniec obowiązkowych maseczek?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałek odpowiadał na pytania dziennikarzy. Również te dotyczące obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. O tym, że nakaz ten może zostać ograniczony mówiło się już w tamtym tygodniu. Kiedy jest to możliwe i w jakim zakresie?

Radio Zet, które zamieściło relację z konferencji informuje, że decyzję w tej sprawie poznamy w ciągu tygodnia bądź dwóch.

Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną - mówił cytowany przez radio minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Których regionów będzie to dotyczyć i kiedy przepisy wejdą w życie? Według ministra, odpowiednie decyzje pojawią się w rozporządzeniu epidemicznym. 

W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju - stwierdził Szumowski.

Podczas poniedziałkowej konferencji poinformował również, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na temat zorganizowanych wyjazdów na kolonie i obozy wakacyjne dla dzieci i młodzieży.

A Wy jak uważacie, nakaz noszenia maseczek powinien zostać zdjęty?

Zobacz także: Edyta Górniak w wywiadzie stwierdziła, że nie da się zaszczepić! A co zrobiła przed studiem?

Minister Łukasz Szumowski mówił o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej.

East News

Wakacje 2020: kolonie i obozy dla dzieci jednak się odbędą
East News
Newsy
Co z koloniami letnimi? Minister Szumowski wymienia daty! Zobaczcie szczegóły
Co z koloniami letnimi? Minister Szumowski wymienia daty! Zobaczcie szczegóły

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział w poniedziałek, że już dziś lub jutro dowiemy się kiedy i gdzie zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Równocześnie ma być ogłoszona decyzja o limicie osób na weselach. Prowadząca poranną audycję w radiu Tok FM Dominika Wielowiejska zapytała również ministra co z organizacją koloni i letniego wypoczynku dla dzieci. Czy decyzję również poznamy w najbliższych dniach? Zobacz także:   Kto i kiedy dostanie 1000 zł na wakacje? Minister o szczegółach bonu turystycznego! Minister Szumowski: kiedy decyzja w sprawie koloni letnich Informacje w sprawie możliwości wyjazdu na kolonie i obozy letnie dość często się zmieniały. Po wprowadzeniu pierwszych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa , Łukasz Szumowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem z RMF FM zapowiedział, że możemy zapomnieć o takich wakacjach jak do tej pory. Minister zdrowia mówił wówczas, że w jego ocenie w tym roku  nie odbędą się kolonie letnie i obozy.  Potem pojawiły się inne opinie , również samego Szumowskiego. Kwestia kolonii i obozów pojawiła się również w poniedziałkowej rozmowie ministra zdrowia w radiu Tok FM. Za około dwa tygodnie możemy taką informację wiarygodnie podać - zapowiedział Szumowski. Jak dodał, najpierw trzeba ustalić z branżą dokładne procedury, co zrobić gdy np. któreś dziecko zachoruje na covid-19, albo będzie miało objawy koronawirusa. - Czy testować wszystkich, czy poddać kwarantannie? To nie są proste decyzje, ale myślę, że uda się takie procedury wypracować. Dopytywany, czy kolonie będą, ale z obostrzeniami, minister stwierdził, że to bardzo poważna decyzja, która może skutkować ostrymi skutkami epidemiologocznymi. Dlatego ministerstwo...

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w maseczce
East News
Newsy
Koniec z obowiazkiem noszenia maseczek? Decyzja nawet dziś! Minister Szumowski zdradza szczegóły
Koniec z obowiazkiem noszenia maseczek? Decyzja nawet dziś! Minister Szumowski zdradza szczegóły

Wygląda na to, że już w najbliższych dniach nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zostanie zniesiony, bądź znacząco zmieniony. Zapowiedział to w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Dzisiaj lub jutro poinformujemy o tym wspólnie z premierem - powiedział w radiu Tok FM minister.  Kiedy nakaz zniknie i czy we wszystkich województwach? Okazuje się, że z tym może być różnie. Wiadomo natomiast, że decyzja ma być ogłoszona równocześnie z decyzją o zwiększeniu limitu osób na weselach. Zobacz także:   Rząd znosi kolejne ograniczenia: wiadomo już, co z weselami! Co zapowiedział minister Szumowski? Co z nakazem noszenia maseczek? Jak mówi minister Szumowski, być może w części województw nakaz będzie obowiązywał dłużej niż w innych. W wielu województwach wskaźnik zakażania się wzajemnego spada. Największym problemem są ogniska na Śląsku. Może więc być przesunięcie w czasie, co do niektórych województw. Mamy trzy województwa, w których wskaźnik R jest około jedności - mówił w Tok FM  Wskaźnik R to tzw. współczynnik reprodukcji wirusa. Jeśli R jest mniejsze niż 1 to znaczy, że epidemia hamuje.  Wcześniej minister Szumowski mówił, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu wynalezienia szczepionki na  koronawirusa . Choć prace trwają na całym świecie, szczepionki nadal nie ma, dlaczego więc zakaz znosi? Predykcje mieliśmy znacznie, znacznie gorsze, mamy sytuację bezpieczniejszą niż sądziliśmy - stwierdził minister. W tym tygodniu prawdopodobnie poznamy też datę kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Zobacz także:   Edyta Górniak wyzywa ministra zdrowia do publicznej debaty! "Może zmieni Pan zdanie tak jak w temacie maseczek"...

East News
Newsy
Będzie regulacja cen maseczek ochronnych? Minister zdrowia zdradził plany rządu
Minister zdrowia zdradził, jaka będzie decyzja rządu, jeśli ceny maseczek ochronnych znów pójdzie w górę!

Od 16 kwietnia w całej Polsce zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, aby ograniczyć ryzyko zachorowań na koronawirusa . Jak poinformował Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podczas przedświątecznej konferencji maseczki można zastąpić chustą lub szalikiem. Jednak obowiązek zabezpieczania nosa i ust dla wszystkich  może sprawić, że ceny maseczek pójdą w górę. Co w takiej sytuacji? Minister zdrowia zdradził, co zaplanował rząd! Jakie rodzaje maseczek ochronnych są najlepsze? Polski rząd, podobnie, jak w innych krajach zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zakrywania ust w przestrzeni publicznej. Obecnie, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa noszenie maseczek wydaje się zasadne, bo osób zarażonych COVID-19 przybywa, a nie każdy wie, o tym, że jest nosicielem. Jak wiadomo niektórzy przechodzą zakażenie bezobjawowo, dlatego teraz wszyscy obowiązkowo muszą nosić maseczki, aby chronić innych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek ochronnych. Łukasz Szumowski powiedział, jakie powinniśmy wybierać, aby były skuteczne: Pamiętajmy, że część zakładów produkuje różne typy maseczek, to są czasami maseczki z materiału, które są droższe i chirurgiczne, które są tańsze. Maseczka maseczce nierówna. Musimy mieć takie maseczki z certyfikatem dla służby zdrowia. W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzają się maseczki materiałowe czy chustki, które można uprać, wygotować, dlatego że te chirurgiczne używamy przez godzinę, dwie i wyrzucamy - powiedział Minister zdrowia w Radiu ZET. Rząd będzie regulował ceny maseczek ochronnych? Czy ceny maseczek będą regulowane przez rząd? Minister zdrowia wprost poinformował, że w sytuacji, kiedy ich ceny znacznie wzrosną rząd jest przygotowany na to, aby wprowadzić ceny odgórnie:...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner