Kamala Harris w wyborach prezydenckich w USA? Kim jest jej mąż i czy ma dzieci?
Kamala Harris będzie kandydatką partii demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA? Życie prywatne wiceprezydent USA to scenariusz na film! Jak spełnia swój amerykański sen?
Kamala Harris jest pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, a po rezygnacji Joe Bidena z walki o fotel prezydenta USA i wyrażeniu jego poparcia, mówi się, że to właśnie ona zastąpi Bidena w politycznej walce z Donaldem Trumpem. Jak została ulubienicą Amerykanów?
Kamala Harris i jej pochodzenie
„Myślałam o moich małych siostrzenicach, które będą znały tylko jeden świat, w którym kobieta jest wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, kobieta kolorowa, czarna kobieta, kobieta z rodzicami urodzonymi poza Stanami Zjednoczonymi”, powiedziała Kamala Harris w swoim pierwszym wywiadzie (dla magazynu „Vogue”) tuż po tym, jak się okazało, że zostanie wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych. Jest córką imigrantów z Indii i Jamajki. Jej matka, lekarka i biolożka Shyamala Gopalan Harris, która w 1960 roku wyemigrowała z Indii, swoje życie poświęciła badaniom nad rakiem piersi. Z kolei jej ojciec Donald Harris, Jamajczyk, to profesor ekonomii. Kamala często podkreśla, że przesiąknęła kulturą obojga rodziców. Jako dziecko chodziła zarówno do kościoła czarnych baptystów (przedstawicieli odłamu protestantyzmu), jak i do świątyni hinduistycznej. Jednak mimo że pochodzi z rodziny zamożnych naukowców, to z powodu afrykańsko-azjatyckiego pochodzenia, ciemnej skóry i płci nie pasowała do żadnego środowiska. A z wielu kręgów była wykluczana. Wtedy zdecydowała, że musi być najlepsza, by zmieniać świat dla kobiet. I udało się.
Zobacz także: Agata Duda bohaterką filmiku Joe Bidena krytykującym Trumpa! Wideo z jej wpadką jest hitem sieci w USA!
Kamala Harris i początki kariery politycznej
Harris studiowała nauki polityczne i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, a potem prawo w San Francisco. Ale nie chciała zostać prawniczką jak jej młodsza siostra Maya. Po aplikacji w 1990 roku rozpoczęła karierę prokuratora.
„Postanowiłam, że zostanę częścią tego systemu i dzięki temu nie będę musiała prosić o pozwolenie, by zmieniać to, co musi zostać zmienione”, mówiła o swojej decyzji w wywiadzie dla „New York Timesa”.
W 2003 roku została pierwszą kobietą wybraną na prokuratora okręgowego w San Francisco. A w 2011 roku jako pierwszą kobietę powołano ją na urząd prokuratora generalnego Kalifornii. Była także pierwszą osobą na tym stanowisku, która miała inny kolor skóry niż biały. W 2016 roku została wybrana na senatora stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej i rozpoczęła kampanię prezydencką. Nieprzychylne sondaże oraz brak funduszy sprawiły jednak, że po roku się wycofała. Wtedy zadzwonił jej przeciwnik polityczny Joe Biden i zaproponował połączenie sił. I mimo że ponoć oboje nie darzyli się szczególną sympatią, to byli sobie potrzebni. Harris zapewniła Joemu Bidenowi, obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, setki tysięcy głosów kobiet, Afroamerykanów, Azjatów, Hindusów. I dzięki temu została drugą najważniejszą osobą w USA.
Kamala Harris zmienia świat
Kamala żałuje, że jej mama nie doczekała zaprzysiężenia córki na wiceprezydenta Ameryki. Shyamala poznała pochodzącego z Jamajki studenta Donalda w Berkeley. Byli młodymi aktywistami i mijali się na marszach w obronie praw obywatelskich. Miłość pokonała różnice kulturowe. Pobrali się. Gdy Kamala miała siedem lat, małżeństwo jej rodziców się rozpadło: oboje obronili doktoraty i pracowali na różnych uczelniach w kraju. Harris razem z młodszą siostrą zostały z mamą, a kontakty z tatą się urwały. Po rozwodzie Shyamala jeszcze bardziej się starała, by córki angażowały się w ważne sprawy i nie czekały, aż ktoś za nie zmieni świat.
„Kiedy ciotka Kamala i moja mama były młode i wracały do domu ze szkoły, i narzekały, że coś jest niesprawiedliwe, moja babcia mówiła: "Nie siedź i nie narzekaj, tylko zrób coś", opowiadała w jednym z przemówień siostrzenica Kamali, Meena Harris.
Ojciec wiceprezydent USA, dziś profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, wyznał, że stosunki z jego córkami „zatrzymały się nagle w 1972 roku”. W swoim felietonie z 2018 roku przyznał, że nadal uważa się za ich ojca, ale relacje rodzinne nigdy się nie ociepliły. Kiedy w jednym z wywiadów Kamala zażartowała na temat palenia marihuany i jamajskiego dziedzictwa, jej ojciec poczuł się urażony. W mediach wyjaśnił, że takie wypowiedzi tylko utrwalają stereotyp Jamajczyków, i skrytykował córkę. Mama Kamali zmarła na raka okrężnicy 11 lutego 2009 roku. Do końca wspierała to, czemu poświęciła życie – poprosiła, by na pogrzeb ludzie nie przynosili kwiatów, tylko przekazali darowiznę na rzecz organizacji walczącej z rakiem piersi. Po nabożeństwie Kamala rozrzuciła jej prochy nad Oceanem Indyjskim.
Rodzina Kamali Harris
Choć w każdym wywiadzie Harris podkreśla, jak ważna dla niej jest rodzina, sama długo jej nie założyła. Wyszła za mąż w 2014 roku za rozwiedzionego prawnika żydowskiego pochodzenia Douga Emhoffa ( 56 ). Wcześniej była w kilku związkach. Gdy miała 29 lat, spotykała się z przyszłym burmistrzem San Francisco, 60-letnim Williem Brownem, który od lat był w separacji z żoną. Po latach Brown napisał, że będąc w związku z Kamalą, pomógł jej ruszyć z karierą polityczną, i w ten sposób oskarżył ją o robienie kariery przez łóżko. Później Harris spotykała się z prezenterem telewizyjnym Montelem Williamsem. Ale naprawdę zakochała się w wieku 49 lat, kiedy była zapracowaną bezdzietną singielką bez większych widoków na rodzinę. Poznali się z Dougiem w 2013 roku na randce w ciemno zaaranżowanej przez znajomych.
„Jestem za stary na gry. Naprawdę cię lubię”, napisał jej Emhoff zaraz po kolacji i wysłał swój kalendarz.
Romantycznie? Odpowiadając na mail, Harris dołączyła swój kalendarz, by mogli znaleźć wspólny wolny dzień. Po roku się pobrali. Mąż Kamali na czas pełnienia przez żonę nowych obowiązków zawiesił swoją karierę prawniczą. Zyskał popularność jako „drugi dżentelmen” – to hasło zostało już oficjalnie zanotowane w amerykańskim słowniku. „Może jestem pierwszy, ale nie będę ostatni”, napisał na Twitterze Doug Emhoff. Szybko zdobył sympatię i ma swoich fanów, którzy chętnie robią sobie z nim zdjęcia. Po ślubie Kamala została macochą jego dzieci: 20-letniej Elli i 26-letniego Cole’a. Wspólnie ustalili, że będzie dla nich „Mamolą”. To gra słów i połączenie imienia „Kamala” i „MOM-me-lah”, co w jidysz oznacza „małą mamę”.
Zobacz także: Rihanna w środku nocy kupuje ubranka dla dziecka w luksusowym butiku!
Nie zawsze idealna
Wyborcy Harris cenią ją za walkę z rasizmem oraz o prawa kobiet, w tym prawo do aborcji, a także za wspieranie społeczności LGBTQ+. Wiceprezydent budzi kontrowersje. Postulowała, by rodzicom notorycznych wagarowiczów wymierzać karę nawet roku więzienia. Przeciwnicy Kamali wytykają jej niekonsekwencję. Harris opowiada się przeciwko karze śmierci, mimo to jako prokurator generalna Kalifornii zobowiązała się jej bronić. Nawoływała do delegalizacji broni, a okazało się, że sama ją posiada. Media zarzuciły jej, że jako gubernator mało rzetelnie zajęła się oskarżeniami o przestępstwa seksualne popełnione na dzieciach przez duchownych Kościoła katolickiego. Jednak już widać, że wiceprezydent stała się ulubienicą Ameryki. Sama Harris nie ukrywa, że ma apetyt na więcej, bo Joe Biden zapowiedział, że nie będzie ponownie starał się o urząd prezydenta, więc naturalną kandydatką będzie właśnie ona…