Justyna Kowalczyk felietonistką Gazety Wyborczej
ONS
Newsy

Kowalczyk przełamuje milczenie i zapowiada: Dorosłam. Odejdę na własnych warunkach

Sprawdzi się teraz w nowej roli

W czerwcu tego roku polskie media obiegł głośny wywiad z Justyną Kowalczyk, w którym medalistka igrzysk olimpijskich wyznała, że zmaga się z depresją, a kilka miesięcy wcześniej poroniła. Poruszająca rozmowa ze sportsmenką odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Przypomnijmy: Depresja i poronienie Kowalczyk poruszyły cały świat! Co piszą za granicą?

Teraz jedna z najbardziej utytułowanych sportsmenek sprawdzi się w nieco innej roli. Kowalczyk została bowiem felietonistką "Gazety Wyborczej". Jak sama przyznaje, ostatnio miała sporą przerwę w pisaniu, a bardzo to lubi i chce dzielić się swoimi przemyśleniami z czytelnikami. Jakie tematy będzie poruszać? Oczywiście skupi się głównie na ciekawostkach sportowych, chce też przemycić trochę historii z życia profesjonalnych wyczynowców.
 

Nie mogłam się już doczekać, aż znów zacznę pisać. Już mi palce dygoczą. Zawsze to lubiłam, pisałam już w kilku innych miejscach, miło mi było, że ludzie czekali na moje teksty. I cieszę się, że mogę do tego wrócić. Te będą chyba inne niż poprzednio. Chcę się bardziej dzielić swoją wiedzą o sporcie. Na luzie, ale przemycając coś dla tych wszystkich naszych amatorów wytrzymałościowców. Biegaczy, kolarzy. Tych, którzy chcą przekraczać swoje granice. Chcę im pomóc. A wszystkim poopowiadać trochę, jak wygląda życie wyczynowego sportowca - mówi w rozmowie ze Sports.pl Justyna.


Kowalczyk zapowiada też, jak sama to określa, płynne przejście na emeryturę. Jest zdania, że może sobie pozwolić na odejście na własnych warunkach.


Narty są i pozostaną. Za dużą instytucją jestem w tym biznesie, żeby chcieć się tak po prostu odsunąć. Zresztą szesnaście lat ciężko pracowałam między innymi na to, by odchodzić na własnych warunkach. A że drastycznych zmian teraz nie potrzebuję, będzie to bardzo płynne przejście na sportową emeryturę. Zajmie lat kilka, taki mam plan. Wszystkim pseudoekspertom z góry odpowiadam: dajcie sobie spokój. Swoje na nartach i dla nart zrobiłam. Mogę już teraz spokojnie czerpać satysfakcję nawet z nie do końca idealnej łyżwy czy słabszych miejsc. I patrzeć ciut z góry na całe to gadanie. Aha... I wcale nie uważam, że będzie to czas bezmedalowy. Wręcz przeciwnie. Walczymy! - zapowiada Kowalczyk.


Będziecie czytać felietony Justyny?

Zobacz: Szokujący wywiad Kowalczyk: Wybraliśmy najbardziej wstrząsające fragmenty

 

Najbardziej szokujące fragmenty wywiadu z Justyną Kowalczyk:

Kowalczyk skomentowała zamieszanie po wywiadzie
ONS
Newsy
Po wywiadzie Kowalczyk rozpętała się burza. Sportsmenka zabrała głos
Pierwszy raz od czasu wyznania o depresji

Wywiad z Justyną Kowalczyk wstrząsnął polskimi mediami i światem sportu. Medalistka igrzysk olimpijskich wyznała w nim, że cierpi na przewlekłą depresję, przyznała również, że kilkanaście miesięcy temu poroniła. Wszystko to rysowało bardzo przejmujący i momentami dramatyczny wręcz obraz jednej z najlepszych polskich sportsmenek. Przypomnijmy: Szokujący wywiad Kowalczyk: Wybraliśmy najbardziej wstrząsające fragmenty Głos w sprawie głośnej publikacji zabrało wiele osób ze środowiska sportowego, ale nie tylko. Większość internautów i ekspertów wspierała Kowalczyk, traktując bardzo poważnie jej wyznanie i niewiele osób śmiało zestawić je z naiwnymi wynurzeniami celebrytów. Zobacz: Korwin o głośnym wywiadzie Kowalczyk: "Tak wygląda życie mistrzyni bez retuszu" Sama Kowalczyk milczała, nie odbierała telefonów i nie komentowała zamieszania, które wywołał wywiad dla Sport.pl - uznała, że to, co miała do powiedzenia znajduje się właśnie tam. Teraz jednak przerwała milczenie i na łamach "Przeglądu Sportowego" ukazał się jej krótki felieton. Odnosi się w nim do burzy, która przeszła przez rodzime media w ciągu ostatnich kilku dni.   Burza się rozpętała. Nie jestem naiwna. Doskonale wiedziałam, że tak będzie. Mechanizm działania mediów poznałam od kuchni już dawno. Za wszystkie słowa otuchy dziękuję. Za wszystkie próby pomocy również. A najbardziej za setki opowieści o podobnych problemach i kończące je w prawie każdym przypadku podziękowanie za odwagę. Tak, trzeba być odważnym. Można być też bardzo bezsilnym, zdesperowanym i czuć wielki lęk. Można myśleć, co dalej, jak zostanie to przyjęte. Jak ludzie od teraz będą na mnie patrzeć - czytamy. Sportsmenka podkreśla też, że udzielając takiego wywiadu w ogóle nie zastanawiała się nad tym, jaki może mieć wpływ na jej wizerunek w mediach.  ...

Psycholog o stanie Justyny Kowalczyk
ONS
Newsy
Ekspert o Justynie Kowalczyk: Woła o pomoc. To typowe objawy...
Jaką przewiduje jej przyszłość?

Nie da się ukryć, że odważny wywiad Justyny Kowalczyk dla Sport.pl wywołał mnóstwo emocji. Nasza olimpijska medalistka zdecydowała się opowiedzieć o przewlekłej depresji i przyznała, że straciła dziecko. Komentarze i reakcje internautów są bardzo skrajne, ale przeważają słowa wsparcia. Przypomnijmy: Korwin o głośnym wywiadzie Kowalczyk: "Tak wygląda życie mistrzyni bez retuszu" Z nieco innej perspektywy sprawie postanowiła się przyjrzeć redakcja TVN24. Serwis informacyjny skontaktował się z Adrianną Zagórską , znaną i cenioną psycholog sportu. Zagórska oceniła w rozmowie telefonicznej, że Kowalczyk ma typowe objawy depresji dwubiegunowej. Jej zdaniem tego typu wywiad to wyraźny sygnał dla otoczenia, aby jej po prostu pomóc. Psycholog jest też przekonana, że Justyna nie zakończy kariery sportowej i czeka na nią jeszcze wiele sukcesów.   Sportowcy są dużo bardziej podatni na depresję. Przez moment czujemy się szczęśliwi, ale za chwilę dopada nas poczucie beznadziei, brak wiary w siebie czy niechęć do wykonywania zawodu. To typowe objawy depresji dwubiegunowej. Justynie potrzebna jest pomoc psychologiczna. Nie można tego w sobie dusić i udawać, że nie ma problemu. Ten wywiad to próba wołania o pomoc. Teraz środowisko musi zdać egzamin i wyciągnąć rękę do Kowalczyk. Jestem przekonana, że zobaczymy jeszcze Justynę z medalem olimpijskim - komentuje Adrianna Zagórska w rozmowie z TVN24. Wypada mieć nadzieję, że wywiad Justyny Kowalczyk rzeczywiście zmobilizuje jej najbliższe otoczenie do pomocy. Zobacz: Depresja i poronienie Kowalczyk poruszyły cały świat! Co piszą za granicą? Najbardziej wstrząsające fragmenty wywiadu z Justyną Kowalczyk:

Korwin komentuje wywiad Kowalczyk
ONS
Newsy
Korwin o głośnym wywiadzie Kowalczyk: Tak wygląda życie mistrzyni bez retuszu
Jak ocenia tak szczere wyznania?

Celebryci przyzwyczaili nas do obszernych wywiadów, w których ze szczegółami opowiadają o swoim życiu prywatnym. Ekshibicjonizm towarzyszy tego typu publikacjom od dawna, a granice tego, o czym nie powinno się mówić, wciąż są przesuwane. Dziś tematem numer jeden w mediach jest szokujący wywiad z Justyną Kowalczyk, która na łamach Sport.pl opowiedziała o przewlekłej depresji i stracie dziecka. Przypomnijmy: Kowalczyk brutalnie szczerze o depresji, poronieniu i popularności Tak bezkompromisowe wyznania wzbudziły w sieci mnóstwo emocji. W większości pod adresem Kowalczyk kierowane są pozytywne opinie i słowa wsparcia, z drugiej jednak nie brakuje krytykantów. Niektórzy zarzucają Justynie, że do tej pory czarowała uśmiechnięta z okładek kolorowych magazynów, inni że niektóre tematy nie powinny być publicznie poruszane. A co na ten temat sądzi Karolina Korwin Piotrowska ? Dziennikarka w swojej nowej książce "Ćwiartka raz" mocno krytykuje modę na ekshibicjonizm gwiazd w wywiadach, ale na tę sprawę patrzy zupełnie inaczej. W rozmowie z AfterParty.pl Korwin chwali Kowalczyk za odwagę i wybór miejsca, w którym zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. Zobacz: Zagraniczne media o depresji Kowalczyk! Co piszą na świecie?   Najważniejsze, że nie zrobiła tego w tygodniku people, między jednym sztucznym biustem a drugim i paradą napuchniętych ust oraz koszmarnych stylizacji. To dodaje siły tym wyznaniom. Są szczere, bardzo mocne, wstrząsające i boleśnie prawdziwe. Tak wygląda życie mistrzyni bez retuszu. Ten wywiad to może być też doskonała forma terapii. Trochę na zasadzie - utnijmy plotki raz, ale dobrze i w dobrym medium, z kimś, kto też w zadawaniu pytań zachowa pewien dystans i kulturę. Świetny ruch. Pani Justyna wzbudza ogromny szacunek tym krokiem, bardzo odważnym w kraju, gdzie nadal ludzi korzystających z pomocy psychologa, terapii, biorących leki, ma...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner