Joanna Mazur na ramówce Polsatu z Janem Klimentem i Michałem Stawickim
EastNews

Na wiosennej ramówce Polsatu pojawiła się Joanna Mazur, uczestniczka nowej edycji show "Taniec z Gwiazdami". Niewidomej biegaczce towarzyszył oczywiście taneczny partner, Jan Kliment, który czule opiekował się gwiazdą wśród prawdziwych tłumów. Ale na miejscu nie mogło również zabraknąć trenera i przewodnika sportsmenki, Michała Stawickiego, z którym współpracuje od kilku lat. Odnoszą razem ogromne sukcesy. Jak wygląda ich praca na co dzień? Co ich łączy? Co w sobie podziwiają? Zobacz poniżej!

Zobacz także: Niewidoma Joanna Mazur zatańczy w "Tańcu z Gwiazdami"! Kim jest? Jej historia wzrusza do łez

1/3
Joanna Mazur na ramówce Polsatu z Janem Klimentem i Michałem Stawickim
EastNews

Joanna Mazur nie jest pierwszą niepełnosprawną uczestniczką, która wzięła udział w show (wcześniej byli to m.in. Iwona Cichosz), ale pierwszą paraolimpijką z wielkimi sukcesami na koncie. W 2016 roku na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech Joanna Mazur i Michał Stawicki zdobyli złoto na dystansie 200 metrów i srebro na 100 metrów. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych wywalczyli aż trzy medale - złoto (na 1500 metrów), srebro (na 800 metrów) oraz brąz (na 400 metrów). Razem współpracują od 3 lat. 

Mam do Michała stuprocentowe zaufanie. On daje mi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Na początku jeszcze dobrze nie znałam jego głosu. Pamiętam na pierwszym obozie na hali, Michał stał z boku. Miał powiedzieć „hop!”, ja na to ruszyć do biegu i na jego „luz!” stanąć. Ktoś krzyknął z boku „możesz!”, myślałam, że to on. Pobiegłam tak szybko, że zawadziłam o niego barkiem, przekoziołkowałam niebezpiecznie i wywaliłam się. Dziś jak Michał krzyknie „stop!” to wrastam w ziemię. Nieważne jak szybko biegłam i co mi się wydaje. Dziś po prostu jest moimi oczami. Ufa się swoim oczom, prawda? No poza wyjątkami, kiedy mnie podpuszcza. Np. kiedy na schodach robię dodatkowy, niepotrzebny krok na nieistniejący stopień. Albo jak wchodzę do pokoju i nie wiem, czy ktoś w nim jest czy nie ma, a przyjaciele złośliwie milczą, ale zaraz prychają ze śmiechu. Ale to jest bardzo przyjemne - mówiła Joanna w Przeglądzie Sportowym w 2016 roku.

Michał Stawicki to były lekkoatleta i triatlonista. Nie zastanawiał się długo nad współpracą z Joanną:

Ludzie ze świata sportu robią to, ponieważ dostarcza im to pewnej adrenaliny. Tacy są lekkoatleci, a także triathloniści. Może nawet bardziej są „wariatami”, w pozytywnym znaczeniu. Trzeba połączyć trzy dyscypliny, trening wymaga ogromnego poświęcenia i wielu wyrzeczeń. To najczęściej też amatorzy, ponieważ poziom w Polsce nie jest za wysoki. Nie mamy zawodników w czołowych klasyfikacjach międzynarodowych. Jest tylko Agnieszka Jerzyk, która była na IO w Rio. Jestem „szaleńcem” pod względem wyznaczania sobie celów. Teraz wyznaczamy je wspólnie z Asią, przełamujemy granice. Na początku, gdy mówimy o nich na zewnątrz, wydają się słuchającym pewnym wariactwem, czymś niemożliwym, do czasu aż tego nie zrealizujemy. Efekt jest taki jak po MŚ – zaskoczenie - opowiadał w rozmowie z MagazynBieganie.pl

 

2/3
Kim jest Joanna Mazur?

Joanna ma do Michała pełne zaufanie. Jak sama mówi, jest "jej oczami". Prywatnie bardzo się ze sobą przyjaźnią:

Zaufanie odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ tylko przy człowieku, któremu w pełni ufamy jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wszystko. On zna moje słabości i mocne strony, wie, jakie są moje maksymalne możliwości i jako trener podczas biegu potrafi to bardzo dobrze wykorzystać. Relacja, która łączy te wszystkie funkcje, zdecydowanie jest naszym atutem.

Najważniejsza jest jednak kwestia zawodowa, do której Michał przykłada ogromną wagę. Przy Mazur Stawicki realizuje się jako trener. Może robić to na najwyższym poziomie:

Każdy z nas ma swoje zadania. Do mnie głównie należy zabezpieczenie wszystkich kwestii związanych z treningiem, od diety, przez obciążenia treningowe, kończąc na regeneracji i odnowie organizmu. Staram się Asię odciążać od pewnych rzeczy związanych z treningiem. Jej zadaniem jest wyjść przygotowaną, wypoczętą i zregenerowaną na trening. Nie ma zajmować się niczym dotyczącym organizacji, to należy do mnie. Nadal pracujemy nad tym, aby to ulepszać. Na tym polega w sporcie specjalizacja. Zawodnik ma być odciążony od wszystkiego, co dookoła treningu - mówił w wywiadzie.

A już niedługo Joanna i Michał pojawią się razem w kolejnym sezonie programu "Demakijaż" w Polsat Cafe.

3/3
Joanna Mazur na ramówce Polsatu z Janem Klimentem i Michałem Stawickim
EastNews

Jak Joanna Mazur poradzi sobie w "Tańcu z Gwiazdami"? Pierwszy odcinek show już 1 marca o godzinie 20:00 w Polsacie. Joanna będzie rywalizować z takimi gwiazdami jak Macademian Girl, Dominika Tajner Wiśniewska, Qczaj, Jakub Kucner, Anna Jagodzińska, Justyna Żyła, Agnieszka Radwańska czy Sebastian Stankiewicz. 

Trzymacie za nią kciuki?

Zobacz także: Oto wyjątkowa sesja ze wszystkimi uczestnikami "Tańca z Gwiazdami"! Kto ma największe szanse na wygraną?

Więcej na temat Taniec z Gwiazdami Joanna Mazur