Party Stories
Magdalena Narożna w zielonej sukience
Maseczki ochronne przeciwko koronawirusowi. Kto i kiedy musi je nosić?
Newsy

Czy w samochodzie musisz nosić maseczkę ochronną? Co grozi za jej brak? Ta odpowiedź cię zaskoczy 

Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa?

Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa? Te pytania już od kilku dni zadają sobie chyba wszyscy - teraz odpowiedział na nie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Janusz Cieszyński w rozmowie z mediami powiedział, czy kierowcy nawet w prywatnych samochodach muszą zakładać maseczkę ochronną.

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Kiedy kierowca może zdjąć maseczkę ochronną?

Zaledwie kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia zostanie wprowadzony nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Oznacza to, że wychodząc z domu musimy zakryć się maseczką ochronną, szalikiem lub innym kawałkiem materiału. Kiedy minister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach kierowcy zaczęli zastanawiać się, czy muszą nosić maseczkę ochronną nawet podczas jazdy własnym samochodem. Teraz wszystko stało się jasne! Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział, kiedy kierowca ma obowiązek zakrycia ust i nosa, a kiedy może zdjąć maseczkę.

To zależy. Zależy z kim będziemy w tym samochodzie jechali. Mówiąc w skrócie, jeżeli jedziemy z osobami z którymi mieszkamy, z osobami najbliższymi, z którymi mieszkamy, z osobami z którymi prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, wtedy oczywiście, ponieważ przebywamy z tymi osobami na co dzień, to taki obowiązek nie jest zasadny - czyli w takiej sytuacji nie musimy mieć maseczki na twarzy.

A kiedy musimy zakładać maseczkę, kiedy jedziemy autem?

Ale na przykład, kiedy jedziemy do pracy wspólnie z kolegą, który pracuje w tej samej firmie, ale może nie w tym samym dziale co my, no to już powinnyśmy mieć na sobie te maseczki, ponieważ taka sytuacja sprzyja temu, aby był ten kontakt. Wiadomo - są takie sytuacje, kiedy musimy być podwiezieni czy musimy kogoś podwieźć, natomiast wtedy najlepiej się taką maseczką zabezpieczyć, taki obowiązek to rozporządzenie będzie nakładało. Natomiast jeżeli jedziemy z rodziną, jedziemy sami to takiego obowiązku nie będzie - w rozmowie z wp.pl powiedział Janusz Cieszyński.

Za brak maseczki w aucie grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. A Wy nosicie już maseczki ochronne?

Zobacz także: Żabka sprzedaje najtańsze maseczki jednorazowe. Ile kosztują i czy obowiązuje limit przy zakupie?

Od 16 kwietnia w Polsce zacznie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa.

East News

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem
East News
Newsy
Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała świat. Decyzją polskiego rządu zamknięte zostały granice, wszystkie placówki oświatowe, galerie handlowe, teatry, muzea i wiele firm. Odwołano międzynarodowe loty oraz połączenia kolejowe. Mnóstwo osób udało się na przymusowy urlop, a Ministerstwo Zdrowia apeluje o pozostanie w domach. Jednak jak ochronić się przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem, jeżeli będziemy zmuszeni opuścić swoje bezpieczne mieszkania?  Należy nie zapomnieć o częstym myciu rąk, a jeżdżąc komunikacją publiczną warto mieć na dłoniach rękawiczki. Obejrzyj nasze wideo, aby dowiedzieć się jak prawidłowo należy ściągać rękawiczki, aby nie doszło do potencjalnego zakażenia. Dowiesz się również, kiedy konieczne jest użycie maseczki oraz jak prawidłowo jej używać.  Zobacz także:  Koronawirus w Polsce. Dramatyczny wpis ratowników medycznych z Warszawy! "Przyjęli zgłoszenie, z którego nie wynikało..." Jak bezpiecznie chronić się bez koronawirusem? Poznaj sposoby.   

Marcelina Zawadzka w masce i skórzanej kurtce
Newsy
W jakich sytuacjach można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Wtedy na pewno nie dostaniesz mandatu!
Wiemy, kiedy można zdjąć maseczkę i nie zapłacimy mandatu! Kiedy można zdjąć maseczkę na dworze?

Od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, jednak są sytuacje, w których możemy zdjąć maseczkę ochronną, nie obawiając się wysokiego mandatu! Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki! To całkiem spora grupa osób… Kiedy można zdjąć maseczkę ochronną w miejscu publicznym? Od 16 kwietnia zgodnie z rozporządzeniem rządu, które ogłosił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w przestrzeni publicznej zasłaniamy usta i noc, aby chronić siebie wzajemnie przed potencjalnym zarażeniem koronawirusem , który najszybciej przenosi się drogą kropelkową. Jednak nawet będąc w miejscu publicznym są sytuacje, kiedy możemy zdjąć maseczkę ochronną lub inną osłonę twarzy. Dotyczy to między innymi rozmowy z osobą niesłyszącą . Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy chcemy się napić w miejscu publicznym , wtedy możemy zdjąć maseczkę w bezpieczny sposób, a potem niezwłocznie ją założyć!  Nie trzeba też nakładać maseczki podczas spaceru w lesie. Nie nosimy jej również na balkonie, tarasie czy we własnym ogródku działkowym (na części wspólnej trzeba  już zakrywać nos i usta).  Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ochronnej? Z noszenia maseczek ochronnych są zwolnione dzieci do lat 4. i niektórzy dorośli. Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej bez obawy, że na razi się na wysoki mandat: dzieci do 4. roku życia osoby z chorobami płuc np. chorzy na astmę  rodzina poruszająca się jednym samochodem, jeśli mieszka ze sobą rolnicy wykonujący prace na roli duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych kierowcy zawodowi, w przypadku jeśli od pasażerów oddziela ich inna przesłona Kto może poprosić nas o zdjęcie...

East News
Newsy
Rząd wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust! Sprawdź od kiedy i gdzie możesz kupić maseczki
Noszenie maseczek jest obowiązkowe! W jakich marketach można je kupić?

W związku z szybko narastającą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce rząd wprowadza kolejne zmiany i obostrzenia przed świętami wielkanocnymi. Jednym z nich jest nakaz zakrywania nosa i ust dla wszystkich przebywających w przestrzeni publicznej. Do tej pory w Polsce nie było takiego obowiązku, mimo że w wielu krajach był on wprowadzany już na dużo wcześniejszym etapie walki z koronawirusem. Jak poinformował minister zdrowia, obowiązek ten  wejdzie w życie dopiero po świętach - od czwartku 16 kwietnia . Do tego czasu każdy powinien zdążyć kupić maseczki ochronne lub je samodzielnie uszyć . W ostateczności usta i nos można zakrywać hustą. Noszenie maseczek w Polsce jest obowiązkowe! Do tej pory zdania specjalistów na temat obowiązku noszenia maseczek ochronnych były mocno podzielone. Sam Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, podkreślał, że najważniejsze jest przede wszystkim mycie i dezynfekowanie rąk, a noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie jest koniecznością. Teraz najwyraźniej pojawił się zwrot w tej sprawie i rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek ochronnych) dla wszystkich. Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.  W jakich marketach można kupić maseczki ochronne i ile kosztują? Maseczki ochronne są już dostępne na rynku. Za maseczkę jednorazową zapłacimy w aptekach między 6,50 a 25 zł. Dostępne są też maseczki wielorazowe, które powinny być wyprane po każdym użyciu i ich koszt zaczyna się od 8 zł. Maseczki ochronne kupimy też w popularnych dyskontach, np. w Biedronce dostaniemy je w trzypaku. Za takie opakowanie zapłacimy 14,99 zł. W sieci jest też mnóstwo pomysłów na to, jak można samodzielnie zrobić maseczkę ochronną z produktów, które każdy z nas ma w domu....

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner